W listopadzie 1830 r. Jan Adamowski, właściciel "Paradyzu" (wcześniej szynku przy Nowym Rynku 16), złożył w łódzkim Magistracie następującą deklarację:
Nabywszy od mieszczan Starego Miasta plac przy ulicy Piotrkowskiej w Nowej Osadzie Sukienniczej pod numerem 198 położony [dz. Piotrkowska 29], przy którym od ulicy jest kawałek gruntu rządowego, mały klinik, życzyłbym sobie na pomienionym placu wystawić dom massiv murowany dachówką kryty, jednofamilijny, wedle normalnego rysunku. Budowę pomienionego domu ukończyć przyrzekam najdalej w przeciągu lat dwóch.
Adamowski nie wystawił planowanego domu frontowego.
W 1858 r., po sprzedaży nieruchomości przy Piotrkowskiej 50, narożną nieruchomość przy Piotrkowskiej 29 kupił Antoni Wesołowski. W tym czasie nieruchomość była zabudowana tylko drewnianymi obiektami w podwórzu.
W kwietniu 1858 r. Pan Antoni złożył na ręce prezydenta Łodzi pismo następującej treści:
Mam zamiar wybudować dom murowany z cegły palonej, parterowy, na podmurowaniu kamiennym, pod dachówką kryty, długi łokci* 32, szeroki łokci 21, wysoki łokci [?] na placu pod Nº [?] przy ulicy Piotrkowskiej położonego.
* - 1 łokieć = 0,576 m
Powyższy tekst nie zawiera numeru posesji, ale należy sądzić, że dotyczy budowy domu przy Piotrkowskiej 29. Ogłoszenie zamieszczone przez Antoniego Wesołowskiego w 1864 r. w Lodzer Zeitung (MA) informuje, że jest do natychmiastowej sprzedaży dom przy Piotrkowskiej 271 [Piotrkowska 29], na przeciwko poczty [poczta była przy Piotrkowskiej 34].
W podaniu do Magistratu z sierpnia 1859 r. Wesołowski pisał:
Mając w podwórzu swej posesyi pod Nº 271 przy ulicy Piotrkowskiej zabudowanie tylne drewniane na podmurowaniu kamiennym, zamierzam takowe przeistoczyć na domek mieszkalny, przez urządzenie w takowem komina, okien i tym podobnych restauracyi.
Podanie zostało zaopiniowane pozytywnie, o czym mówi notatka z lipca 1859 r.:
Ponieważ zabudowanie tylne wystawiono w zamiarze zrobienia u niego oficyny i jest położone w odpowiedniej od domu frontowego odległości, przez to może mieć dane pozwolenie na takową restauracyę - pod tym wszakże warunkiem, aby dach pokrył dachówką lub tekturą smołowaną.
Przebudowana oficyna stanęła na froncie przyszłej ulicy Cegielnianej (dz. Więckowskiego), wtedy jeszcze niezabudowanej.
Antoni Wesołowski, tkacz, urodził się ok. 1824 r. w Ozorkowie. Już w Łodzi, w 1848 r., ożenił się z Karoliną Wittmann (akt 35).
Zmarł w 1869 r. (akt 102).
Zobacz przedstawicieli rodziny Wesołowskich na Piotrkowska Tree.
Ok. połowy lat 60-tych Wesołowski sprzedał nieruchomość Karolowi Hoffrichterowi i przeniósł się na Piotrkowską 43.
W niedługim czasie, pod koniec lat 60-tych, Hiffrichter sprzedał nieruchomość Wincentemu Simma, do którego wcześniej należała (wspólnie z Augustem Stephanus) nieruchomość przy Piotrkowskiej 33.
Na początku lat 70-tych w rękach Simmy była także nieruchomość po drugie stronie ulicy Cegielnianej, o nr hip. 272a (Cegielniana 30, dz. Więckowskiego 3), którą sprzedał w marcu 1872 r. Wolfowi Zand i Józefowi Treubel.
Zgodnie z dokumentem ze stycznia 1870 r., Simma wystawił przy Piotrkowskiej 29 parterową, murowaną oficynę, która zastąpila drewniaka Wesołowskiego. Ówczesną zabudowę posesji przy Piotrkowskiej 29 obrazuje plan Rudolfa Micińskiego z 1873 r. - zobacz
W latach późniejszych cały obszar frontowy od strony ulicy Cegielnienej zajął piętrowy budynek mieszkalny. Taki stan zabudowy przedstawia projekt budowlany z 1895 r. - zobacz poniżej.
Wincenty Simma, syn Jana i Józefy Fogler, był bratem Franciszka Simma.
Zobacz przedstawicieli rodziny Simma na Piotrkowska Tree.
W latach późniejszych, do końca XIX w., nieruchomość była w rękach rodziny Poznańskich.
Na początku XX w. posesję kupił Dom Bankowy "Wilhelm Landau”, z siedzibą w Warszawie. Po śmierci Wilhelma Landau, pod koniec XIX w., bankiem kierował jego brat.
Okazały budynek narożny, łączący cechy neobarokowe i secesyjne, wzniesiono w 1903 r. według projektu Gustawa Landau-Gutentegera. Parter zajmowały lokale handlowe, na pierwszym piętrze mieścił się Dom Bankowy, a pozostałe pomieszczenia przeznaczono na ekskluzywne mieszkania.
* * *
W 1873 r. urodził się pod tym adresem Tadeusz Miciński, pisarz i poeta Młodej Polski, syn Wandy Micińskiej i wymienionego powyżej geometry, Rudolfa Micińskiego.
W Domu Bankowym mieści się salon znamienitego łódzkiego jubilera, Arona Kantora.
Po II wojnie światowej otworzono na parterze Piotrkowskiej 29 sklep Państwowej Spółdzielni Spożywców (MA). Administracja Spółdzielni zajęła lokale na I pietrze.
MA (materiały archiwalne) - zobacz
Archiwalne dokumenty budowlane:
1895 – „O zatwierdzeniu projektu na przeróbkę przez Sendera Poznańskiego okna na drzwi wejściowe w piętrowym domu pod numerem 29/271 w Łodzi”. [zobacz]
1902 – „ O budowie przez "Wilhelma Landau" murowanego, trzypiętrowego, podpiwniczonego, frontowego domu i czteropiętrowej oficyny na rogu ulic Piotrkowskiej i Cegielnianej pod numerem 29/271 w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone