piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone
Próchnika
Więckowskiego
Zielona
6 Sierpnia
Andrzeja
Zamenhofa
Mickiewicza
Żwirki
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Brzeźna
Rewolucji 1905
Jaracza
Narutowicza
Traugutta
Moniuszki
Tuwima
Nawrot
Roosevelta
Piłsudskiego
Wigury
W drugiej połowie lat 30-tych XIX w. posesję nr 118 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 51), ze stojącym na froncie parterowym drewniakiem, zamieszkiwał aptekarz z Prus, Jan Strauch. Panu Janowi towarzyszyła żona Anna Elżbieta, córki Anna Marianna, Henrietta, Amalia, Wilhelmina i Augusta, oraz syn Ferdynand. Przed przybyciem do Łodzi aptekarz przebywał w Uniejowie, Kole i Dąbiu.
Czy historia łódzkiego aptekarstwa odnotowuje osobę Jana Straucha?
Zobacz poniżej początki łódzkiego aptekarstwa.
W połowie lat 40-tych XIX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 51 należała do Marianny Rezich.
Na mocy kontraktu z sierpnia 1846 r. Rezich sprzedała nieruchomość majstrowi piekarskiemu, Marcinowi Karres.
W 1859 r., po śmierci Marcina Karres (zm. 1857 akt 235), nieruchomość kupili, w drodze publicznej licytacji, małżonkowie Anna Maria (z d. Karres) i Robert Müller (ślub 1851 akt 87).
W krótkim czasie małżonkowie Müller sprzedali nieruchomość Traugottowi Ernestowi Halang (zobacz rodzina Halang), który w tym czasie był już właścicielem sąsiedniej posesji przy Piotrkowskiej 49.
W 1864 r. Halang sprzedał nieruchomość Franciszkowi Hiller. W 1873 r., w miejscu frontowego drewniaka, Hiller wzniósł dwupiętrową kamienicę.
Od 1867 r. do Hillera należała również sąsiednia posesja, przy Piotrkowskiej 53. W połowie lat 70-tych Hiller wykupił grunt obu działek.
1875-1876 - "O wykupie czynszów przez Franciszka Hillera z placu nr 119/783, 118/784 w mieście Łodzi". [zobacz]
Z małżeństwa Franciszka Hillera i Amalii Golitz przyszła na świat córka Amalia (ur. 1860 akt 671), która w 1878 r. (akt 269) poślubiła Fryderyka Emde.
Na przełomie lat 80-tych i 90-tych XIX w. nieruchomość kupił Izrael Kalmanowicz Poznański, który w krótkim czasie przebudował gruntownie budynek frontowy. Mieścił się tutaj skład fabryczny przedsiębiorstwa na Ogrodowej.
* * *
Na początku XX w. przeniósł się pod ten adres znany łódzki skład fortepianów, melodyków i nut „Gebethner i Wolff”. W tym czasie firma zrezygnowała z przedstawicielstwa fabryki pianin Blüthnera z Lipska i funkcjonowała jako księgarnia i skład nut.
W okresie międzywojennym działało tutaj biuro i skład fabryki firanek, obrusów i brokatów Izydora Pantyla i Symsi Pytowskiego. Zakłady założone w 1923 r. na ulicy