pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_156

Piotrkowska 156

nr hip. 556 (do 1850 r. – nr 59)

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w czerwcu 1832 r., plac nr 59 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 156) objął tkacz przybyły z Saksonii, Jan Jerzy Petting.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki bawełniano płuciennej, składającej się z 3 warsztatów tkackich, przy której 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego gontami krytego.

Petting nie dotrzymał zobowiązania i plac został mu odebrany.

 

Stosownie do protokołu spisanego w łódzkim Magistracie, w sierpniu 1839 r., nieruchomość objął Mateusz Schmidt. Dokument zawierał następujące zastrzeżenie:

Pan Mateusz Schmidt obowiązanym zostaje na nabytym jak wyżej placu, w przeciągu najdalej roku jednego, licząc od daty dzisiejszej, dom frontowy drewniany, zgodnie do normalnego rysunku dla tkaczy przepisanego, wystawić, takowy w Towarzystwie Ogniowem zabezpieczyć i w nim fabrykę tkanin bawełnianych w ciągłym utrzymywać ruchu.

 

W listopadzie 1848 r. Mateusz Schmidt sprzedał nieruchomość Fryderykowi Schmidt, zaś ten, miesiąc później, w grudniu 1848 r., sprzedał ją Mateuszowi Schmidt (prawdopodobnie Mateuszowi juniorowi) i Wilhelmowi Zosel.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod dachówką mający długości łokci* 24, szerokości łokci 20, a wysokości łokci 4pół nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

W 1867 r. nieruchomość pozostawał nadal własnością członków rodziny Schmidt i Zosel.

 

Pod koniec lat 60-tych posesja przeszła w ręce blacharza, Karola Rühmann.

W latach późniejszych Karol Rühmann został właścicielem nieruchomości położonej dwa numery dalej, przy Piotrkowskiej 160, u zbiegu ulicy Piotrkowskiej i Głównej.

 

Przynajmniej od lat 80-tych nieruchomość należała do Józefa Lisner.

W podwórzu funkcjonowała nieduża, początkowo ręczna, później mechaniczna tkalnia. W 1897 r. zakład zatrudniał 21 robotników.

 

Taryfa domów z roku 1920 podaje jako właścicieli nieruchomości małżeństwo Heleny i Ferdynanda Petzold.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1889 - "Projekt na budowę przez Józefa Lissnera piętrowej tkalni ze strychem i dwupiętrowej klatki schodowej na nieruchomości pod numerem 556 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

1892 - "O zatwierdzeniu planu na budowę przez Józefa Lisnera murowanego, piętrowego magazynu towarów pod numerem 556 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

1894 - "O budowie przez Józefa Lissnera tkalni mechanicznej przy istniejącej tkalni ręcznej, komina, a także kotłowni i maszynowni, jak również projekt kotła przewidzianego do instalacji pod numerem 156/556 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Józef Lissner Tkalnia wyrobów wełnianych i bawełnianych
  • E. Jakubek Fabryka wag
  • M. Macura Skład materiałów piśmiennych
  • M. Zajaczkowski Części zamienne do samochodów

 

27 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone