pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

Piotrkowska_221

Piotrkowska 221

nr hip. 699 (do 1850 r. – ½ 206 + 207 zobacz)

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego podpisanego w maju 1827 r. połowę placu 206 i plac 207 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 221) objął tkacz przybyły z Saksonii, Gottlob Adler.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki płócienniczej, składającej się z 3 warsztatów, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia najdalej w przeciągu lat 2 na obranym jako wyżej placu domu drewnianego dachówką krytego, 30 łokci* długości, 18 szerokości i 4 wysokości.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

W marcu 1842 r. Adler sprzedał nieruchomość Emilowi Kabesch.

 

Przynajmniej od lat 80-tych nieruchomość należała do Józefa John i jego przedsiębiorstwa.

Parterowy dom drewniany został wyburzony na przełomie lat 80-tych i 90-tych XIX w. Frontowy obszar posesji, odgrodzony od ulicy drewnianym parkanem, stał przez dłuższy czas pusty - taki stan przedstawia drugie zdjęcie w galerii. Na początku XX w., w prawej części działki, dobudowano fragment budynku stojącego przy Piotrkowskiej 219 (powiększono fasadę o dwie osie), a pozostałą część przeznaczono na parkan i bramę wjazdową.

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Józef John Fabryka maszyn i odlewnia żelaza
  • Tow. Akc. Fabryk transmisji, Maszyn i Odlewów J. John w Łodzi
31 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone