Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 104a

ulica Piotrkowska 104a nr hip. 530

do 1850 r. nr 85

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego we wrześniu 1836 r., plac nr 85 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 104) objął tkacz przybyły z Saksonii, Jan Nouk.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki bawełniano płucienniczej, składającej się z 4 warsztatów tkackich, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego gontami krytego.

Nouk nie dotrzymał przyrzeczenia i nie wybudował domu frontowego.

 

Na podstawie protokołu spisanego w łódzkim Magistracie, w marcu 1839 r., Nouk sprzedał nieruchomość Franciszkowi Schültze.

 

Stosownie do protokołu spisanego w październiku 1841 r., Schültze sprzedał nieruchomość Karolowi Trenkler.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany pod gontami, długości łokci* 26, szerokości łokci 14, wysokości łokci 3½ miary nowopolskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

Kontraktem z sierpnia 1844 r. nieruchomość kupił Dawid Michel, tkacz z Saksonii.

Dawid Michel z rodziną przybył do Łodzi w drugiej połowie lat 30-tych XIX w. Syn Dawida i Krystyny z d. Grosser, Karol August Michel, poślubił w 1859 r. Ernestynę Augustę Pippel. Bratankami Ernestyny Augusty byli Edward i Alfred Pippel, właściciele znanego w Łodzi zakładu fotograficznego, oraz malarz Otto Pippel.

Po sprzedaży nieruchomości przy Piotrkowskiej 104a rodzina Michel przeprowadziła się na ówczesną ulicę Główną 1281 (później Główna 26).

Zobacz przedstawicieli rodziny Dawida Michel na Piotrkowska Tree.

 

Umową z kwietnia 1854 r. Michel sprzedał nieruchomość Wilhelmowi Hertlein, ten zaś, w lipcu 1855 r. sprzedał ją Józefowi Lawin - zobacz rodzina Lawin.

 

Na mocy wyroku Trybunału Cywilnego Guberni Warszawskiej, z lutego 1863 r. i aktu z marca 1864 r., nieruchomość kupił wierzyciel Józefa Lawina, Adolf Landau.

Na froncie posesji stał nadal dom drewniany.

 

Przynajmniej od końca lat 60-tych posesja należała do Roberta Dems.

 

Począwszy od lat 70-tych nieruchomości przy obecnej Piotrkowskiej 102a, 104a, 106 i 102 przechodziły sukcesywnie w ręce Juliusza Heinzela i jego dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa włókienniczego.

Zachodzące zmiany dobrze obrazują plany z 1873, 1877 i 1906 r. - zobacz

 

Obok głównej bryły pałacu Juliusza Heinzela, zajmującego obszar frontowy Piotrkowskiej 104, powstały niższe obiekty przy obecnej Piotrkowskiej 102a i 104a. Obszar centralny zajmowała brama wjazdowa, a po bokach wystawiono dwa budynki jednopiętrowe, każdy z dwuosiową elewacją.

 

W 1937 r. przebudowano obiekt frontowy przy Piotrkowskiej 104a. Autorem projektu był znany łódzki architekt, Wiesław Lisowski. Powstała kamienica w obecnym kształcie, z dodatkowymi trzema osiami elewacji, oraz wewnętrzną bramą wjazdową. W tym czasie właścicielami nieruchomości przy Piotrkowskiej 104a było małżeństwo i Stanisławy i Kazimierza Monitz.

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1937 - "Projekt na budowę 1no piętr. domu front małż. Kazimierza i Stanisławy Monitz na pos. przy ul. Piotrkowskiej nr 104 A w Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Jan Antecki Zakład stolarski mebli biurowych i stylowych
  • „Cynkoklisz” Wytwórnia klisz drukarskich
  • "FRANCPOL" Biuro podróży

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
27 marca 2015
Piotrkowska_104a
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej