pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_173

Piotrkowska 173

nr hip. 723 (do 1850 r. - 180)

 

Frontowy, parterowy dom murowany, należał w latach 40-tych XIX w. do rodziny Lande. Samuel Lande, syn Dawida Lande (zobacz poniżej), prowadził pod tym adresem skład przędzy "na imię ojca".

 

Pod koniec lat 60-tych właścicielem posesji był Efroim Dębiński.

 

W 1874 r. nieruchomość przeszła w ręce Adolfa Daube, który kilka lat później kupił również sąsiednią działkę, przy Piotrkowskiej 171.

Parterowy, murowany dom frontowy został wyburzony po II wojnie światowej.

 

Ogłoszenia prasowe:

  • H. Kross Fabryka mydła domowego i przemysłowego
  • „Union Textile” SA Biuro sprzedaży na Polskę fabryk włókienniczych
  • „Union Textile” SA Przedstawicielstwo Fabryki Przędzy i Tkanin Sztucznych „Chodaków” SA

 

 

Dawid Lande (1786-1858), bogaty kupiec z Kalisza, rozpoczął działalność w Łodzi w latach 30-tych XIX w. Podobnie jak inny kaliszanin, Ludwik Mamroth, prowadził skład przędzy bawełnianej.

Lande i Mamroth, a w połowie lat 40-tych XIX w. również Adolf Abram Likiernik, byli ówcześnie jedynymi Żydami w Łodzi, którym zezwolono zamieszkać i prowadzić działalność poza rewirem na starym mieście.

W 1846 r. Dawid Lande kupił trzymorgową parcelę u zbiegu ulicy Kątnej i Wólczańskiej (dz. Wróblewskiego 3). Stanęła tam dwupiętrowa, mechaniczna przędzalnia bawełny, magazyny i dom mieszkalny. W owym czasie była to druga, po zakładach Geyera, największa łódzka przędzalnia.

Światowy kryzys na rynku bawełny, spowodowany amerykańską wojną secesyjną, doprowadził przedsiębiorstwo Landego do upadłości. W połowie lat 60-tych XIX w. tereny przy Kątnej przeszły w ręce Emanuela Lohsteina, a w 1878 r. dawne zabudowania Landego kupił Karol Scheibler. Powstała tutaj tkalnia „Tivoli” (840 mechanicznych krosien), dom dla robotników i willa. Nazwa „Tivoli” wywodziła się być może od parku i ogródka piwnego, który funkcjonował w tym miejscu na przełomie lat 30-tych i 40-tych XIX w.

 

30 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone