pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

Piotrkowska_22

Piotrkowska 22

nr hip. 256a (do 1850 r. – nr 186)

 

Pierwotna, szeroka działka o nr 186, oznaczona po 1850 r. nr hip. 256, obejmowała obecną Piotrkowską 22 i 24. W centralnej części obszaru frontowego stał parterowy dom drewniany. Taki stan możemy zobaczyć na planie Józefa Lenartowskiego z 1849 r.

 

Przynajmniej od początku lat 40-tych XIX w. nieruchomość należała do kowala, Marcina Meier.

W piśmie od Magistratu, w lipcu 1855 r., czytamy:

Przychylnie do zaniesionego podania z daty wczorajszej, Magistrat udziela pozwolenie P. Marcinowi Majer do wystawienia na podwórzu posesyi jego przy ulicy Piotrkowskiej pod Nº 256 obory.

No proszę! Pan Marcin otrzymał urzędową odpowiedź po jednym dniu!

 

Podział nieruchomości nastąpił w 1864 r.

Kontraktem z lutego 1864 r. Meier sprzedał posesję swoim zamężnym córkom, Salomei (żonie Krystiana Bechtold) i Matyldzie (żonie Henryka Bechtold).

Część północna (dz. Piotrkowska 22) przypadła rodzinie Henryka, zaś południowa (dz. Piotrkowska 24) Krystiana.

W marcu 1865 r. bracia Bechtold złożyli deklarację budowy dwóch murowanych, piętrowych domów frontowych, z facjatą, krytych dachówką, długości 74 stóp*, szerokości 48 stóp i wysokości 31 stóp. W październiku tego samego roku deklaracje zostały zatwierdzone, z jednoczesnym zaleceniem ażeby budowle swoje w ścisłym zastosowaniu się do zatwierdzonych planów i przepisów policji budowniczej wykonali - aby schody z parteru aż do  facjatki urządzili ogniotrwałe i aby dach pokryto materiałem również ogniotrwałym - gdyż inaczej pociągnięci będą do odpowiedzialności prawem przepisanej.

* - 1 stopa = 0,3048 m

W latach 90-tych budynek frontowy przy Piotrkowskiej 22 zamierzano podwyższyć o jedno piętro, ale projekt z 1893 r. (drugie zdjęcie w galerii), autorstwa Ignacego Stebelskiego, nie został zrealizowany.

Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal członków rodziny Bechtold jako właścicieli nieruchomości przy Piotrkowskiej 22.

 

Być może do przedstawicieli tej samej rodziny należała posesja przy Piotrkowskiej 142., z zarejestrowaną tam fabryką wyrobów bawełnianych, oraz nieruchomości przy Piotrkowskiej 132 i Piotrkowskiej 152. Do wyjaśnienia.

 

W 1882 r. otworzył pod tym adresem aptekę Józef Göbel (Goebel). Była to ówcześnie piąta apteka w Łodzi. W 1887 r. Göbel przeniósł aptekę do Zgierza (MA), a lokal przy Piotrkowskiej 22 przejął Fryderyk Müller, później, w latach 1890-91, Maurycy Spokorny.

 

Pod koniec XIX w. mieściło się tutaj przedstawicielstwo znanej firmy „Singer”, oferujące maszyny do szycia i haftów artystycznych. W latach późniejszych oferowano maszyny do szycia innej, równie uznanej marki "PFAFF".

 

W latach 20-tych okresu międzywojennego funkcjonowało pod tym adresem kino „Arkadia”.

 

W latach 80-tych XIX w. Herman Bechtold, w spółce z Albinem Augustem Seilerem, otworzył parową farbiarnię przędzy wełnianej i bawełnianej. Zakład, funkcjonujący pod szyldem "Bechtold i Seiler", był zlokalizowany u zbiegu ówczesnej ulicy Benedykta i Leszno, obecnie 6 Sierpnia 65, róg Żeligowskiego.

1888 - "O zatwierdzeniu planu budowy przez Hermana Bechtolda i Alwina Seilera w mieście Łodzi [na rogu] ulic św. Benedykta i Leszno pod numerami 789ii, 789kk, 789rr, 789hh parterowej stajni, szopy i piętrowej oficyny". [zobacz]

W 1893 r. przy farbowaniu przędzy pracowało tam 35 robotników. Przedsiębiorstwo przetrwało trudny okres I wojny światowej. W 1930 r. zatrudniało 70 robotników, 2 urzędników i 3 osoby personelu technicznego, a roczna wartość sprzedaży wynosiła 520 tys. zł (MA).

Warto nadmienić, iż do Albina Seilera należała kamienica przy ulicy Mikołajewskiej 53 (dz. Sienkiewicza 53).

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1893 – „Projekt nadbudowy drugiego piętra w piętrowym domu [frontowym] i oficynie, budowy dwupiętrowej oficyny na nieruchomości Henryka Bechtolda pod numerem 256a przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • W. Pinkus Skład bielizny
  • „SINGER” Magazyn maszyn do szycia
  • B-cia M. i Z. Strauch Fabryka wyrobów wełnianych
  • B. Pomorski i S-ka Magazyn maszyn do szycia „PFAFF”
  • Marek Joskowicz Pracownia haftów ręcznych i maszynowych
  • Birz i b-cia Kaufman Dom ekspedycyjno-handlowy
  • Kino "Arkadia"
  • Wolf Lichtensztein Fabryka wyrobów włókienniczych
  • A. Birke Fabryka wyrobów bawełnianych
26 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone