Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, zawartego w kwietniu 1832 r., Jan Gottlieb Job, niepiśmienny skrzypczarz, deklarował:
Przybywszy do miasta tutejszego, mianowicie z miasta obwodowego Piotrkowa, zamierzyłem ostatecznie tu osiąść z obowiązkiem utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki skrzypców składającej się z 2 warsztatów przy których 1 czeladnik użytym będzie.
Pan Jan zobowiązał się również do pobudowania w przeciągu najdalej lat 2 na obranym jako wyżej placu [plac nr 146, obecnie Piotrkowska 107] domu drewnianego gontami krytego 23 łokci* długości 18 szerokości i 5 łokci wysokości.
* - 1 łokieć = 0,576 m
Jan Gottlieb Job urodził się w 1808 r. w kolonii Moritz pod Piotrkowem. Przynajmniej od drugiej połowy lat 20-tych XIX w. mieszkał już w Łodzi. W 1828 r. ożenił się z Krystyną Karoliną Hamm - zobacz poniżej rodzina Hamm.
W 1838 r., po śmierci Jana Gottlieba, Karolina poślubiła Kazimierza Neumanna.
Na froncie stał parterowy dom drewniany.
Karolina, secundo voto Neumann, pozostawała właścicielka przynajmniej do końca lat 60-tych.
Zobacz przedstawicieli rodziny Jana Gottlieba Job na Piotrkowska Tree.
Kolejny właściciel posesji przy Piotrkowskiej 107, Samuel Majer, wykupił w latach 70-tych XIX w. grunt działki.
1879 - "O wykupie bezterminowych czynszów przez Samuela Majera z gruntu nr 146/756 w mieście Łodzi". [zobacz]
Wkrótce po wykupie gruntu nieruchomość przeszła w ręce Salomona Bahariera, który wystawił dwupiętrową kamienicę frontową. Obiekt powstał według projektu z 1881 r., autorstwa Edwarda Creutzburga (projekt fasady przedstawia drugie zdjęcie w galerii).
Pod koniec lat 80-tych nieruchomość należała do Majera Cylicha.
Cylich dobudował trzecie piętro kamienicy frontowej, według projektu Piotra Brukalskiego z 1895 r. (projekt fasady przedstawia trzecie zdjęcie w galerii).
Ok. 1897 r. nieruchomość przeszła w ręce małżeństwa Anieli i Henryka Sachs i pozostawała własnością rodziny Sachs przynajmniej do lat 20-tych XX w.
Nowi właściciele przebudowali elewację frontową, według projektu Dawida Lande z 1897 r. (projekt fasady przedstawia czwarte zdjęcie w galerii).
Obszarem aktywności Henryka Sachsa był przemysł chemiczny. W Częstochowie funkcjonowała fabryka wyrobów chemicznych.
1889 - "O budowie przez Henryka Sachsa murowanej, parterowej przybudówki przy fabryce wyrobów chemicznych przy szosie z Mirowa do Częstochowy pod numerem 896". [zobacz]
1893 - "O zatwierdzeniu planu budowy przez Henryka Sachsa w mieście Częstochowie [na nieruchomości] pod numerem 896 murowanej, parterowej dobudówki do istniejącej fabryki wyrobów chemicznych". [zobacz]
1903 - "Projekt instalacji oświetlenia elektrycznego fabryki wyrobów chemicznych Henryka Sachsa na rogu szosy Mirów – Częstochowa i szosy do Olsztyna w mieście Częstochowie w guberni piotrkowskiej". [zobacz]
Czy dr Józef Sachs (1869-1931), którego dom komisowo agenturowy funkcjonował przy Piotrkowskiej 107, to członek tej samej rodziny?
Dr Sachs, to ówcześnie znana i ceniona w Łodzi postać, członek wielu instytucji i stowarzyszeń, między innymi prezes Stowarzyszenia Właścicieli Przedsiębiorstw Chemicznych, oraz Stowarzyszenia Kupców m. Łodzi. Za zasługi na polu społecznym i oświatowym został pośmiertnie odznaczony, w 1931 r., Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a zarząd Stowarzyszenia Kupców m. Łodzi podjął uchwałę utworzenia biblioteki ekonomicznej jego imienia.
Pytanie dotyczące ewentualnego pokrewieństwa dr Józefa Sachsa i właściciela posesji przy Piotrkowskiej 107, Henryka Sachsa, nie jest jedyne. Nota prasowa z 1899 r. (MA) podaje, że ojcem dr Józefa Sachsa, był Jakób Sachs. Ta informacja (również branża chemiczna, jako jeden z obszarów działalności zawodowej) sugeruje związek z postaciami tworzącymi historię posesji przy Piotrkowskiej 44 i Piotrkowskiej 151.
* * *
We wrześniu 1899 r. Aleksander Roszkowski otworzył przy Piotrkowskiej 107 filię swojej cukierni (MA). Na początku 1902 r. filia została przeniesiona na Piotrkowską 103.
W okresie międzywojennym działał pod tym adresem ekskluzywny sklep firmy „Ludwik Spiess i Syn” (MA).
MA (materiały archiwalne) - zobacz
Piotrkowska 107 - zdjęcia współczesne
Archiwalne dokumenty budowlane:
1895 – „O zatwierdzeniu projektu na nadbudowę przez Majera Cylicha murowanych, trzypiętrowych oficyn nad istniejącym murowanycm, dwupiętrowym domem pod numerem 107/756 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1897 – „Projekt remontu kapitalnego z poszerzeniem otworów [okien i drzwi] parteru fasady frontowej, podwyższenie trzeciego piętra i nadbudowa poddaszy nad dwoma trzypiętrowych oficynami, na nieruchomości Henryka Sachsa pod numerem 756/107 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
rodzina Hamm
Zobacz przedstawicieli rodziny Hamm na Piotrkowska Tree.
Krystian Gottfryd Hamm, fabrykant skrzypców, przybył na ziemie polskie ze wsi Neukirchen w Saksonii. Pierwszą żoną Krystiana Gottfryda była Krystyna Anna Jacobi. Wybrane dzieci Krystiana Gottfryda i Krystyny Anny:
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone