Na froncie stał murowany dom rządowy, zbudowany w latach 1825-26.
Na mocy kontraktu z kwietnia 1832 r., nieruchomość nr 48 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 178) objął Ignacy Zosel - zobacz poniżej rodzina Ignacego Zosel.
Nowy właściciel zobowiązał się do wykupienia domu frontowego za kwotę 3 tys. złp. Spłata należności była rozłożona na 21 miesięcznych rat - pierwsza 200 złp, następne po 140 złp.
W 1835 r. Amalia Zosel, wdowa po Ignacym, poślubiła Alojzego Kobera. W tym czasie na posesji, poza domem frontowym, stała wozownia z przybudowaniem i stajnia.
W 1839 r. Kober wystawił w podwórzu murowany budynek farbiarni.
W sierpniu 1856 r. Pan Alojzy otrzymał od Magistratu zgodę na wystawienie szopy drewnianej, co równało się ówcześnie kolejnemu obiektowi "fabrycznemu":
Przychylnie do zaniesionego podania Magistrat udziela pozwolenie panu Alejzemu Kober do wystawienia na podwórzu posesyi jego przy ulicy Piotrkowskiej pod Nº 567 [dz. Piotrkowska 178] szopy drewnianej pod gontami długiej łokci* 15, szerokiej łokci 10, wysokiej łokci 10.
* - 1 łokieć = 0,576 m
W roku 1861, w trakcie wydarzeń związanych z tzw. "buntem tkaczy", podłożono ogień w tylnej części posesji. Pożar strawił dwie drewniane oficyny, stajnie i nieduży obiekt apretury. W tym czasie Alojzy Kober był już znaną w Łodzi postacią. W latach 1850-53 piastował funkcję starszego Zgromadzenia Majstrów Tkackich.
Taryfa domów na rok 1870 wymienia nadal Alojzego Kober jako właściciela.
Przynajmniej w pierwszej połowie lat 80-tych XIX w. nieruchomość należała do Abrama Dobranickiego, który wykupił grunt działki.
1883-1885 - "O wykupie czynszów przez Abrama Dobranickiego z gruntu nr 48/567 w mieście Łodzi". [zobacz]
Taryfy domów z kolejnych lat wymieniają następujących właścicieli:
W środkowej część posesji Piotrkowskiej 178 i 180 (teren sięgał pierwotnie do ulicy Dzikiej/Mikołajewskiej, dz. Sienkiewicza) funkcjonowała również fabryka Tobiasza Bialera i Chaima Bromberga, oraz boisko Harcerskiego Klubu Sportowego (HKS Łódź, później HKS "Znicz") - zobacz Piotrkowska 180.
Na zdjęciu lotniczym z okresu II wojny światowej widać już pusty plac w miejscu budynku frontowego przy Piotrkowskiej 178.
Po II wojnie światowej, w III kwartale 1957 r., oddano do użytku budynek mieszkalny, który zajął frontowy obszar posesji Piotrkowskiej 172-180 (MA). Sześciopiętrowy blok został określony przez łodzian mianem "Adaś", od nazwy dźwigu pracującego przy budowie.
MA (materiały archiwalne) - zobacz
Archiwalne dokumenty budowlane
1888 – „O budowie przez Karola Puscha murowanej, piętrowej oficyny mieszkalnej i z ustępami pod numerem 567 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
rodzina Ignacego Zosel
Zobacz przedstawicieli rodziny Ignacego Zosel na Piotrkowska Tree.
Tkacz Ignacy Zosel (ur. ok. 1787, zm. 1832), katolik, urodził się prawdopodobnie na terenie Czech. Przybył do Łodzi w drugiej połowie lat 20-tych. Towarzyszyła mu żona Amalia Krystiana z d. Seeliger, poślubiona w Chemnitz, w Saksonii. Amalia (ur. ok. 1793 r. w Chemnitz) była prawdopodobnie krewną (siostrą lub siostrą stryjeczną) Ferdynanda Seeligera.
Syn Ignacego i Amalii, Wilhelm Zosel, poślubił w 1844 r., w Nowosolnej, Annę Marię z d. Schmidt., siostrę Mateusza Schmidta.
Do wyjaśnienia pozostaje ewentualne pokrewieństwo Ignacego Zosel i Franciszka Zosel.
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone