Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 221

ulica Piotrkowska 221 nr hip. 699

do 1850 r. nr ½ 206 + 207 zobacz

 

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w maju 1827 r., połowę placu 206 i plac 207 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 221) objął tkacz przybyły z Saksonii, Jan Christlieb (vel Krystian Gottlieb) Adler.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki płócienniczej, składającej się z 3 warsztatów, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego dachówką krytego. Adler nie wystawił domu frontowego.

Jan Christlieb Adler (ur. ok. 1783, zm. 1846) przybył z Taubenheim w Saksonii. Córka Jana Christlieba, Joanna Krystyna (ur. ok. 1813, zm. 1855) poślubiła w 1836 r. Emila Kabescha.

 

Stosownie do protokołu sporządzonego w łódzkim Magistracie, w marcu 1842 r., Adler sprzedał nieruchomość zięciowi, Emilowi Kabescha.

Nowy właściciel wystawił na froncie Piotrkowskiej dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 26, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Emil (metrykalnie Emil Albert Reinhold) Kabescha urodził się ok. 1812 r. w Berlinie. Był synem aptekarza Alberta Emila i Marii Ludwiki Schultz. Zmarł w 1858 r.

 

Przynajmniej od lat 80-tych nieruchomość była w rękach Józefa John i jego przedsiębiorstwa.

Parterowy dom drewniany został wyburzony na przełomie lat 80-tych i 90-tych XIX w. Frontowy obszar posesji, odgrodzony od ulicy drewnianym parkanem, stał przez dłuższy czas pusty - taki stan przedstawia drugie zdjęcie w galerii. Na początku XX w., w miejscu dawnego drewniaka, dobudowano fragment piętrowego obiektu stojącego przy Piotrkowskiej 219 (powiększono fasadę o dwie osie), a pozostałą część przeznaczono na parkan i bramę wjazdową.

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Józef John Fabryka maszyn i odlewnia żelaza
  • Tow. Akc. Fabryk transmisji, Maszyn i Odlewów J. John w Łodzi

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
31 marca 2015
Piotrkowska_221
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej