Na froncie stał murowany dom rządowy z lat 1825-26.
Przynajmniej od pierwszej połowy lat 30-tych właścicielem nieruchomości był Krystian Traugott Israel - zobacz poniżej rodzina Krystiana Traugotta Israel.
Przynajmniej od drugiej połowy lat 60-tych XIX w. posesja należała do Jana Gottlieba Wilhelm. Na początku lat 80-tych Wilhelm wykupił grunt działki.
1882 - "O wykupie czynszów przez Gottlieba Wilhelma z gruntu nr 38/576 w mieście Łodzi". [zobacz]
Jan Gottlieb Wilhelm, tkacz, urodził się ok. 1820 r. w Saksonii. W 1844 r., w Łodzi, ożenił się z Wilhelminą Missbach.
Młodszym bratem Jana Gottlieba był Fryderyk Wilhelm. Siostra Jana Gottlieba, Rahela Wilhelmina Wilhelm, poślubiła w 1843 r. Gottlieba Zabritzkiego.
Zobacz przedstawicieli rodziny Wilhelm na Piotrkowska Tree.
Taryfy domów z lat 1888 i 1893 wymieniają jako właściciela nieruchomości, co ciekawe, Juliusza Heinzel.
W drugiej połowie lat 90-tych posesja należała do Reinholda Neugebauera.
Reinhold Neugebauer (metrykalnie Reinhold Robert) urodził się w 1859 r. w Ozorkowie. Był synem Alberta i Marii Augustyny Hirsekorn, siostry Karola Leopolda Hirsekorna. Brat Reinholda, Ludwik Neugebauer, ożenił się z Emmą Olgą Elżbietą Keiserbrecht, córką Ludwika Keiserbrechta, właściciela fabryki przy obecnej ulicy Zgierskiej 69 (MA).
Taryfa domów z 1920 r. podaje nadal Reinholda Neugebauera jako właściciela.
Zobacz przedstawicieli rodziny Neugebauer na Piotrkowska Tree.
W 1858 r. mieścił się tutaj jeden z dwóch składów trunków krajowych Icyka Fejgina, dzierżawcy podatku konsumpcyjnego. W tym czasie koncesję na handel alkoholem mieli także Szmul Saltzman i Gottlieb Hardt.
MA (materiały archiwalne) - zobacz
Ogłoszenia prasowe:
rodzina Krystiana Traugotta Israel
Zobacz przedstawicieli rodziny Krystiana Traugotta Israel na Piotrkowska Tree.
Krystian Traugott Israel, tkacz z Saksonii, przybył z rodziną do Łodzi w drugiej połowie lat 20-tych XIX w. Pierwszym miejscem zameldowania rodziny Israel był murowany dom rządowy nr 46 (dz. Piotrkowska 182). Krystianowi Traugottowi towarzyszyła żona Anna Krystyna z d. Strausch, oraz synowie Krystian Gotthelf i Krystian August.
► Krystian Gotthelf Israel - ur. 1807, żona Krystyna z d. Berger (ślub 1834 akt 62).
Córka Krystiana Gotthelfa i Krystyny, Joanna Paulina Israel, poślubiła w 1860 r. Henryka Siebera.
Syn Krystiana Gotthelfa i Krystyny, Krystian August Israel, ożeniła się w 1864 r. z Augustą Triebe, wnuczką Jana Krzysztofa Triebe.
► Krystian August Israel, ur. 1809, żona Barbara z d. Schmidt (ślub 1837 akt 6).
Syn Krystiana Augusta i Barbary, August Ferdynand Israel, ożenił się w 1862 r. z Wilhelminą Kuntze - zobacz rodzina Kuntze.
Córka Krystiana Augusta i Barbary, Matylda Israel, poślubiła w 1862 r. Wilhelma Berndta. Drugim mężem Matyldy, po śmierci Wilhelma w 1871 r., został Juliusz Henselmann.
Dwa niemieckie drzewa genealogiczne przedstawiają Jana Gottlieba Israel i Jana Alojzego Israel, jako braci Krystiana Traugotta. Polskie dokumenty metrykalne nie zawierają informacji, które mogłyby potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo tych osób.
► Jan Alojzy Israel - ur. ok. 1793, żona Krystyna Wilhelmina Hanke. Wnuczka Jana Alojzego (córka Karola Antoniego Israel i Ludwiki z d. Peter), Augusta Krystyna Ludwika Israel, poślubiła w 1861 r. Karola Alberta Matz - zobacz Samuel Matz.
Zobacz przedstawicieli rodziny Jana Alojzego Israel na Piotrkowska Tree.
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone