Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w kwietniu 1827 r., plac nr 193 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 195) objął Ernest Bucher.
Pan Ernest nie był w stanie wywiązać się ze złożonych deklaracji i plac został mu odebrany.
Stosownie do drugiego Protokołu, z lipca 1831 r., nieruchomość przeszła w ręce tkacza przybyłego z Saksonii, Bernarda Eiflera.
Na froncie Piotrkowskiej stanął dom drewniany mieszkalny pod gontami długości łokci* 26, szerokości łokci 16, a wysokości łokci 4½ nowej miary polskiej.
* - 1 łokieć = 0,576 m
W 1837 r. Eifler wynajął część domu na potrzeby szkoły elementarnej. Wcześniej szkoła mieściła się w budynku Tytusa Kopischa, przy ulicy Emilii (dz. Tymienieckiego 5), ale została przeniesiona z powodu wysokiego czynszu. Zajęcia na Piotrkowskiej odbywały się w niedziele i święta, od godziny 14 do 17.
Od 1836 r. Eifler był również właścicielem posesji przy Piotrkowskiej 205, a od 1842 r. przy Piotrkowskiej 197.
Żoną Benarda Eiflera była Barabara Elżbieta Such (Suchy). Syn Bernarda i Barbary, Bernard junior, ożenił się z panną mieszkającą po drugiej stronie ulicy Piotrkowskiej, Anną Genowefą Birke, córką Franciszka Birke. Siostra Bernarda jr., Rozalia Eifler, poślubiła Rajmunda Kühnela, kolejnego właściciela posesji przy Piotrkowskiej 195.
Zobacz przedstawicieli rodziny Eifler na Piotrkowska Tree.
Zgodnie z kontraktem spisanym w łódzkim Magistracie, we wrześniu 1856 r., Eifler sprzedał nieruchomość zięciowi, Rajmundowi Kühnel.
W drugiej połowie lat 70-tych Kühnel wykupił grunt działki.
1876 - "O wykupie czynszów przez Rajmunda Kühnla z gruntu nr 193/712 w mieście Łodzi". [zobacz]
Zgodnie z informacjami zawartymi w taryfach domów, z lat 1888–1920, właścicielem nieruchomości był Jan Wichert, później jego spadkobiercy.
W 1888 r., już po wytyczeniu 8 nowych placów przy ulicy Karola (dz. Żwirki), powstałych z parcelacji działek przy Piotrkowskiej 195 i 197, do Wicherta należała nieruchomość przy obecnej ulicy Żwirki 8, ze stojącym na froncie drewnianym domem. W 1911 r., w miejscu frontowego drewniaka, Moszek Szymon Wiślicki wystawił trzypiętrową kamienicę.
Na początku lat 90-tych do Jana Wicherta należała również posesja przy obecnej ulicy Wólczańskiej 156, gdzie w 1892 r. wystawił dwupiętrową kamienicę frontową.
* * *
Na pustym placu przy Piotrkowskiej 195, w latach 30-tych XX w., mieściła się stacja benzynowa firmy „Drago" S.A.
Archiwalne dokumenty budowlane:
1888 - "Plan zdjęty z natury a) drewnianego, parterowego frontowego domu z mansardą, b) drewnianej, piętrowej oficyny mieszkalnej, projekt przebudowy części murowanej, piętrowej oficyny oraz budowy nowej, murowanej, piętrowej oficyny na nieruchomości Wicherta, pod numerem 712c przy ulicy Św. Karola w mieście Łodzi". [zobacz]
1892 - "O zatwierdzeniu planu budowy przez Jana Wicherta, w mieście Łodzi przy ulicy Wólczańskiej pod numerem 711b, murowanego, dwupiętrowego domu mieszkalnego z poddaszem i piętrowego budynku gospodarczego". [zobacz]
1911 - "Projekt budowy przez Moszka Szymona Wiślickiego murowanego, trzypiętrowego domu, takich samych dwóch oficyn i parterowych ustępów pod numerem 8/712 przy ulicy Karola w mieście Łodzi". [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone