Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w maju 1827 r., połowę placu 206 i plac 207 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 221) objął tkacz przybyły z Saksonii, Jan Christlieb (vel Krystian Gottlieb) Adler.
Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki płócienniczej, składającej się z 3 warsztatów, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego dachówką krytego. Adler nie wystawił domu frontowego.
Jan Christlieb Adler (ur. ok. 1783, zm. 1846) przybył z Taubenheim w Saksonii. Córka Jana Christlieba, Joanna Krystyna poślubiła w 1836 r. Emila Kabescha.
Stosownie do protokołu sporządzonego w łódzkim Magistracie, w marcu 1842 r., Adler sprzedał nieruchomość zięciowi, Emilowi Kabescha.
Nowy właściciel wystawił na froncie Piotrkowskiej dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 26, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.
* - 1 łokieć = 0,576 m
Emil (metrykalnie Emil Albert Reinhold) Kabescha urodził się ok. 1812 r. w Berlinie. Był synem aptekarza Alberta Emila i Marii Ludwiki Schultz. Po śmierci żony (Joanna Krystyna zmarła w 1855 r.) Emil był w nieformalnym związku z Karoliną Köhler. Z tego związku przyszadł na świat, w 1857 r., Emil Kabescha junior.
Emil senior zmarł w 1858 r.
Zobacz przedstawicieli rodzin Adler i Kabescha na Piotrkowska Tree.
Przynajmniej od lat 80-tych nieruchomość była w rękach Józefa John i jego przedsiębiorstwa.
Parterowy dom drewniany został wyburzony na przełomie lat 80-tych i 90-tych XIX w. Frontowy obszar posesji, odgrodzony od ulicy drewnianym parkanem, stał przez dłuższy czas pusty - taki stan przedstawia drugie zdjęcie w galerii. Na początku XX w., w miejscu dawnego drewniaka, dobudowano fragment piętrowego obiektu stojącego przy Piotrkowskiej 219 (powiększono fasadę o dwie osie), a pozostałą część przeznaczono na parkan i bramę wjazdową.
Ogłoszenia prasowe:
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone