Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 10

ulica Piotrkowska 10 nr hip. 251

do 1850 r. nr 56

 

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w sierpniu 1837 r., plac pod Nº 56 [dz. Piotrkowska 10] przy ulicy Piotrkowskiej w Nowej Osadzie Sukienniczej miasta Łodzi objął chirurg, Karol Keller.

Poniżej fragment książki Anny Rynkowskiej "Ulica Piotrkowska".

"Pierwszym lekarzem miejskim mianowano w 1821 r. "chirurga II klasy" Antoniego Dąbrowskiego. Na tym stanowisku pracował on dwa lata. Potem przez wiele lat nie było w Łodzi lekarza miejskiego, a tkacze leczyli się u prywatnego chirurga, Karola Kellera, który wystawiał rachunki Kasie Miejskiej. Keller zadomowił się w Łodzi. Początkowo mieszkał na Starym Mieście, a w 1837 r. otrzymał działkę przy ulicy Piotrkowskiej (wówczas nr 56), gdzie zobowiązał się wystawić murowany dom. Jeszcze w 1841 r. działka świeciła pustką. Mówiono, że miała niskie położenie i "szpeciła pryncypalną ulicę", a podczas deszczów wypełniała się wodą. Po wyrównaniu placu z poziomem ulicy zbudowano parterowy dom murowany o wymiarach 32x20x5,5 łokci. Keller mieszkał w nim do końca 1851 r.".

 

Na mocy kontraktu z października 1851 r. Keller sprzedał nieruchomość Karolowi Ebhardt.

W podaniu do Magistratu, w kwietniu 1858 r., Ebhardt pisał:

Życzeniem jest moim w dziedzińcu posesyi N 251 przy ulicy Piotrkowskiej połozonej wystawić officynę massiv murowaną piętrową, dachówką karpiówką krytą, z kominem murowanym.

Życzeniem Ebharda w 1860 r. było z kolei urządzić facyatę [w domu frontowym] podobną jak na planie dołączającem się oznaczono.

 

Pod koniec lat 60-tych XIX w. nieruchomość należała do Efraima Dembińskiego. W tym samym czasie do Dembińskiego należała również posesja przy Piotrkowskiej 173.

W 1894 r. Dembiński nie otrzymał zgody na przebudowę domu frontowego.

 

Trzypiętrowa kamienica powstała ok. 1896 r., według projektu Piotra Brukalskiego. Została wzniesiona, wraz z oficynami, przez Józefa Monitza, właściciela składów żelaza. Firma Monitza mieściła się przy Piotrkowskiej 114 i Nowomiejskiej 19 (posesja rodziny Dobranickich). Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal Józefa Monitza (małżeństwo Emilii i Józefa Monitz) jako właściciela.

 

Piotrkowska 10 - zdjęcia współczesne

 

Księgi Adresowe

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1894 - O odmowie wydania zgody Efraimowi Dembińskiemu na remont murowanego, parterowego, podpiwniczonego domu z poddaszem pod numerem 10/251 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1896 – „Projekt budowy trzypiętrowego domu frontowego i podobnych oficyn [bocznych i poprzecznej] na nieruchomości numer 251 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście przez właściciela Monitza”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • „Eugenia” Pracownia sukien damskich
  • Jakób Dumiński Skład papieru i materyałów piśmiennych
  • R. Arnekker Skład broni, wyrobów żelaznych, stalowych i naczyń kuchennych
  • Bernard Dobrzyński Jedwabna manufaktura
  • A. Rabinowicz Jedwabna manufaktura

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
26 marca 2015
Piotrkowska_10
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej