pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

Piotrkowska_19

Piotrkowska 19

nr hip. 274 (do 1850 r. - 201)

 

Pierwotna, szeroka działka o nr 201, oznaczona od 1850 r. nr hip. 274, obejmowała obecną Piotrkowską 19 i 21. W centralnej części obszaru frontowego stał parterowy dom drewniany.

 

Przynajmniej od końca lat 40-tych XIX w. właścicielem nieruchomości w pierwotnym kształcie (Piotrkowska 19 i 21) był Wilhelm Nayman.

W 1850 r., w podaniu o pozwolenie na wybudowanie wozowni, Pan Wilhelm pisał tak: Na placu Nº 201 w Nowym Mieście przy ulicy Piotrkowskiej posiadam dom drewniany pod dachówką i zabudowania tylne gospodarskie, gdy zaś mi zbywa na wozowni, a ta nieodbycie jest mi potrzebną, przeto mając zamiar wybudowania takowej ...

Powyższy tekst, napisany z pewnością przez Polaka (Nayman, choć piśmienny, używał języka niemieckiego), stanowi przykład pięknej staropolszczyzny.

Nayman prowadził w podwórzu apreturę. W październiku 1855 r. złożył podanie o wydanie zgody na powiększenie i wyrestaurowanie budynku apretury, dla wyższego prowadzenia fabrykacji.

 

Na mocy kontraktu z marca 1859 r. Nauman sprzedał nieruchomość małżonkom Karolinie i Ludwikowi Unbechaum.

 

Małżonkowie Unbechaum podzielili nieruchomość.

Kontraktem z lutego 1861 r. część południową (Piotrkowska 21) kupił Józef Zand.

Kontraktem z listopada 1864 r. część  północną (Piotrkowska 19) kupił Abram Lubiński. W tym czasie stał już jednopiętrowy budynek frontowy, o długości 30 łokci*, szerokości 20 łokci i wysokości 10 łokci.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

Pod koniec lat 90-tych XIX w. nieruchomość przeszła w ręce Berka Zajbert. Na początku XX w. nowy właściciel gruntownie przebudował kamienicę frontową.

Przedstawiciele tej samej rodziny, bracia Aron i Hersz Zajbert, właściciele przedsiębiorstwa włókienniczego, prowadzili pod tym adresem (później również we własnej kamienicy, przy Piotrkowskiej 175) kantor i skład towarów.

 

 

PODWÓRKA ULICY PIOTRKOWSKIEJ - Piotrkowska 19

 

Zdjęcie W. Pfeiffera z 1937 r., ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi, oraz zdjęcie współczesne autorstwa Ryszarda Elertazobacz

 

 

Archiwalny dokument budowlany:

1899 – „O budowie przez Berka Zajberta w mieście Łodzi murowanego, trzypiętrowego domu z pełną przebudową murowanego piętrowego domu i oficyny i nadbudową drugiego piętra”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • L. Kustow Skład mebli żelaznych
  • Józef Rutenberg Zakład jubilerski
  • B. Zeibert Skład wyrobów wełnianych
  • M. Szurek i P. Zelman Fabryka dekatyzacji i farbiarnia
  • L. Meyerowicz Magazyn jarosławski
  • B-cia Zeibert Skład fabryki wyrobów bawełnianych
  • Zeibert i Farba Fabryka podszewek i wyrobów kamgarnowych
  • B-cia Kaufman Skład towarów manufakturowych
  • Zusmanek i Dawidowicz Sprzedaż i kupno wyrobów futrzanych
  • A. M. Warszawski i S-wie Fabryka wyrobów wełnianych

28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone