Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, z lipca 1833 r., plac nr 133 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 81) objął tkacz przybyły z Czech, Antoni Lankhautz.
Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki bawełniano płucienno bawełnianej, składającej się z 2 warsztatów, przy której 1 czeladź użyty będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego pod gontami.
Stosownie do protokołu z marca 1842 r. Lankhautz sprzedał nieruchomość Fryderykowi Wertschitzki.
Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod gontami długości łokci* 26, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.
* - 1 łokieć = 0,576 m
Kontraktem z maja 1846 r. nieruchomość kupił Jan Kreisch.
Na podstawie umowy kupna-sprzedaży, z kwietnia 1852 r., Kreisch sprzedał nieruchomość Antoniemu Engel.
Kontraktem z grudnia 1853 r. Engel sprzedał nieruchomość Gottliebowi Gerbich.
W kwietniu 1857 r. Gerbich sprzedał nieruchomość swojej córce, Joannie Raheli voto Appelt (mąż Karol Gottfryd Appelt ślub 1848 akt 94).
W lutym 1864 r. Appelt sprzedała nieruchomość Wacławowi Kollmann.
W 1848 r. Kollman ożenił się z Rozalią z d. Hiller. W tym samym roku siostra Rozalii, Anna Hiller, poślubiła Juliusza Schäfera.
Zobacz przedstawicieli rodziny Kollmann na Piotrkowska Tree.
Przynajmniej od końca lat 80-tych XIX w. nieruchomość należała do Jakuba Frischman i pozostawała jego własnością do pierwszych lat XX w.
Dwupiętrowa kamienica frontowa stała już w 1891 r., o czym świadczy prezentowany poniżej dokument budowlany, dotyczący projektu budowy domu poprzecznego w głębi podwórza. W 1903 r. budynek frontowy był nadal dwupiętrowy.
W tylnej części działki, na froncie ulicy Spacerowej (Spacerowa 32, dz. al. Kościuszki 24), Frischman wystawił trzypiętrową kamienicę z przyległymi oficynami.
1893 - "O zatwierdzeniu planu budowy przez Jakuba Friszmana w mieście Łodzi przy ulicy Promenadnej pod numerem 769, murowanego, trzypiętrowego domu mieszkalnego, takichże oficyn i ustępów". [zobacz]
Przez kilkanaście lat, począwszy od ok. 1902 r., nieruchomość przy Spacerowej 32 należała do Ludwika Zuckera (Cukiera), prowadzącego tkalnię mechaniczną przy ulicy Juliusza 7-9 (dz. Dowborczyków 30-34) - zobacz Piotrkowska 20.
W latach następnych taryfy domów wymieniają kolejnych właścicieli nieruchomości przy Piotrkowskiej 81:
Archiwalne dokumenty budowlane:
1891 – „O budowie przez Jakuba Friszmana trzypiętrowego domu z poddaszem oraz z takimi samymi oficynami i dwóch murowanych, piętrowych budynków gospodarczych na nieruchomości pod numerem 769 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1903 – „O dobudowie przez Jakuba Friszmana 2 balkonów i dwojga drzwi na parterze istniejącego dwupiętrowego domu pod numerem 81/769 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone