pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_200

Piotrkowska 200

nr hip. 577 (do 1850 r. – nr 37)

 

Pierwotnie na froncie stał murowany dom rządowy, zbudowany w latach 1825-26.

Kalendarz Jana Petersilge na rok 1870 wymienia Ferdynanda Emde jako właściciela posesji przy Piotrkowskiej 200. Być może wkradł się drobny błąd i chodziło o Ferdynanda Ende, który na początku lat 80-tych XIX w. kupił nieruchomość przy Piotrkowskiej 108.

 

Przynajmniej od drugiej połowy lat 80-tych posesja należała do Andrzeja Busse, który w tym czasie wykupił grunt działki.

1886 - "O wykupie czynszów przez Andrzeja Busse z gruntu nr 37/577 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

W pierwszej połowie lat 90-tych nieruchomość przeszła w ręce Gustawa Müllera.

 

Kolejny właściciel, Rachmil Bronowski, wystawił ok. 1896 r. trzypiętrową kamienicę frontową z przyległymi oficynami. Autorem projektu był Ignacy Markiewicz.

 

W okresie następnych kilku lat, ok. 1899-1907, posesja należała do firmy budowlanej „Olszer i Szczeciński” (zobacz poniżej), której właścicielami byli Izrael Olszer (Olscher) i Hersz Szczeciński.

 

Ok. 1908 r. nieruchomość przy Piotrkowskiej 200 kupiło małżeństwo Chaji i Naftalego Bukietów.

 

Dokumenty archiwalne:

1894 – „O budowie przez Gustawa Millera dwóch oficyn mieszkalnych: piętrowej i dwupiętrowej i murowanego, piętrowego budynku gospodarczego pod numerem 198/577 [powinno być 200/577] przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1895 – „ O zatwierdzeniu projektu na budowę przez Rachmila Bronowskiego murowanego, trzypiętrowego domu z podobnymi oficynami i piętrowego budynku gospodarczego”. [zobacz]

1911 – „Projekt na wewnętrzną przebudowę przez Naftalego Bukieta murowanego, trzypiętrowego domu i oficyn z parterową przybudówką pod numerem 200 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • W. K. Gaede Farbiernia wełny i bawełny
  • Olszer i Szczeciński Przedsiębiorstwo robót budowlanych
  • S. Aulich Oleje, smary, tektura i papiery pakowe
  • M. Sroczyński Biuro techniczne i instalacyjne
  • Stefan Podgórski Magazyn obuwia
  • „Aqua” Budowa aparatów dla gospodarki wodnej
  • Ignacy Kozicki Pracownia futer

 

Firma budowlana "Olszer i Szczeciński"

Na działce o nr hip. 236a, pomiędzy ówczesną ulicą Cegielnianą i Południową (dz. Jaracza 66-70 i Rewolucji 1905 r. 57-59a), spółka „Olszer i Szczeciński” prowadziła przedsiębiorstwo robót budowlanych, oraz mechaniczną stolarnię i tartak. Firma Olszera i Szczecińskiego wystawiła, m.in., gmach Poczty Głównej, na rogu ulicy Widzewskiej i Przejazd (dz. Kilińskiego i Tuwima). W pierwszych latach XX w. spółka posiadała także nieruchomość na ulicy Skwerowej 1 (dz. POW). W pierwszej dekadzie XX w. tereny przy Cegielnianej przeszły w ręce M. A. Wienera.

W 1899 r. spółka „Olszer i Szczeciński” wystawiła parterową tkalnię mechaniczną na obecnej ulicy Praskiej 3/5, ale już w 1905 r. nieruchomość została sprzedana braciom Zeibert.

Izrael Olszer był również właścicielem posesji na obecnej ulicy Żeligowskiego 3/5. Po 1895 r. powstało tam kilka budynków fabrycznych pod wynajem. Nieruchomość został sprzedana ok. 1910 r. Hubertowi Muhle, który przeniósł tam przędzalnię wełny i wigonii z ulicy Benedykta 72 (dz. 6  Sierpnia 72).

 

28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone