piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone
Próchnika
Więckowskiego
Zielona
6 Sierpnia
Andrzeja
Zamenhofa
Mickiewicza
Żwirki
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Brzeźna
Rewolucji 1905
Jaracza
Narutowicza
Traugutta
Moniuszki
Tuwima
Nawrot
Roosevelta
Piłsudskiego
Wigury
Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego we wrześniu 1833 r., plac przy Piotrkowskiej 61 (dz. Piotrkowska 152) objął tkacz przybyły z Czech, Karol Luniak.
Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki płucienno bawełnianej, składającej się z 4 warsztatów, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego jednofamilijnego.
Stosownie do protokołu z czerwca 1856 r., Luniak sprzedał nieruchomość Florianowi Diesner, tez zaś, już we wrześniu tego samego roku, sprzedał ją Karolowi Rathe.
Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom z drzewa mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 26½, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.
* - 1 łokieć = 0,576 m
Według protokołu z października 1866 r. Rathe sprzedał nieruchomość Karolowi Süssmann.
Przynajmniej od początku lat 80-tych XIX w. nieruchomość należała do Henryka Bauer, który w tym czasie wykupił grunt działki.
1883 - "O wykupie czynszów przez Henryka Bauera z gruntu nr 61/554 w mieście Łodzi". [zobacz]
Taryfy domów z lat 1888-1911 wymieniają jako właścicieli członków rodziny Schlösser , do których należała w tym czasie również sąsiednia posesja, przy Piotrkowskiej 150.
Czteropiętrowa kamienica frontowa została zbudowana ok. 1913 r. przez Ryszarda Adolfa Bechtold.
Bechtold uzyskał pożyczkę w Towarzystwie Kredytowym, w wysokości 145 tys. rubli.
Przy Piotrkowskiej 152, w okresie międzywojennym, mieściła się restauracja i kawiarnia "Roma", w której często występowała, podobnie jak w Grand Hotelu, znana w całej Polsce orkiestra taneczna Kazimierza Englarda.
Poniższe informacje i materiały udostępnił Pan Grzegorz Engelhardt, krewny Kazimierza Englarda
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych orkiestr tanecznych okresu międzywojennego, to zespół Kazimierza Englarda (właściwe nazwisko Engelhardt), grającego początkowo w orkiestrze Zygmunta Karasińskiego i składzie z Jerzym Petersburskim i Arturem Goldem.
Na bogaty dorobek orkiestry Englarda złożyły się koncerty w największych polskich miastach, transmisje radiowe i wykonania utrwalone na płytach gramofonowych.
Na trasach koncertowych Englarda nie zabrakło Łodzi. Wytworna publiczność miała wielokrotnie okazję nagradzać oklaskami występy zespołu w restauracji „Malinowa”, w Grand Hotelu” i „Roma”, przy Piotrkowskiej 152. Koncerty w Łodzi dawały Panu Kazimierzowi sposobność odwiedzania krewnych, mieszkających ówcześnie w nieodległym Piotrkowie Trybunalskim.
Postać Kazimierza Englarda (1894-1942) zapisała się na trwałe w historii polskiej muzyki, a kompozycja „Najpiękniejsze tango”, ze słowami Walerego Jastrzębca, jest znana do dzisiaj.
Zdjęcia i reklamy prasowe – zobacz.
Archiwalne dokumenty budowlane:
1913 - "Projekt budowy przez Ryszarda Bechtolda murowanego, czteropiętrowego z poddaszem i piwnicami frontowego domu mieszkalnego pod numerem 152 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]
Ogłoszenia prasowe: