pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_80

Piotrkowska 80

nr hip. 516 (do 1850 r. – nr 100)

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. posesja przy Piotrkowskiej 80, podobnie jak sąsiednia, przy Piotrkowskiej 78, należała do Karla Michel. Na początku lat 80-tych przedstawiciel tej samej rodziny, Fryderyk Michel, wykupił grunt działki.

1881-1882 - "O wykupie czynszów przez Fryderyka Michla z gruntu nr 100/516 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Na początku lat 80-tych, w trakcie wykupu gruntu działki, nieruchomość przeszła w ręce W. Bromberga. W 1882 r. Bromberg wystawił kamienicę frontową, według projektu Edwarda Creutzburga z 1881 r.

 

Pod koniec lat 80-tych XIX w. posesja przeszła w ręce fabrykanta, Judela Lewina Bary (Bari).

W latach 90-tych XIX w. rozwijające się przedsiębiorstwo Barego, później spółka akcyjna, kupiło i rozbudowało obiekty przemysłowe przy ulicy Karola 19 (dz. Żwirki 19), wystawione kilka lat wcześniej przez firmę "Landau i Weile". W wyniku kryzysu lat 1899-1900 "Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych J. L. Bary w Łodzi" ogłosiło upadłość. Pod młotek poszedł cały majątek spółki, w tym zabudowania fabryczne na Karola 19, które kupił w 1903 r. Karol Rajmund Eisner.

Nieruchomość przy Piotrkowskiej 80, wystawioną na publiczną licytację, kupił w 1905 r. Jakób Szmulowicz. Fabrykant dokupił kilka sąsiednich parceli, w tym tylną część posesji Hugo Wulffsohna i tym samym stał się właścicielem dużej działki, kończącej się na ulicy Mikołajewskiej (dz. Sienkiewicza 25-27). Fabryka Szmulowicza, wytwarzająca damskie tkaniny wełniane, zatrudniała przed I wojną prawie 400 robotników.

W okresie międzywojennym, do roku 1934, zakłady funkcjonowały dalej. Produkowano tkaniny wełniane na potrzeby wojska i wykonywano usługi farbowania i wykończania materiałów. Skutki kryzysu gospodarczego końca lat 20-tych, doprowadziły do zamknięcia przedsiębiorstwa w grudniu 1934 r. Do wybuchu II wojny światowej pomieszczenia fabryczne były wynajmowane różnym podmiotom.

Spacer w labiryncie fabrycznych oficyn, na jaki jeszcze dzisiaj (2014 r.) można się udać, od bramy Piotrkowskiej 80, do wąskiego przejazdu pomiędzy Sienkiewicza 25-27, to najlepsza lekcja historii rozwoju Łodzi przemysłowej.

 

W latach 20-tych okresu międzywojennego mieścił się pod tym adresem skład firmy Samuela Boraksa. Tkalnia mechaniczna Boraksa funkcjonowała w dzierżawionych pomieszczeniach przy ulicy Cegielnianej 68 (dz. Jaracza 40).

Pierwsze zabudowania fabryczne powstały przy Cegielnianej 68 w 1889 r. Wystawił je Beniamin Goldblum, który przez następne dwadzieścia lat prowadził tam własne przedsiębiorstwo, oraz rozbudowywał obiekty przemysłowe i dzierżawił je innym podmiotom. Podobnie działo się w okresie międzywojennym, kiedy przy Cegielnianej 68 (po 1931 r. Cegielnianej 40) funkcjonowało kilkanaście mniejszych przedsiębiorstw.

 

Dokumenty archiwalne:

1888 – „O budowie przez Judela Lewina Bari murowanej, dwupiętrowej oficyny i nadbudowie piętra nad istniejącą parterową oficuna pod numerem 516 w mieście Łodzi”.[zobacz]

1894 – „O budowie przez Judela Bari murowanej, dwupiętrowej oficyny z przeznaczeniem na skład towarów i parterowej stajni z poddaszem pod numerem 80/516 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”.[zobacz]

1910–„Projekt budowy murowanej, parterowej tkalni z piwnicami przeznaczonymi na magazyny na nieruchomości właściciela Jakuba Szmulowicza pod numerami 515 i 516/80 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”.[zobacz]

1912 – „Projekt przebudowy piętrowej, murowanej oficyny i nadbudowy nad nią trzech pięter na nieruchomości Jakuba Szmulowicza pod numerem 80/515, 516 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”.[zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • I. L. Bary Tow. Akc. Wyrobów Bawełnianych Skład fabryczny
 • Beniamin Goldmann Tkalnia wyrobów wełnianych i półjedwabnych
 • Bernard Scherer Fabryka wyrobów kamgarnowych
 • Max Schröter Fabryka kamgarnów i kortów
 • Baruch i S-ka Fabryka pluszu
 • B. Warszawski i A. Ingster Fabryka towarów wełnianych i półwełnianych
 • Kahan i Spigiel Skład sukna i kortów
 • Izba Handlowa Bankowo-Przemysłowa Polskich Kupców i Przemysłowców
 • „Alliance” Dom ekspedycyjno-handlowy
 • Jakób Szmulowicz Fabryka wyrobów wełnianych
 • Samuel Zylbersztrom Skład towarów fabryki Karola Eiserta
 • Bruno Buchholtz i S-ka Dom agenturowo-komisowy
 • „Freie Presse” Wydawnictwo
 • Samuel Boraks Skład fabryczny
 • Ryszard Raschig Fabryka wyrobów wełnianych
 • J. Zynger i S-ka Fabryka chustek i materiałów wełnianych
26 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone