Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 152

ulica Piotrkowska 152 nr hip. 554

do 1850 r. nr 61

 

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego we wrześniu 1833 r., plac przy Piotrkowskiej 61 (dz. Piotrkowska 152) objął tkacz przybyły z Czech, Karol Luniak.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki płucienno bawełnianej, składającej się z 4 warsztatów, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego jednofamilijnego.

Można przypuszczać, że ten sam Karol Luniak, również we wrześniu 1833 r., kupił murowany dom rządowy przy Piotrkowskiej 180 - zobacz rodzina Luniak.

 

Stosownie do protokołu z czerwca 1856 r., Luniak sprzedał nieruchomość Florianowi Diesner, tez zaś, już we wrześniu tego samego roku, sprzedał ją Karolowi Rathe - zobacz poniżej rodzina Rathe.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom z drzewa mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 26½, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

Według protokołu z października 1866 r. Rathe sprzedał nieruchomość Karolowi Süssmann.

 

Przynajmniej od początku lat 80-tych XIX w. nieruchomość należała do Henryka Bauer, który w tym czasie wykupił grunt działki.

1883 - "O wykupie czynszów przez Henryka Bauera z gruntu nr 61/554 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Taryfy domów z lat 1888-1911 wymieniają jako właścicieli członków rodziny Schlösser , do których należała w tym czasie również sąsiednia posesja, przy Piotrkowskiej 150.

 

Czteropiętrowa kamienica frontowa została zbudowana ok. 1913 r. przez Ryszarda Adolfa Bechtold - zobacz rodzina Bechtold.

Bechtold uzyskał pożyczkę w Towarzystwie Kredytowym, w wysokości 145 tys. rubli.

 

* * *

 

Przy Piotrkowskiej 152, w okresie międzywojennym, mieściła się restauracja i kawiarnia "Roma", w której często występowała, podobnie jak w Grand Hotelu, znana w całej Polsce orkiestra taneczna Kazimierza Englarda.

Poniższe informacje i materiały udostępnił Pan Grzegorz Engelhardt, krewny Kazimierza Englarda

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych orkiestr tanecznych okresu międzywojennego, to zespół Kazimierza Englarda (właściwe nazwisko Engelhardt), grającego początkowo w orkiestrze Zygmunta Karasińskiego i składzie z Jerzym Petersburskim i Arturem Goldem.

Na bogaty dorobek orkiestry Englarda złożyły się koncerty w największych polskich miastach, transmisje radiowe i wykonania utrwalone na płytach gramofonowych.

Na trasach koncertowych Englarda nie zabrakło Łodzi. Wytworna publiczność miała wielokrotnie okazję nagradzać oklaskami występy zespołu w restauracji „Malinowa”, w Grand Hotelu i „Roma”, przy Piotrkowskiej 152. Koncerty w Łodzi dawały Panu Kazimierzowi sposobność odwiedzania krewnych, mieszkających ówcześnie w nieodległym Piotrkowie Trybunalskim.

Postać Kazimierza Englarda (1894-1942) zapisała się na trwałe w historii polskiej muzyki, a kompozycja „Najpiękniejsze tango”, ze słowami Walerego Jastrzębca, jest znana do dzisiaj.

Zdjęcia i reklamy prasowe – zobacz.

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1913 - "Projekt budowy przez Ryszarda Bechtolda murowanego, czteropiętrowego z poddaszem i piwnicami frontowego domu mieszkalnego pod numerem 152 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Anna Neuman Zakład fryzjerski dla pań
  • „La Czenstochovienne” Towarzystwo Włókiennicze Oddział w Łodzi
  • „Polmin” Państwowa Fabryka Olejów Mineralnych Odział w Łodzi
  • „Natawis” Zakłady Radiotechniczne Oddział w Łodzi
  • „Roma” Restauracja i kawiarnia

 

 

rodzina Rathe

Zobacz przedstawicieli rodziny Rathe na Piotrkowska Tree.

Jan Krystian Gottlieb Rathe, majster rzeźnicki, urodził się ok. 1792 r. w mieście Kahla, w ówczesnym Księstwie Saksonii-Altenburg (dz. Turyngia). W latach 30-tych XIX w. przybył z rodziną, żoną Marią Elżbietą Jake i dziećmi, do Zduńskiej Woli. Wybrane dzieci Jana i Elżbiety:

  • Karol, ur. ok. 1823 w Kahla, majster rzeźnicki, żona Maria Wilhelmina Doberstein, właściciel posesji przy Piotrkowskiej 152,
  • Karol Ferdynand, ur. ok. 1827 w Kahla, majster rzeźnicki, żona Marianna Otylia Jakob i Joanna Emilia Tschantsch. Syn Ferdynanda i Marianny Otylii, Karol Ferdynand Rathe (ur. 1849 w Sieradzu, zm. 1892 w Łodzi) uruchomił w latach 80-tych, przy Dzielnej 1374 (później Dzielna 16, dz. Narutowicza 18), ręczną fabrykę kortów i chustek. W 1882 r. stanęła kamienica frontowa (MA). Na początku XX w. produkcja została przeniesiona na Targową 79 (dz. Targowa 57), do obiektów wystawionych przez Karola Hugo, wspólnika sukcesorów Karola Ferdynanda. 
  • Ernest, ur. ok. 1829 w Kahla, majster rzeźnicki, żona Karolina Frantzke

Koligacje dzieci Karola, Karola Ferdynanda i Ernesta, zawarte w Piotrkowska Tree, prowadzą nas do wielu znanych rodzin fabrykanckich.

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

 

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
27 marca 2015
Piotrkowska_152
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej