Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
Piotrkowska_157
30 marca 2015
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

 

ulica Piotrkowska 157

ulica Piotrkowska 157 nr hip. 731

do 1850 r. nr 171

 

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w lipcu 1834 r., plac nr 171 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 157) objął tkacz przybyły z Czech. Wilhelm Ulrich.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki wyrobów bawełnianych, składającej się z 3 warsztatów, przy której 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego.

Po śmierci Wilhelma (zmarł w 1835 r.) nieruchomość przeszła w ręce jego syna, Karola Augusta Ulrich.

Wdowa po Karolu Auguście (zmarł w 1842 r.), Anna Teresa Steier, wyszła powtórnie za mąż, w 1844 r., za Karola Augusta Drewitz.

Pod koniec lat 60-tych nieruchomość należała do Karola Drewitz.

 

Kolejni właściciele, Lehman i Lothe, wykupili w połowie lat 70-tych grunt działki.

1875-1876 - "O wykupie czynszów przez Lehmana i Lotha z gruntu nr 171/731 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Przynajmniej od lat 80-tych XIX w., do końca pierwszej dekady XX w., właścicielami posesji byli małżonkowie Emma (z domu Eisert, siostra Karola Eiserta) i Jakub Steigert jr. (zobacz poniżej). Ślub Jakuba jr. i Emmy miał miejsce w 1874 r. (akt 50).

Tylna część działki przy Piotrkowskiej 157, dochodząca do ulicy Nowo-Spacerowej (al. Kościuszki), już od lat 90-tych XIX w. należała do właściciela sąsiedniej posesji przy Piotrkowskiej 159, Gotfryda Steigerta, brata bliźniaka Jakuba jr. i brata Teodora Steigerta.

 

Przed I wojną światową nieruchomość przeszła w ręce małżeństwa Marii i Leopolda Günter.

 

W okresie międzywojennym posesja należała do Artura Wutke., który prowadził rodzinną firmę odzieżową (MA), założoną w 1875 r. przez Krystiana Wutke. Przed I wojną światową sklep funkcjonował przy ulicy Ewangelickiej 5, później przy Piotrkowskiej 115.

 

Zabudowania posesji Piotrkowskiej 155-163, zarówno kamienice frontowe, jak i oficyny kończące się na al. Kościuszki, zostały wyburzone na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX w.

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Friedrich Kinzler i S-ka Dom agenturowo-komisowy
  • B-cia Borkowscy Skład przyborów elektrotechnicznych
  • B-cia Erdman (daw. Schatke) Księgarnia, skład nut, prenumerata czasopism
  • Stanisław Lipiński Kursy handlowe
  • Arno Dietel Skład materiałów aptecznych i farb
  • Krystjan Wutke (właśc. A. Wutke) Zakład krawiecki męski
  • Eugeniusz Czekalski Pracownia futer

 

 

Jakub Steigert senior i junior

Jakub Steigert senior, urodzony w Nowosolnej, w 1822 r., ożenił się w 1844 r., w Łodzi, z Amalią Wilhelminą Wagner (akt 15).

Na mocy kontraktu spisanego w łódzkim Magistracie, w sierpniu 1849 r., Jakub Steigert sr. kupił od Gottlieba Hebler nieruchomość przy ówczesnej Piotrkowskiej 213 (dz. Piotrkowska 233).

Na froncie stał dom drewniany mieszkalny pod gontami, mający długości łokci* 26, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

W drewnianych zabudowaniach podwórza Jakub sr. prowadził niewielką tkalnię ręczną.

Stosownie do kontraktu spisanego w łódzkim Magistracie, we wrześniu 1856 r., Jakub Steigert sr. kupił od teścia, Jana Wagner, nieruchomość przy ówczesnej Piotrkowskiej 212 (dz. Piotrkowska 231). W miejscu frontowego drewniaka Steigert wystawił parterowy dom murowany.

 

Na początku lat 90-tych XIX w., na tyłach połączonych posesji Piotrkowskiej 231 i 233, od strony ulicy Wólczańskiej (dz. Wólczańska 188), Jakuba Steigert junior (ur. 1852 akt 62) wystawił mechaniczną przędzalnię wełny (MA).

1892 - "O zatwierdzeniu projektu budowy przez Jakuba Steigerta murowanej, dwupiętrowej, mechanicznej przędzalni wełny, kotłowni, maszynowni, komina, murowanego, parterowego domu mieszkalnego, takiej że stróżówki z poddaszem, takiego że magazynu i ustępów pod numerem 694 i 695 przy ulicy Wólczańskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

1892 - "Kocioł parowy systemu Lancaster o powierzchni ogrzewalnej 75 metrów kwadratowych i 7 atmosferami ciśnienia roboczego dla Jakuba Steigerta w Łodzi". [zobacz]

1898 - "O dobudowie przez Jakuba Steigerta w mieście Łodzi do murowanej, dwupiętrowej przędzalni i nadbudowie nowej części na tejże przędzalni w celu zwiększenia produkcji fabrycznej a także wieży ciśnień". [zobacz]

W kwietniu 1928 r. fabryka przy Wólczańskiej 188 doszczętnie spłonęła (MA).

 

W pierwszych latach XX w. Jakub jr. kupił parcele o nr hip. 917 i 918, u zbiegu ulicy Widzewskiej i Milionowej (dz. Kilińskiego 193), gdzie wystawił obiekty farbiarni i apretury.

1903 - "O budowie przez Jakuba Steigerta w Łodzi przy ulicy Widzewskiej pod numerem 185/917-918 dwóch murowanych, parterowych wiat". [zobacz]
1904 - "Projekt dobudowy parterowej farbiarni z kantorem i obniżenia podłogi w parterowym domu mieszkalnym na nieruchomości J. Steigerta pod numerem 917/177 przy ulicy Widzewskiej w mieście Łodzi". [zobacz]
1910 - "Projekt przebudowy murowanej, parterowej wiaty na magazyn i pomieszczenie mieszkalne, parterowej przybudówki, kotłowni, parterowego magazynu farb i piętrowej z poddaszem apretury na nieruchomości Jakuba Steigerta pod numerami 917-918/5 na rogu ulicy Widzewskiej i Milionowej w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Synowie Jakuba Steigert jr. (Adolf, Ludwik i Ryszard), pod szyldem "Bracia Steigert i S-ka", prowadzili przed I wojną światową przędzalnię i tkalnię bawełny, zlokalizowaną w dzierżawionych pomieszczeniach przy Karola 5 (później Żwirki 5, dz. al. Kościuszki 121). Fabryka przy Karola 5 należała w tym czasie do Icka Majera Plucera vel Pilicera (wcześniej do Emila Haeblera).

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Próchnika

Więckowskiego

Zielona

6 Sierpnia

Andrzeja

Zamenhofa

Mickiewicza

Żwirki

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Brzeźna

Rewolucji 1905

Jaracza

Narutowicza

Traugutta

Moniuszki

Tuwima

Nawrot

Roosevelta

Piłsudskiego

Wigury