Skorupki
Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w październiku 1828 r., plac nr 184 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 177) objął tkacz przybyły z Saksonii, Jan Gottfryd Zistel - zobacz rodzina Zistel.
Nowy właściciel zobowiązał się do pobudowania w przeciągu najdalej lat dwóch na obranym jak wyżej placu domu massiv murowanego pod dachówką w taki sposób jak te przez Rząd dla tkaczy są wystawione.
Nie tylko w następnych dwóch, ale także w kolejnych dwudziestu latach dom frontowy nie został wystawiony. Zarówno przytoczony poniżej dokument z marca 1842 r., jak i plan Józefa Lenartowskiego z 1849 r., przedstawiają niezabudowany teren frontowy przy Piotrkowskiej 177.
Na mocy kontraktu z marca 1842 r. Zistel sprzedał nieruchomość Michałowi Kunkel.
Według projektu J. K. Mertschinga z 1852 r., Kunkel wystawił murowany, piętrowy dom frontowy. Jednopiętrowy budynek mieszkalny był ówcześnie jednym z nielicznych tego typu obiektów na Piotrkowskiej.
W nowym budynku frontowym, w latach 50-tych, wynajmował mieszkanie warszawski kupiec, przebywający wcześniej w Częstochowie, Pinkus Landau Gutenteger.
Michał Kunkel (ur. ok. 1814, zm. 1878 akt 842), drugi mąż Henrietty Hentschel (ślub w 1837 r. akt 65), która wniosła do związku sąsiedni "Paradyz", prowadził przedsiębiorstwo produkujące pojazdy, wyroby siodlarskie i rymarskie (MA), zatrudniające w latach 60-tych 28 pracowników.
Córka Michał i Henrietty, Antonina Emilia Kunkel, poślubiła w 1861 r. (akt 47) Augusta Adama Geyera, pierworodnego syna Ludwika Geyera i Emilii Szarlotty Türk.
Syn Michała i Henrietty, Franciszek Ksawery (ur. 1843 akt 217), ożenił się w 1874 r. (akt 25) z Amalią Kindermann.
W sierpniu 1867 r. przyjechał do Łodzi znany, czarnoskóry aktor, Ira Aldridge, zaproszony przez Augusta Hentschel, pasierba Kunkla, na gościnne występy w "Paradyzu". Przed pierwszym przedstawieniem Aldridge zaniemógł i wkrótce zmarł. Krótka choroba i śmierć Aldridga miała miejsce prawdopodobnie w domu Kunkla. Aktor został pochowany na Cmentarzu Starym.
Na początku lat 80-tych XIX w. właścicielem posesji przy Piotrkowskiej 177 został Leonard Fessler junior (zobacz rodzina Fessler).
W połowie lat 90-tych Fessler wykupił grunt działki.
1894-1896 - "O wykupie czynszu przez Leonarda Fesslera z gruntu nr 184/721 w mieście Łodzi". [zobacz]
W drugiej połowie lat 90-tych nieruchomość przeszła w ręce kupca, Maxa Fischera (Fiszera). Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal Fischera jako właściciela.
MA (materiały archiwalne) - zobacz
Dokument archiwalny:
1902 – „O budowie przez Maksa Fiszera dwóch facjatek na dachu strychu należącego do niego piętrowego domu pod numerem 177/721 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
Lüdert i Müller S. A. Fabryka filców i tkanin technicznych
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Tymienieckiego
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone
Czerwona