pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_173

Piotrkowska 173

nr hip. 723 (do 1850 r. - 180)

 

Na mocy protokołu deklaracyjnego z lipca 1834 r. plac wieczysto czynszowy przy obecnej Piotrkowskiej 173, wtedy Piotrkowskiej 180, objął tkacz z Saksonii, Ernest Zeman. Właściciel zobowiązał się do wystawienia w ciągu 2 lat frontowego domu drewnianego. Trudno powiedzieć czy Pan Ernest zmieni plany, czy było to zasługą następnego właściciela, ale można sądzić, że na froncie Piotrkowskiej stanął pierwotnie parterowy dom murowany.

 

W tych samych latach 30-tych Dawid Lande (zobacz poniżej), zamożny kupiec żydowski z Kalisza, prowadził pod tym adresem skład przędzy bawełnianej. W latach 40-tych skład firmował, na imię ojca, syn Dawida, Samuel Lande.

W latach 30-tych tylko dwóch przedstawicieli społeczności żydowskiej, Dawid Lande i drugi kupiec kaliski, Ludwik Mamroth, uzyskał prawo osiedlenia się i prowadzenia działalności poza rewirem dla starozakonnych na starym mieście. W latach 40-tych dołączył do nich Adolf Abram Likiernik.

 

Pod koniec lat 60-tych właścicielem posesji był Efraim Dembiński. W tym czasie do Dembińskiego należała również nieruchomość przy Piotrkowskiej 10.

 

W 1874 r. nieruchomość przeszła w ręce Adolfa Daube, który kilka lat później kupił również sąsiednią działkę, przy Piotrkowskiej 171.

Parterowy, murowany dom frontowy został wyburzony po II wojnie światowej.

 

Ogłoszenia prasowe:

  • H. Kross Fabryka mydła domowego i przemysłowego
  • „Union Textile” SA Biuro sprzedaży na Polskę fabryk włókienniczych
  • „Union Textile” SA Przedstawicielstwo Fabryki Przędzy i Tkanin Sztucznych „Chodaków” SA

 

 

Dawid Lande (1786-1858), bogaty kupiec z Kalisza, rozpoczął działalność w Łodzi w latach 30-tych XIX w. Podobnie jak inny kaliszanin, Ludwik Mamroth, prowadził skład przędzy bawełnianej.

Lande i Mamroth, a w połowie lat 40-tych XIX w. również Adolf Abram Likiernik, byli ówcześnie jedynymi Żydami w Łodzi, którym zezwolono zamieszkać i prowadzić działalność poza rewirem na starym mieście.

Na początku lat 40-tych XIX w. Dawid Lande kupił trzymorgową parcelę u zbiegu ulicy Kątnej i Wólczańskiej (dz. Wróblewskiego 3). Stanęła tam dwupiętrowa, mechaniczna przędzalnia bawełny, magazyny i parterowy dom mieszkalny dla robotników. W 1846 r. Lande otrzymał zgodę na uruchomienie fabryki. W 1847 r. pracowały na Kątnej 3762 wrzeciona, a w 1849 r. już 5692. W tym czasie zakład zatrudniał ok. 160 robotników. W połowie XIX w. fabryka Lande była drugą, po zakładach Geyera, największa łódzka przędzalnią bawełny.

Światowy kryzys na rynku bawełny spowodowany amerykańską wojną secesyjną, oraz śmierć założyciela, doprowadziły przedsiębiorstwo do upadłości. W połowie lat 60-tych XIX w. tereny przy Kątnej przeszły w ręce Emanuela Lohsteina, a w 1878 r. dawne zabudowania Landego kupił Karol Scheibler. Powstała tutaj tkalnia „Tivoli” , w której pracowało 840 mechanicznych krosien. Nazwa „Tivoli” wywodziła się być może od parku i ogródka piwnego, który funkcjonował w tym miejscu na przełomie lat 30-tych i 40-tych XIX w.

 

30 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone