Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 163

ulica Piotrkowska 163 nr hip. 728

do 1850 r. nr 174

 

 

Na mocy protokołu deklaracyjnego, zatwierdzonego w czerwcu 1833 r., plac nr 174 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 163) objął Jan Krause, tkacz z Saksonii. Faktyczne objęcie placu miało miejsce wcześniej - Komisja Województwa Mazowieckiego zatwierdzała protokoły nawet po kilku latach.

Janowi towarzyszyła żona Maria Rozyna z d. Schwertner i córka Marianna Katarzyna (ur. ok. 1820). Dwie córki Jana i Marii Rozyny przyszły na świat już w Łodzi:

  • Karolina Ernestyna - ur. 1831, poślubiła w 1851 r. Gottlieba Augusta Gnauk - zobacz rodzina Gnauk,
  • Amalia Florentyna, ur. 1834, poślubiła w 1853 r. Antoniego Roberta Münnich.

Jan Krause zmarł w 1839 r. Wdowa Maria Rozyna poślubiła w 1840 r. (akt 35) Fryderyka Paul, który, stosownie do protokołu z marca 1842 r., kupił nieruchomość.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 26, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Zobacz przedstawicieli rodziny Jana Krause na Piotrkowska Tree.

 

Po bezpotomnej śmierci Fryderyka (zmarł w 1850 r.) i Marii Rozyny (zmarła w 1856 r.), zgodnie z protokołem z kwietnia 1858 r., sukcesorzy Jana Krause sprzedali nieruchomość Karolowi Adolfowi Hentschel (Häntschel).

Na rogu Piotrkowskiej stał w tym czasie większy obiekt frontowy: dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 30, szerokości łokci 20, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

Piekarz Karol Adolf Hentschel urodził się w 1827 r., w Łodzi. Był synem młynarza, później szynkarza, Fryderyka i Henrietty z d. Neumann. Po przedwczesnej śmierci męża (zmarł w wieku 37 lat), w 1834 r., wdowa Henrietta kupiła od Jana Adamowskiego zajazd Paradyz.

Z małżeństwa Karola Adolfa i Karoliny z d. Rösner, urodził w 1859 r. Teodor Alwin Hentschel. Teodor Alwin, który w 1882 r. ożenił się z Wilhelminą z d. Ast., zmarł 6 lat po ślubie. Drugim mężem Wilhelminy został Edward Marcin Jezierski, syn Andrzeja Jezierskiego.

W pierwszej połowie lat 80-tych sukcesorzy Karola Adolfa wykupili grunt działki.

1883 - "O wykupie czynszów przez spadkobierców Häntschla z gruntu nr 174/728 w mieście Łodzi". [zobacz]

Zobacz przedstawicieli rodziny Karola Adolfa Hentschel na Piotrkowska Tree.

 

Prawdopodobnie zaraz po wykupie gruntu nieruchomość przeszła w ręce Karola Maszyckiego (Maschitzkiego), który w 1885 r. wystawił dwupiętrową kamienicę narożną.

Karol Maszycki, syn Karola Augusta i Barbary Laesch, urodził się w 1850 r., w Łodzi. Dziadkowie Karola, Krystian Fryderyk i Krystyna, przybyli na ziemie polskie z miasta Grünberg na Śląsku, obecnej Zielonej Góry i osiedlili się w podłódzkim Konstantynowie.

Karol Maszycki poślubił w 1873 r. Amalię Böhme. Rodzicami Amalii byli Edmund Böhme, majster piekarski i Matylda Meissner, siostra Józefa i Emanuela Meissnerów - zobacz rodzina Meissner.

 

Na początku drugiej dekady XX w. posesja przeszła w ręce Józefa Meissnera, bratanka Matyldy, wpomnianej powyżej matki Amalii Böhme.

Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal Józefa Meissnera jako właściciela.

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1892 – „Projekt budowy murowanej, dwupiętrowej, oficyny mieszkalnej na nieruchomości Karola Maszyckiego pod numerem 728 przy ulicy św. Anny w mieście Łodzi”. [zobacz]

1910 – „Projekt na przebudowę przez Józefa Meisnera okien na drzwi na parterze murowanego, dwupiętrowego domu pod numerem 163/728 na rogu ulic Piotrkowskiej i [św.] Anny w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • R. Weyrauch Skład wędlin
  • Juliusz Wünsche Kantor agenturowo-komisowy
  • Arno Dietel Skład materiałów aptecznych, wód mineralnych i perfum
  • Essmann i Śledź Zakład czyszczenia i reparacji kotłów parowych
  • „Józefina” Józefina Musiałowicz Szkoła kroju i szycia
  • W. Wall i K. Zytke Wytwórnia maszyn i śrub toczonych

 

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
30 marca 2015
Piotrkowska_163
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej