Na mocy protokołu deklaracyjnego z lipca 1834 r. plac nr 115 (dz. Piotrkowska 54), w nowej osadzie rękodzielniczej "Łódka", objął tkacz przybyły z Czech, Prokop Luniak - zobacz rodzina Luniak .
Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki wyrobów bawełnianych składającej się z 3 warsztatów, przy których 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego za otrzymaniem bezpłatnie z lasów rządowych potrzebnego na ten cel drzewa.
We wrześniu 1839 r. Luniak sprzedał połowę domu i placu, wchodząc od frontu po prawej stronie, krawcowi Ignacemu Lissner.
Drugą połowę nieruchomości Luniak sprzedał rok później, we wrześniu 1840 r., Krystianowi Kunkel - zobacz poniżej rodzina Kunkel.
Po upływie roku, we wrześniu 1841 r., Kunkel sprzedał swoją część Franciszkowi Pietschmann.
Zgodnie z deklaracją złożoną w Magistracie, w grudniu 1848 r., Lissner sprzedał swoją połowę Franciszkowi Pietschmann, który stał się, tym samym, właścicielem całej nieruchomości.
Do Pana Franciszka należał drewniany, trzyizbowy dom frontowy z dwuizbową, murowaną przybudówką, oraz oficyna fabryczna o 1 izbie i 7 oknach.
Na początku lat 50-tych Pietschmann był jednym z większych łódzkich producentów tkanin wełnianych. Oto co pisze Oskar Flatt w publikacji "Opis miasta Łodzi" z 1853 r.:
Fabryka Franciszka Pitschmann, o 16 warsztatach; zatrudnia ludzi 26. W roku zeszłym wyrobiono 4200 arsz. flanelli i 3400 chustek; na to użyto surowej wełny 200 pudów; wartość produkcyi 8000 Rsr; wartość narzędzi 800 Rsr..
Żoną Franciszka Pietschmanna, poślubioną w 1837 r., w kościele św. Trójcy (akt 49), była Karolina Rettig (zobacz rodzina Rettig). Rok po śmierci Franciszka (zmarł w 1856 r.) Karolina poślubiła Ludwika Ubenhaun.
Zobacz przedstawicieli rodziny Franciszka Pietschmanna na Piotrkowska Tree.
W lutym 1859 r. Karolina, secundo voto Ubenhaun, sprzedała tylną część nieruchomości, pod ówczesnym adresem Dzielnej 1355, Karolowi Klosse.
W sierpniu 1859 r. Pani Karolina sprzedała frontową część nieruchomości, rozciągającą się od ulicy Piotrkowskiej do Dzielnej 1355, Leopoldowi Hentschel.
Na początku lat 60-tych, nie później niż w kwietniu 1862 r., Häntschel sprzedał nieruchomość Franciszkowi Fischer seniorowi.
Tkacz Franciszek Fischer senior (ur. ok. 1817 - zm. 1862 akt 525) przybył na ziemie polskie z Czech, z miasta Rumburk. Na początku lat 40-tych XIX w. mieszkał w Pabianicach, gdzie w 1840 r. ożenił się z Teresą Rudolf (akt 43) i gdzie przyszło na świat dwoje pierwszych dzieci. Ok. 1843 r. Franciszek sr. osiedlił się w Łodzi.
Po śmierci Franciszka sr. w grudniu 1862 r., nieruchomość przeszła w ręce wdowy, Teresy, później syna, Franciszka Fischer juniora.
W latach 70-tych wykupiono grunt działki.
1876 - "O wykupie czynszów przez Franciszka Fischera z gruntu nr 115/501 w mieście Łodzi". [zobacz]
Dwupiętrowa kamienica narożna powstała w 1876 r.
W latach 1889-90 wzniesiono dwupiętrowy „pałac” przy Dzielnej 1 (dz. Narutowicza 1).
Posesja pozostawała w rękach rodziny Fischerów przynajmniej do lat 20-tych XX w.
Zobacz przedstawicieli rodziny Fischer na Piotrkowska Tree.
* * *
W latach 80-tych XIX w. funkcjonował pod tym adresem skład fabryczny firmy "Gampe i Albrecht".
Na przełomie XIX i XX w. parter budynku Fischerów wypełniony był sklepami. Eleganckie delikatesy Maurycego Sprzączkowskiego (zobacz Piotrkowska 76 i 103) imponowały wyborem win i towarów kolonialnych. Sprzączkowski prowadził również największe w Królestwie Polskim przedstawicielstwo składów herbaty „Piotra Orłowa”.
Pod tym adresem funkcjonował skład wędlin Ignacego Rassalskiego sr. - zobacz rodzina Rassalskich.
Główny sklep Ignacego sr. mieścił się w domu własnym, na ulicy Konstantynowskiej 319 (póź. Konstantynowska 12, dz. Legionów 12). Okazała kamienica Rassalskich, zbudowana w miejscu wcześniejszego domu parterowego, powstała ok. 1911 r.
1889 - "O budowie przez Rassalskiego oficyny z lodownią, na nieruchomości pod numerem 319 przy ulicy Konstantynowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]
1911 - "Projekt budowy przez Ignacego Rassalskiego murowanego, trzypiętrowego domu i dwóch takich samych czteropiętrowych oficyn pod numerem 12 przy ulicy Konstantynowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]
Posesja Rassalskich na Konstantynowskiej sąsiadowała z nieruchomością Fryderyka Sellina (Konstantynowska 14-16).
W okresie międzywojennym działał przy Piotrkowskiej 54 skład (kantor) fabryki wyrobów włókienniczych Mozesa Klajmana. Przedsiebiorstwo założone w 1921 r. przy ulicy Zagajnikowej 31 (dz. Kopcińskiego 31) produkowało tkaniny jedwabne i wełniane, zatrudniało 200 robotników i wykazywało roczny obrót na poziomie ponad 3 mln złp (rok 1936). W latach 30-tych XX w. firma Mozesa Klajmana była prowadzona przez jego synów, Dawida i Lejba Klajmanów.
Archiwalne dokumenty budowlane:
1889 – „ Projekt budowy murowanego, dwupiętrowego, a od strony podwórza trzypiętrowego, domu mieszkalnego i trzypiętrowej oficyny mieszkalnej na nieruchomości przez Franciszka Fischera pod numerem 501 przy ulicy Dzielnej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1910 – „Projekt na przebudowę przez Alberta Fischera parteru murowanego, dwupiętrowego domu i nadbudowę drugiego piętra nad piętrową oficyną pod numerami 1-54/501 na rogu ulic Piotrkowskiej i Dzielnej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
rodzina Kunkel
Zobacz przedstawicieli rodziny Kunkel na Piotrkowska Tree.
Bracia Krystian, Fryderyk i Ludwik Kunkel, majstrowie murarscy, przybyli do naszego miasta z Prus. Oto co pisze Anna Rynkowska:
Jeszcze do połowy lat trzydziestych nie mieszkał w Łodzi żaden budowniczy legitymujący się urzędowym patentem. Zastępowali go wykwalifikowani, zdolni majstrowie murarscy i ciesielscy. Akta archiwalne często podają ich nazwiska: Ernest Kesler, Mateusz Stoll, Krystian i Fryderyk Kunklowie. Ze Zgierza dojeżdżał murarz Antoni Lebelt i cieśla Jan Mauch, z Konstantynowa - murarz Frydrych Henke.
W drugiej połowie lat 20-tych Fryderyk Kunkel wystawił murowany, piętrowy dom własny przy Nowym Rynku 1 (dz. pl. Wolności 8) MA.
W latach 30-tych murowane, parterowe domy własne wystawili:
Syn Krystiana i Karoliny z d. Baganz, Ludwik Ferdynand Teodor Kunkel, poślubił w 1865 r. Henriettę Bechtold (zobacz rodzina Bechtold).
Krystian Kunkel zmarł w 1842 r.
Rodzina Ludwika była skoligacona z rodzinami Stentzel i Fial, właścicielami nieruchomości przy Piotrkowskiej 127.
MA (materiały archiwalne) - zobacz
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone