Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 196

ulica Piotrkowska 196 nr hip. 575

do 1850 r. nr 39

 

 

Od lat 30-tych XIX w., przez kolejne 6 dekad, nieruchomość u zbiegu ulicy Piotrkowskiej i Pustej (dz. Wigury) należała do przedstawicieli rodziny Kern.

W pierwszej połowie lat 30-tych XIX w. plac nr 39 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 196), ze stojącym na froncie murowanym domem rządowym, objął tkacz przybyły z Saksonii, Gottfryd Kern. Towarzyszyła mu żona Joanna Krystyna, syn Fryderyk Karol (ur. 1826) i córka Joanna Krystyna (ur. 1827). Już w Łodzi przyszło na świat dwoje kolejnych dzieci - Fryderyk Wilhelm (ur. 1831) i Karolina (ur. 1834).

Zobacz przedstawicieli rodziny Kern na Piotrkowska Tree.

 

Gotfryg Kern zmarł w 1836 r. (akt 82). Rok później wdowa, Joanna Krystyna, poślubiła Henryka Rettig (akt 55).

Henryk Rettig zmarł w 1857 r. (akt 38) - zobacz rodzina Rettig.

 

W latach 60-tych nieruchomość przeszła w ręce najstarszej córki Gotfryda Kerna, Joanny Krystyny i jej męża Krystiana Zuknika (ślub 1847 akt 58).

W połowie lat 70-tych Zuknik wykupił grunt działki.

1875-1876 - "O wykupie czynszów przez Christiana Zuknika z gruntu nr 39/575 w mieście Łodzi". [zobacz]

Taryfa domów z 1888 r. wymienia nadal Krystiana Zuknika jako właściciela.

 

W latach 90-tych nieruchomość należała do F. Güter, później Hetzer, a od ok. 1897 r. do Jakuba Warchiwker.

Taryfa domów z 1920 r. wymienia sukcesorów Jakuba Warchiwkera jako właścicieli.

 

Prawdopodobnie na początku lat 20-tych okresu międzywojennego nieruchomość przy Piotrkowskiej 196 kupili bracia Fryderyk i Gustaw Ignatowicz. Elegancki sklep braci Ignatowicz, oferujący towary kolonialne i delikatesy, funkcjonował dokładnie 100 numerów wcześniej, przy Piotrkowskiej 96.

W 1937 r. bracia Ignatowicz wyburzyli stary dom rządowy przy Piotrkowskiej 196 i rozpoczęli budowę trzypiętrowej kamienicy narożnej. Autorem projektu był Radosław Hans

W połowie lat 30-tych XX w. do braci Ignatowicz należała również nieruchomość przy Piotrkowskiej 97. W 1935 r. właściciele przebudowali kamienicę frontową i nadali jej modernistyczny kształt.

Czy Paweł Ignatowicz, który otworzył sklep z delikatesami w nowo powstałej kamienicy przy Piotrkowskiej 113 i wkrótce splajtował, był przedstawicielem tej samej rodziny? Do wyjaśnienia.

 

Przy Piotrkowskiej 96, po II wojnie światowej, mieściła się znana łódzka kawiarnia „Kaczka-Dziwaczka”. Popularna w tym czasie plotka głosiła, że właścicielem kawiarni jest aktor, Adolf Dymsza. Sprawę wyjaśnia Adam Ochocki, w artykule zamieszczonym w "Odgłosach", w 1984 r.:

"Łódź była pełna Dymszy. Opowiadano, że poza aktorstwem udziela się czynnie w branży gastronomicznej. Że jest właścicielem "Kaczki-dziwaczki", popularnej kawiarni na rogu Piotrkowskiej i Wigury. Nie odpowiadało to prawdzie, a plotka narodziła się w następujących okolicznościach. Lokal założyła i prowadziła urocza pani Irena Z., serdeczna znajoma Jana Brzechwy, na cześć którego ochrzciła kawiarnię tytułem znanego utworu pisarza. Pani Irena tylko w jednej czwartej była współudziałowczynią, natomiast głównym finansistą - niejaki pan G. Wycofał on szybko swój wkład, przywłaszczając sobie na dokładkę ćwierć miliona złotych na szkodę wspólników. Przedtem wprowadził do lokalu jako swego męża zaufania Edwarda Bagińskiego, rodzonego brata Adolfa Dymszy, bo tak brzmiało rodowe nazwisko Dodka. Edward Bagiński chętnie przedstawiał się dla reklamy: Dymsza - i stąd poszła gadka, że to Adolf Dymsza jest właścicielem "Kaczki-dziwaczki".

 

* * *

 

Na wydzielonej działce rodzinnej posesji, sięgającej pierwotnie do ulicy Dzikiej (dz. Sienkiewicza), pod późniejszym adresem Pustej 10, Wilhelm Kern wystawił swoją pierwszą fabrykę.

1879 - "O budowie przez Wilhelma Kerna dwupiętrowej przędzalni z kotłem pod nr 575 w mieście Łodzi". [zobacz]

Więcej o fabryce przy Pustej 10 w Fabrykach północnego "Manhattanu".

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1897 - "Projekt przebudowy okna na drzwi na nieruchomości J. Warchiwkera pod numerem 575 na rogu ulic Piotrkowskiej i Pustej w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Bruno Hahn Sklep rzeźniczy

 

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
27 marca 2015
Piotrkowska_196
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej