Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 9

ulica Piotrkowska 9 nr hip. 280

do 1850 r. nr 64

 

 

W drugiej połowie lat 20-tych XIX w. na posesji nr 64 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 9) był zameldowany Fryderyk Zechlin (Zeglin) z rodziną - zobacz poniżej rodzina Zechlin.

Przynajmniej od lat 40-tych (być może od samego początku) Zechlin był właścicielem nieruchomości. W tym czasie na froncie Piotrkowskiej stał parterowy dom murowany.

Po śmierci Fryderyka (zm. 1872) nieruchomość przeszła w ręce wdowy Julianny.

W drugiej połowie lat 70-tych Julianna wykupiła grunt działki.

1877-1878 - "O wykupie czynszów przez wdowę Juliannę Zeglin gruntu nr 64/280 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Taryfa domów z 1888 r. wymienia Leobela (Lajba) Sachs jako właściciela nieruchomości przy Piotrkowskiej 9.

Lajb Sachs urodził się w 1831 r. w Lutomiersku. Był synem Szymona i Marii Warszawskiej. Razem z żoną, Łają (Leontyną) z d. Rozencwajg (ur. 1834 w Warszawie), przybył do Łodzi w 1864 r. Przynajmniej w drugiej połowie lat 60-tych małżonkowie Sachs byli zameldowani przy Piotrkowskiej 7.

Nie dotarłem jeszcze do materiałów archiwalnych wskazujących datę zakupu nieruchomości przez Sachsa, datę wystawienia kamienicy frontowej i osobę inwestora. Przypuszczam, że obiekt frontowy, od początku dwupiętrowy, zbudował już Sachs i miało to miejsce w końcu lat 70-tych lub początku 80-tych.

Z informacji podanych w książce Anny Rynkowskiej "Ulica Piotrkowska" wynika, że w latach 70-tych Loebel Sachs prowadził pod tym adresem drukarnię - jeżeli tak faktycznie było, to albo informacja dotyczy końca lat 70-tych, albo wcześniejszej działalności w pomieszczeniach dzierżawionych.

Kilka dodatkowych informacji przynosi Lodzer Zeitung. W 1867 r. Pan Loebel prowadził skład papieru i materiałów piśmiennych przy Piotrkowskiej 7 (MA), zaś w 1872 r. przy Piotrkowskiej 5 (MA).

 

W taryfie domów z 1914 r. wymieniony jest jeszcze Loebel Sach, razem z M. Kempińską, a taryfa domów z 1920 r. wymienia Marjem i Mojżesza Aronowicz jako właścicieli nieruchomości.

 

* * *

 

Pod koniec XIX w. mieściła się tutaj prywatna szkoła czteroklasowa Zofii Libiszowskiej, a przed I wojną szkoła muzyczna Jakuba Winieckiego.

 

Na przełomie lat 80-tych i 90-tych XIX w., w gabinecie na drugim piętrze, przyjmował znany łódzki dentysta Roman Saurer – zobacz poniżej.

 

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Księgi Adresowe

 

 

Dokumenty archiwalne:

1894 – „Projekt budowy murowanej, dwupiętrowej, podpiwniczonej oficyny mieszkalnej z poddaszem na nieruchomości Lebela Sachsa pod numerem 280 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1896 – „Plan dobudowy murowanego, parterowego pomieszczenia [składu papieru] na nieruchomości Lebela Sachsa pod numerem 280 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1914 - "Projekt przebudowy przez Lebela Sachsa okien i drzwi sklepowych na parterze murowanego, dwupiętrowego domu mieszkalnego pod numerem 9 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Loebel Sachs Skład papieru i obić papierowych
  • R. Saurer Gabinet dentystyczny
  • M. Frankfurt Restauracya
  • Dawid Dobrzyński Skład towarów jedwabnych
  • M. Lewi Magazyn mód
  • L. Sachs Drukarnia, skład papieru i materiałów piśmiennych
  • Henryk Förster (daw. L. Sachs) Drukarnia, skład papieru i materiałów piśmiennych
  • Dobrzyński i Kossowski Skład towarów jedwabnych, atłasu, aksamitu, pluszu
  • Michał Kapuściński Magazyn obuwia
  • Józef Aberstein Zakład grawerski i fabryka stempli
  • Kasman i Zaks Biuro ogłoszeń
  • Liberman i Fuks Pracownia malarska
  • J. Nowakowski i S-ka Magazyn obuwia
  • M. Rapoport Skład kapeluszy

 

 

rodzina Zechlin (Zeglin)

Zobacz przedstawicieli rodziny Zechlin na Piotrkowska Tree.

Fryderyk Wilhelm Zechlin, tokarz z Prus, osiedlił się początkowo w podłódzkim Antoniewie. W 1829 r. poślubił Juliannę Rosenau.

W 1864 r. córka Fryderyka Wilhelma i Julianny, Emilia, wyszła za mąż za Karola Rakete.

Młodszy brat Emilii, Fryderyk Wilhelm jr., ożenił się w 1861 r. z Emilią Sperling.

 

 

dentysta Roman Saurer

Roman Saurer pochodził ze Szwajcarii. Studia medyczne kończył w Monachium i Dorpacie. W 1880 r., po wcześniejszym pobycie w Białymstoku, rozpoczął praktykę w Łodzi. Gabinet Saurera mieścił się początkowo pod tym adresem, później przeniósł się na drugą stronę ulicy, najpierw pod nr Piotrkowskiej 10, następnie Piotrkowskiej 6.

Na początku XX w. Saurer zainwestował w nieruchomości w Rudzie Pabianickiej, leżącej wtedy poza granicami Łodzi. Wystawił tam kilka willi letniskowych pod wynajem. Każdemu pensjonatowi nadał kobiece imię: „Jadwiga”, „Louisa”, „Natalia”, „Elsa”, „Eugenia”, „Hygeia” (grecka bogini zdrowia). Willa „Hygeia” zachowała się do dzisiaj i stoi na obecnej ulicy Popioły 34/36 (daw. ulica Czarna Droga).

 

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
28 marca 2015
Piotrkowska_9
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej