piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone
Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego we wrześniu 1838 r., plac nr 127 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 69) objął tkacz przybyły z Czech, Ignacy Rütter.
Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki wyrobów bawełnianych, składającej się z 3 warsztatów, przy której 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego dwufamilijnego gontami krytego.
Stosownie do protokołu z kwietnia 1846 r. Rütter sprzedał nieruchomość Wilhelmowi Hassenmeier.
Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 26, szerokości łokci 15, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.
* - 1 łokieć = 0,576 m
Zgodnie z umową kupna-sprzedaży, zawartą w październiku 1849 r., Hassenmeier sprzedał nieruchomość Traugottowi Geisler, za rubli srebrnych 720.
Protokołem z czerwca 1862 r. Geisler sprzedał nieruchomość Józefowi Golda, ojcu Jana Golda.
W latach 70-tych nieruchomość należała do Juliusza Pfeiffer, późniejszego właściciela sąsiedniej posesji przy Piotrkowskiej 71.
Około połowy lat 70-tych Pfeiffer wystawił dwupiętrową kamienicę frontową. Budynek stał już w 1876 r., o czym świadczy fragment umowy z 1876 r., dotyczącej budowy kamienicy frontowej przy Piotrkowskiej 73 - fasada w domu tym [Piotrkowska 73] urządzona być ma tak, jak jest urządzona w possessyi Pfeiffera N° 775 oznaczonej.
Pod koniec lat 70-tych Pfeiffer wykupił grunt działki.
1879 - "O wykupie bezterminowych czynszów przez Juliusza Pfeiffera z gruntu pod nr 127/775 w mieście Łodzi". [zobacz]
Wkrótce po wykupieniu gruntu, na przełomie lat 70-tych i 80-tych, Pfeiffer sprzedał nieruchomość Herszowi Nuchenowi Epstein.
Nieruchomość należała do Epsteina jeszcze w pierwszych latach XX w.
Taryfy domów z lat 1904-1920 wymieniają kolejnych właścicieli:
* * *
Przed I wojną światową mieścił się tutaj skład znanej firmy „J. Fraget”, oferującej wyroby srebrne i platerowane.
Na początku XX w. funkcjonowały pod tym adresem eleganckie delikatesy, prowadzone przez spółkę "Okojew i Czkwianow", później samego Czkwianowa. Przed I wojną światową drugi sklep Artema Czkwianowa działał przy Piotrkowskiej 23.
W okresie międzywojennym magazyn z towarami kolonialnymi przy Piotrkowskiej 69 został poszerzony o ceniona w Łodzi winiarnię i restaurację.
Przez pewien czas, w latach 1901-03, działała przy Piotrkowskiej 69 redakcja „Gońca Łódzkiego”. Z gazetą współpracował znany łódzki literat, Zygmunt Bartkiewicz.
W latach 20-tych okresu międzywojennego działały pod tym adresem składy:
Archiwalne dokumenty budowlane:
1890 - "Projekt budowy trzypiętrowej, murowanej oficyny mieszkalnej na nieruchomości Epszteina pod numerem 775 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1891 - "Projekt na budowę przez Nuchena Hersza Epszteina murowanego, trzypiętrowego domu mieszkalnego oraz takich oficyn pod numerem 775 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]
1900 - "O budowie przez Hersza Nuchena Epszteina sklepu na parterze murowanego, trzypiętrowego domu pod numerem 69/775 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
Próchnika
Więckowskiego
Zielona
6 Sierpnia
Andrzeja
Zamenhofa
Mickiewicza
Żwirki
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Brzeźna
Rewolucji 1905
Jaracza
Narutowicza
Traugutta
Moniuszki
Tuwima
Nawrot
Roosevelta
Piłsudskiego
Wigury