Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
Piotrkowska_221
31 marca 2015
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

Próchnika

Więckowskiego

Zielona

6 Sierpnia

Andrzeja

Zamenhofa

Mickiewicza

Żwirki

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Brzeźna

Rewolucji 1905

Jaracza

Narutowicza

Traugutta

Moniuszki

Tuwima

Nawrot

Roosevelta

Piłsudskiego

Wigury

 

ulica Piotrkowska 221

ulica Piotrkowska 221 nr hip. 699

do 1850 r. nr ½ 206 + 207 zobacz

 

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w maju 1827 r., połowę placu 206 i plac 207 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 221) objął tkacz przybyły z Saksonii, Jan Christlieb (vel Krystian Gottlieb) Adler.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki płócienniczej, składającej się z 3 warsztatów, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego dachówką krytego. Adler nie wystawił domu frontowego.

Jan Christlieb Adler (ur. ok. 1783, zm. 1846) przybył z Taubenheim w Saksonii. Córka Jana Christlieba, Joanna Krystyna (ur. ok. 1813, zm. 1855) poślubiła w 1836 r. Emila Kabescha.

 

Stosownie do protokołu sporządzonego w łódzkim Magistracie, w marcu 1842 r., Adler sprzedał nieruchomość zięciowi, Emilowi Kabescha.

Nowy właściciel wystawił na froncie Piotrkowskiej dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 26, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Emil (metrykalnie Emil Albert Reinhold) Kabescha urodził się ok. 1812 r. w Berlinie. Był synem aptekarza Alberta Emila i Marii Ludwiki Schultz. Zmarł w 1858 r.

 

Przynajmniej od lat 80-tych nieruchomość była w rękach Józefa John i jego przedsiębiorstwa.

Parterowy dom drewniany został wyburzony na przełomie lat 80-tych i 90-tych XIX w. Frontowy obszar posesji, odgrodzony od ulicy drewnianym parkanem, stał przez dłuższy czas pusty - taki stan przedstawia drugie zdjęcie w galerii. Na początku XX w., w miejscu dawnego drewniaka, dobudowano fragment piętrowego obiektu stojącego przy Piotrkowskiej 219 (powiększono fasadę o dwie osie), a pozostałą część przeznaczono na parkan i bramę wjazdową.

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Józef John Fabryka maszyn i odlewnia żelaza
  • Tow. Akc. Fabryk transmisji, Maszyn i Odlewów J. John w Łodzi

Piotrkowska

Tree