Stosownie do Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w lipcu 1835 r., plac nr 112 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 60) objął tkacz przybyły z Austrii, Franciszek Peltz.
Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki tkanek bawełnianych, składającej się z warsztatów 3, przy której 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego jednofamilijnego dachówką krytego.
Deklaracją z kwietnia 1843 r. nieruchomość przeszła w ręce Fryderyka Lowke.
Na mocy kontraktu urzędowego z lipca 1847 r., Lowke sprzedał nieruchomość Augustowi Tyllmann.
Bednarz August Tyllmann, urodzony w 1816 r. w Wielkim Księstwie Poznańskim, przyjechał do Łodzi z Tomaszowa. August zmarł w 1861 r. jako kawaler.
Stosownie do protokółu spisanego w kwietniu 1858 r., Tyllmann sprzedał nieruchomość kupcowi, Fryderykowi Wilhelmowi Triebe - zobacz poniżej rodzina Triebe.
Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod dachówką mający długości łokci* 22½, szerokości łokci 12½, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.
* - 1 łokieć = 0,576 m
W drugiej połowie lat 70-tych Triebe wystawił dwupiętrową kamienicę frontową. Obiekt, jeszcze w trakcie budowy, jest widoczny na fotografii E. Stummana (czwarte zdjęcie w galerii).
W latach 80-tych i 90-tych XIX w. właścicielem nieruchomości był Meyer Weinberg, póżniej Aron Izrael Uberbaum.
Projekt nadbudowy trzeciego piętra kamienicy frontowej (trzecie zdjęcie w galerii), złożony przez Uberbauma w 1896 r., nie został zrealizowany.
Taryfa domów z 1914 r. podaje nadal małżeństwo Uberbaum (Cawia Fajga i Aron Izrael) jako właścicieli.
Na początku lat 20-tych okresu międzywojennego nieruchomość należała do Abrama Kapłan.
Dzisiejsze podwórze Piotrkowskiej 60 w niczym nie przypomina stanu sprzed lat. W okresie II wojny światowej wyburzono oficyny po stronie północnej, oraz zniwelowano teren dawnej fabryki Izydora Birnbauma, zamykający działkę od strony wschodniej. Stan dawny i obecny dobrze obrazuje zestawienie planu Kazimierza Jasińskiego, z 1917 r., z planem współczesnym – zobacz.
Obecna kamienica frontowa jest od ulicy trzypiętrowa, a od strony podwórza czteropiętrowa. Prace remontowe były prowadzone na posesji współcześnie, na przełomie XX i XXI w. Obecna elewacja nawiązuje, jak się wydaje, do projektu Uberbauma z 1896 r.
Archiwalne dokumenty budowlane:
1896 – „O nadbudowie przez Izraela Uberbauma trzeciego piętra nad dwupiętrowym domem i dwiema podobnymi oficynami i dobudowie dwóch trzypiętrowych oficyn i ustępów pod numerem 60/504 w Łodzi”.[zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
"JUTALEN" Wyroby jutowe, lniane i konopne
S. D. Gliksman Sprzedaż manufaktury
rodzina Triebe
Zobacz przedstawicieli rodziny Triebe na Piotrkowska Tree.
Fryderyk Wilhelm Triebe, urodzony w Saksonii ok. 1827 r., poślubił Krystynę Henriettę Michel (ślub 1850 akt 94).
Syn Fryderyka i Krystyny, Juliusz, metrykalnie Juliusz Ernest, urodzony w 1865 r. akt 282, poślubił Elżbietę Pfennig (metrykalnie Elżbieta Szarlotta Florentyna, ślub 1900 akt 318), córkę Rudolfa i Matyldy Pfennig.
W 1901 r. Juliusz Triebe, kupiec i przemysłowiec, wszedł w posiadanie spalonej fabryki Teodora Meyerhoffa przy ówczesnej ulicy Juliusza 21 (dz. Dowborczyków 18).
1901 - "O budowie po pożarze murowanej, dwupiętrowej przędzalni wełny z nadbudową poddasza i budowie takiej samej dwupiętrowej przędzalni z poddaszem w zamian mechanicznej tkalni, a oprócz tego [o budowie] trzech murowanych schodów, parterowej portierni i parterowej wiaty na murowanych słupach przez Juliusza Triebe w mieście Łodzi przy ulicy Juliusza pod numerem 21/1189". [zobacz]
W latach 20-tych okresu międzywojennego Juliusz Triebe był prezesem zarządu Łódzkiej Fabryki Kapeluszy S. A. (dawniej Herman Schlee) przy ulicy Targowej 2. W latach 30-tych funkcję prezesa sprawował Juliusz Triebe junior.
Groby na Cmentarzu Starym - Elizabeth Triebe
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone