Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
Piotrkowska_124
27 marca 2015
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

Próchnika

Więckowskiego

Zielona

6 Sierpnia

Andrzeja

Zamenhofa

Mickiewicza

Żwirki

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Brzeźna

Rewolucji 1905

Jaracza

Narutowicza

Traugutta

Moniuszki

Tuwima

Nawrot

Roosevelta

Piłsudskiego

Wigury

 

ulica Piotrkowska 124

ulica Piotrkowska 124 nr hip. 540

do 1850 r. nr 75

 

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w marcu 1829 r., plac nr 75 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 124) objął tkacz przybyły z Saksonii, Fryderyk Kesling.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki płucienniczo bawełnianej, składającej się z 3 warsztatów, przy której 3 czeladzi użyty będzie, oraz do wystawienia domu massiv murowanego pod dachówką.

 

Stosownie do umowy kupna-sprzedaży, sporządzonej we wrześniu 1846 r., Kesling sprzedał nieruchomość Florianowi Grottel.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom murowany mieszkalny mający długości łokci* 29½, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Posesja należała do Floriana Grottel przynajmniej do końca lat 60-tych.

 

Przynajmniej od końca lat 80-tych nieruchomość była w rękach małżeństwa Pauliny i Engelberta Tischer (ślub 1874 akt 168).

Trzypiętrowa kamienica frontowa została wzniesiona według projektu z 1889 r., sygnowanego przez Hilarego Majewskiego.

Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal małżeństwo Tischer jako właścicieli.

 

Kim był Engelbert Tischer? W aktach metrykalnych jest określany jako młynarz i piekarz. Syn Engelberta, Bronisław Tischer, padł ofiarą okrutnej zbrodni, która wstrząsnęła Łodzią w 1928 r.

Pewne światło rzuca również poniższy dokument.

1897-98 - "O przejściu praw władania wiecznoczynszową nieruchomością nr 74/904 w mieście Łodzi na Teodora Preisa, Engelberta Tischera i Dawida Lejbowicza". [zobacz]

Pod koniec pierwszej dekady XX w. w rękach Engelberta Tischera była nieruchomość przy Grabowej 11 (dz. Grabowa 22a), zaś obszar Grabowej 3-9 (dz. Grabowa 24-30) należał do Ludwika Teodora Preis. Można przypuszczać, że właścicielem całego terenu przy Grabowej 3-11, na którym wystawiono obiekty przemysłowe, była spółka Tischer - Preis.

1911 - "Projekt nadbudowy pierwszego piętra na istniejącym, murowanym, parterowym składzie, dobudowy dwóch klatek schodowych, przebudowy parterowego składu, w którym planuje się urządzić mechaniczną tkalnię i przędzalnię, budowy murowanego parterowego pomieszczenia dla wilka, murowanej, parterowej wiaty, murowanego, parterowego, z poddaszem budynku stajni i wozowni oraz murowanego, jednopiętrowego domu mieszkalnego z poddaszem i częściowo podpiwniczonego na nieruchomości T. Preissa pod numerem 904a przy ulicy Grabowej w mieście Łodzi". [zobacz]

Zarówno przed I wojną światową, jak i w okresie międzywojennym, przy ówczesnej Grabowej 5-11 funkcjonowało kilka podmiotów, między innymi:

  • przędzalnia wełny i bawełny Jan Smarźyński i Franciszek Dietrych,
  • przędzalnia wigonii i wełny Jan Kowalski i Samuel Teske,
  • fabryka wyrobów wełnianych i półwełnianych "Bracia Teitelbaum".

 

W kamienicy Tischera, od lipca 1890 r., funkcjonował sklep Włodzimierza Matiatko, oferujący towary kolonialne i broń palną.

Prawdopodobnie właściciel sklepu, to wspólnik Leona Plihala z początkowego okresu działalności.

 

Na początku lat 90-tych, w lokalu narożnym, działała restauracja I. Bachmana.

Przynajmniej od drugiej połowy lat 90-tych restauracja ustąpiła miejsca składowi aptecznemu Piotra Królikowskiego, prowadzonemu później, od ok. 1910 r., przez Stanisława Majewskiego. Skład apteczny pod szyldem "St. Majewski i S-ka" prowadził działalność przy Piotrkowskiej 124 do wybuchu II wojny światowej.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1889 – „O budowie przez Engelberta Tischera trzypiętrowego domu i piętrowych komórek na nieruchomości pod numerem 540 przy ulicy Piotrkowskiej i Nawrot w mieście Łodzi”. [zobacz]

1892 – „O zatwierdzeniu zdjętego z natury planu, wybudowanego przez Engelberta Tischera, pod numerem 540 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi, murowanego, trzypiętrowego domu i oficyny, ze zmianami w stosunku do projektu zatwierdzonego przez Rząd Gubernialny”.[zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Włodzimierz Matiatko Towary kolonialne i broń palna
  • A. Hillman Sklad towarów kolonialnych, delikatesów i win
  • E. Liberda sr. Magazyn obuwia
  • St. Majewski (daw. P. Królikowski) Skład apteczny

Piotrkowska

Tree