Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 124

ulica Piotrkowska 124 nr hip. 540

do 1850 r. nr 75

 

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w marcu 1829 r., plac nr 75 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 124) objął tkacz przybyły z Saksonii, Fryderyk Kesling.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki płucienniczo bawełnianej, składającej się z 3 warsztatów, przy której 3 czeladzi użyty będzie, oraz do wystawienia domu massiv murowanego pod dachówką.

 

Stosownie do umowy kupna-sprzedaży, sporządzonej we wrześniu 1846 r., Kesling sprzedał nieruchomość Florianowi Grottel.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom murowany mieszkalny mający długości łokci* 29½, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Posesja należała do Floriana Grottel przynajmniej do końca lat 60-tych.

 

Przynajmniej od końca lat 80-tych nieruchomość była w rękach małżeństwa Pauliny i Engelberta Tischer (ślub 1874 akt 168).

Trzypiętrowa kamienica frontowa została wzniesiona według projektu z 1889 r., sygnowanego przez Hilarego Majewskiego.

Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal małżeństwo Tischer jako właścicieli.

 

Kim był Engelbert Tischer? W aktach metrykalnych jest określany jako młynarz i piekarz. Syn Engelberta, Bronisław Tischer, padł ofiarą okrutnej zbrodni, która wstrząsnęła Łodzią w 1928 r.

Pewne światło rzuca również poniższy dokument.

1897-98 - "O przejściu praw władania wiecznoczynszową nieruchomością nr 74/904 w mieście Łodzi na Teodora Preisa, Engelberta Tischera i Dawida Lejbowicza". [zobacz]

Pod koniec pierwszej dekady XX w. w rękach Engelberta Tischera była nieruchomość przy Grabowej 11 (dz. Grabowa 22a), zaś obszar Grabowej 3-9 (dz. Grabowa 24-30) należał do Ludwika Teodora Preis. Można przypuszczać, że właścicielem całego terenu przy Grabowej 3-11, na którym wystawiono obiekty przemysłowe, była spółka Tischer - Preis.

1911 - "Projekt nadbudowy pierwszego piętra na istniejącym, murowanym, parterowym składzie, dobudowy dwóch klatek schodowych, przebudowy parterowego składu, w którym planuje się urządzić mechaniczną tkalnię i przędzalnię, budowy murowanego parterowego pomieszczenia dla wilka, murowanej, parterowej wiaty, murowanego, parterowego, z poddaszem budynku stajni i wozowni oraz murowanego, jednopiętrowego domu mieszkalnego z poddaszem i częściowo podpiwniczonego na nieruchomości T. Preissa pod numerem 904a przy ulicy Grabowej w mieście Łodzi". [zobacz]

Zarówno przed I wojną światową, jak i w okresie międzywojennym, przy ówczesnej Grabowej 5-11 funkcjonowało kilka podmiotów, między innymi:

  • przędzalnia wełny i bawełny Jan Smarźyński i Franciszek Dietrych,
  • przędzalnia wigonii i wełny Jan Kowalski i Samuel Teske,
  • fabryka wyrobów wełnianych i półwełnianych "Bracia Teitelbaum".

 

W kamienicy Tischera, od lipca 1890 r., funkcjonował sklep Włodzimierza Matiatko, oferujący towary kolonialne i broń palną.

Prawdopodobnie właściciel sklepu, to wspólnik Leona Plihala z początkowego okresu działalności.

 

Na początku lat 90-tych, w lokalu narożnym, działała restauracja I. Bachmana.

Przynajmniej od drugiej połowy lat 90-tych restauracja ustąpiła miejsca składowi aptecznemu Piotra Królikowskiego, prowadzonemu później, od ok. 1910 r., przez Stanisława Majewskiego. Skład apteczny pod szyldem "St. Majewski i S-ka" prowadził działalność przy Piotrkowskiej 124 do wybuchu II wojny światowej.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1889 – „O budowie przez Engelberta Tischera trzypiętrowego domu i piętrowych komórek na nieruchomości pod numerem 540 przy ulicy Piotrkowskiej i Nawrot w mieście Łodzi”. [zobacz]

1892 – „O zatwierdzeniu zdjętego z natury planu, wybudowanego przez Engelberta Tischera, pod numerem 540 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi, murowanego, trzypiętrowego domu i oficyny, ze zmianami w stosunku do projektu zatwierdzonego przez Rząd Gubernialny”.[zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Włodzimierz Matiatko Towary kolonialne i broń palna
  • A. Hillman Sklad towarów kolonialnych, delikatesów i win
  • E. Liberda sr. Magazyn obuwia
  • St. Majewski (daw. P. Królikowski) Skład apteczny

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
27 marca 2015
Piotrkowska_124
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej