Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w lipcu 1834 r., plac nr 180 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 173) objął tkacz przybyły z Saksonii, Ernest Zeman.
Właściciel zobowiązał się do wystawienia, w ciągu 2 lat, frontowego domu drewnianego.
Trudno powiedzieć czy Pan Ernest zmienił plany, czy było to zasługą następnego właściciela, ale na froncie Piotrkowskiej stanął parterowy dom murowany - taki stan przedstawia plan Józefa Lenartowskiego z 1849 r.
W latach 30-tych Dawid Lande (zobacz poniżej), zamożny kupiec żydowski z Kalisza, prowadził pod tym adresem skład przędzy bawełnianej. W latach 40-tych skład firmował, na imię ojca, syn Dawida, Samuel Lande.
W pierwszej połowie XIX w. tylko trzej przedstawiciele społeczności żydowskiej, Dawid Lande, drugi kupiec kaliski, Ludwik Mamroth i Adolf Abram Likiernik, uzyskali prawo osiedlenia się i prowadzenia działalności poza rewirem wyznaczonym dla starozakonnych, na Starym Mieście.
Przynajmniej od początku lat 60-tych nieruchomość należała do Wilhelma Lehman.
Pod koniec lat 60-tych właścicielem posesji był Efraim Dembiński. W drugiej połowie lat 60-tych do Dembińskiego należały również nieruchomości przy Piotrkowskiej 10 i Piotrkowskiej 194.
W latach 70-tych nieruchomość przeszła w ręce Adolfa Daube, który kilka lat później kupił również sąsiednią posesję, przy Piotrkowskiej 171.
Parterowy dom frontowy wyburzono po II wojnie światowej.
Ogłoszenia prasowe:
Dawid Lande (1786-1858), bogaty kupiec z Kalisza, rozpoczął działalność w Łodzi w latach 30-tych XIX w. Podobnie jak inny kaliszanin, Ludwik Mamroth, prowadził skład przędzy bawełnianej.
Lande i Mamroth, a w połowie lat 40-tych XIX w. również Adolf Abram Likiernik, byli ówcześnie jedynymi Żydami w Łodzi, którym zezwolono zamieszkać i prowadzić działalność poza rewirem na starym mieście.
Na początku lat 40-tych XIX w. Dawid Lande kupił trzymorgową parcelę u zbiegu ulicy Kątnej i Wólczańskiej (dz. Wróblewskiego 3). Stanęła tam dwupiętrowa, mechaniczna przędzalnia bawełny, magazyny i parterowy dom mieszkalny dla robotników.
W 1846 r. Lande otrzymał zgodę na uruchomienie fabryki. W 1847 r. pracowały na Kątnej 3762 wrzeciona, a w 1849 r. już 5692. W tym czasie zakład zatrudniał ok. 160 robotników.
W połowie XIX w. fabryka Lande była drugą, po zakładach Geyera, największa łódzka przędzalnią bawełny.
Światowy kryzys na rynku bawełny, spowodowany amerykańską wojną secesyjną, oraz śmierć założyciela, doprowadziły przedsiębiorstwo do upadłości.
W połowie lat 60-tych XIX w. tereny przy Kątnej przeszły w ręce Emanuela Lohsteina, a w 1878 r. dawne zabudowania Landego kupił Karol Scheibler. Powstała tutaj tkalnia „Tivoli” , w której pracowało 840 mechanicznych krosien. Nazwa „Tivoli” wywodziła się prawdopodobnie od parku i ogródka piwnego, który funkcjonował w tym miejscu na przełomie lat 30-tych i 40-tych XIX w.
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone