piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone
Próchnika
Więckowskiego
Zielona
6 Sierpnia
Andrzeja
Zamenhofa
Mickiewicza
Żwirki
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Brzeźna
Rewolucji 1905
Jaracza
Narutowicza
Traugutta
Moniuszki
Tuwima
Nawrot
Roosevelta
Piłsudskiego
Wigury
Na początku lat 50-tych XIX w. nieruchomość przy obecnej Piotrkowskiej 31 należała do Fryderyka Sperling - zobacz rodzina Sperling.
W podaniu do Magistratu, z lipca 1850 r., Pan Fryderyk pisał:
Życzeniem jest mojem na placu wieczysto-czynszowym przy ulicy Piotrkowskiej pod Nº 197 [dz. Piotrkowska 31] wystawić dom. Budowę przeto takową przyrzekam uskutecznić z bali 4 calowych, długą łokci* 30, szeroką łokci 20 i wysoką łokci 5.
* - 1 łokieć = 0,576 m
Zobacz przedstawicieli rodziny Sperling na Piotrkowska Tree.
Przynajmniej w latach 60-tych posesja należała do Antoniego Jäckel, syna Józefa Jäckel.
Zobacz poniżej rodzina Jäckel.
Taryfy domów z lat 1888-97 wymieniają jako właściciela Arona Kohna.
Okazała kamienica została wystawiona przez następnego właściciela, Abrama Bergera, według projektu Gustawa Landau-Gutentegera z 1898 r.
W niedługim czasie, w pierwszych latach XX w., nieruchomość przeszła w ręce Alfreda Gehliga, syna Adolfa Gehliga.
Od 1892 r. Alfred Gehlig był prokurentem firmy handlowej ojca, występującej pod szyldem "Karol Wilhelm Gehlig".
Pod koniec pierwszej dekady XX w., prawdopodobnie w związku z ogłoszeniem upadłości rodzinnego browaru Gehligów przy ulicy Ogrodowej, posesję przy Piotrkowskiej 31 kupił Sender Dyszkin.
Archiwalne dokumenty budowlane:
1891 – „O budowie przez Arona Kohna murowanej, trzypiętrowej oficyny mieszkalnej na nieruchomości numer 270 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1896 – „O budowie przez Abrama Bergera trzech murowanych, trzypiętrowych oficyn i parterowej dobudówki numre 31/270 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1898 – „Projekt budowy murowanego, podpiwniczonego, trzypiętrowego domu mieszkalnego z poddaszem i dwiema podobnymi oficynami na nieruchomości Abrama Bergera pod numerem 31/270 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
rodzina Jäckel (Jäkel)
Zobacz przedstawicieli rodziny Jäckel na Piotrkowska Tree.
Antoni Jäckel urodził się ok. 1828 r. w Czechach. Na początku lat 30-tych przyjechał z rodzicami, Józefem i Teresą Pietschmann, do Łodzi. Rodzina zamieszkała w domu rządowym przy ówczesnej Piotrkowskiej 43 (dz. Piotrkowska 188).
W 1849 r. Antoni ożenił się z Joanną Karoliną Voigt.
6 córek Antoniego i Joanny Karoliny:
Fryderyk Abel
Zobacz przedstawicieli rodziny Abel na Piotrkowska Tree.
Fryderyk Abel urodził się w Nowosolnej k. Łodzi, w 1849 r. Był synem Fryderyka sr., rolnika urodzonego również w Nowosolnej i Krystyny Frank.
W 1872 r., w Łodzi, ożenił się z Karoliną Jäckel.
W latach 70-tych Fryderyk Abel kupił nieruchomość u zbiegu ulicy Południowej i Wschodniej, gdzie uruchomił ręczną tkalnię kortów i chustek wełnianych (MA). W 1882 r. stanęła okazała kamienica narożna (MA). W latach 90-tych Abel przeniósł produkcję do obiektów wzniesionych przy ulicy Milscha (dz. Kopernika 55-55a).
Syn Fryderyka i Karoliny, Teodor Fryderyk, ożenił się w 1896 r. z Jadwigą Olgą Lorenz, córką Gustawa Lorenza.
Gustaw Schreer
Zobacz przedstawicieli rodziny Schreer na Piotrkowska Tree.
Gustaw (metrykalnie Gustaw Adolf) Schreer urodził się w Zgierzu, w 1855 r. Był synem Karola, fabrykanta mydła, i Emmy Amalii Lindner.
Pierwszą żoną Gustawa była Berta Jäckel. Po przedwczesnej śmierci Berty (zmarła w wieku 24 lat) ożenił się z jej starszą siostrą, Emilią (rozwiedzioną Rathe - pierwszą żoną Reinholda Rathe, brata stryjecznego Karola Ferdynanda Rathe).
W drugiej połowie lat 80-tych Gustaw Schreer kupił niezabudowaną nieruchomość przy ulicy Dzielnej, gdzie wystawił obiekty fabryczne MA (produkcja przędzy odpadkowej i wigoniowej). Na froncie ulicy Dzielnej (dz. Narutowicza 48) stanęła rezydencja właściciela.
Po śmierci Gustawa (zmarł w 1920 r.) przedsiębiorstwo prowadził syn Juliusz. W 1912 r. Juliusz ożenił się z Gertrudą Małgorzatą Bennich, córką Reinhardta Bennicha.
MA (materiały archiwalne) - zobacz