Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego we wrześniu 1833 r., plac przy Piotrkowskiej 61 (dz. Piotrkowska 152) objął tkacz przybyły z Czech, Karol Luniak - zobacz rodzina Luniak.
Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki płucienno bawełnianej, składającej się z 4 warsztatów, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego jednofamilijnego.
We wrześniu 1833 r. Karol Luniak objął również nieruchomość przy Piotrkowskiej 180.
Stosownie do protokołu z czerwca 1856 r., Luniak sprzedał nieruchomość Florianowi Diesner.
We wrześniu 1856 r. Diesner sprzedał nieruchomość Karolowi Rathe - zobacz poniżej rodzina Rathe.
Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom z drzewa mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 26½, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.
* - 1 łokieć = 0,576 m
Według protokołu z października 1866 r. Rathe sprzedał nieruchomość Karolowi Süssmann.
Przynajmniej od początku lat 80-tych XIX w. nieruchomość należała do Henryka Bauer, który w tym czasie wykupił grunt działki.
1883 - "O wykupie czynszów przez Henryka Bauera z gruntu nr 61/554 w mieście Łodzi". [zobacz]
Taryfy domów z lat 1888-1911 wymieniają jako właścicieli członków rodziny Schlösser , do których należała w tym czasie również sąsiednia posesja, przy Piotrkowskiej 150.
Czteropiętrowa kamienica frontowa została zbudowana ok. 1913 r. przez Ryszarda Adolfa Bechtold - zobacz rodzina Bechtold.
Bechtold uzyskał pożyczkę w Towarzystwie Kredytowym, w wysokości 145 tys. rubli.
* * *
Przy Piotrkowskiej 152, w okresie międzywojennym, mieściła się restauracja i kawiarnia "Roma", w której często występowała, podobnie jak w Grand Hotelu, znana w całej Polsce orkiestra taneczna Kazimierza Englarda.
Poniższe informacje i materiały udostępnił Pan Grzegorz Engelhardt, krewny Kazimierza Englarda
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych orkiestr tanecznych okresu międzywojennego, to zespół Kazimierza Englarda (właściwe nazwisko Engelhardt), grającego początkowo w orkiestrze Zygmunta Karasińskiego i składzie z Jerzym Petersburskim i Arturem Goldem.
Na bogaty dorobek orkiestry Englarda złożyły się koncerty w największych polskich miastach, transmisje radiowe i wykonania utrwalone na płytach gramofonowych.
Na trasach koncertowych Englarda nie zabrakło Łodzi. Wytworna publiczność miała wielokrotnie okazję nagradzać oklaskami występy zespołu w restauracji „Malinowa”, w Grand Hotelu i „Roma”, przy Piotrkowskiej 152. Koncerty w Łodzi dawały Panu Kazimierzowi sposobność odwiedzania krewnych, mieszkających ówcześnie w nieodległym Piotrkowie Trybunalskim.
Postać Kazimierza Englarda (1894-1942) zapisała się na trwałe w historii polskiej muzyki, a kompozycja „Najpiękniejsze tango”, ze słowami Walerego Jastrzębca, jest znana do dzisiaj.
Zdjęcia i reklamy prasowe – zobacz.
Archiwalne dokumenty budowlane:
1913 - "Projekt budowy przez Ryszarda Bechtolda murowanego, czteropiętrowego z poddaszem i piwnicami frontowego domu mieszkalnego pod numerem 152 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
rodzina Rathe
Zobacz przedstawicieli rodziny Rathe na Piotrkowska Tree.
Jan Krystian Gottlieb Rathe, majster rzeźnicki, urodził się ok. 1792 r. w mieście Kahla, w ówczesnym Księstwie Saksonii-Altenburg (dz. Turyngia). W latach 30-tych XIX w. przybył z rodziną, żoną Marią Elżbietą Jake i dziećmi, do Zduńskiej Woli. Wybrane dzieci Jana i Elżbiety:
Koligacje dzieci Karola, Karola Ferdynanda i Ernesta, zawarte w Piotrkowska Tree, prowadzą nas do wielu znanych rodzin fabrykanckich.
MA (materiały archiwalne) - zobacz
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone