Stosownie do Protokołu Deklaracyjnego spisanego w lipcu 1834 r., plac nr 143 przy ulicy Piotrkowskiej w osadzie fabrycznej miasta Łodzi położony (dz. Piotrkowska 101) objął Krystian Tchyse.
Na mocy sporządzonych umów, które zaginęły już w latach 40-tych XIX w., następnymi właścicielami nieruchomości byli Karol Hille, później Józef Piltz.
Kontraktem z lutego 1842 r. Piltz sprzedał nieruchomość Krystianowi Fryderykowi Neumann, od 1844 r. właścicielowi sąsiedniej posesji przy Piotrkowskiej 99.
Na podstawie umowy z lipca 1862 r. Neumann sprzedał nieruchomość zięciowi Karolowi Gottlobowi Gnauk.
Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod dachówką mający długości łokci* 30, szerokości łokci 16, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej. Dom widoczny na zdjęciu E. Stummana, z drugiej połowy lat 70-tych (drugie zdjęcie w galerii), wydaje się mniejszy.
* - 1 łokieć = 0,576 m
W listopadzie 1863 r., na skutek regulacji ulicy Andrzeja, działka Piotrkowskiej 101, sięgająca pierwotnie do ulicy Wólczańskiej, została podzielona. Z 338 prętów* pozostawiono 116 od strony Piotrkowskiej, a pozostałą część, 222 pręty, zabrano na utworzenie placów przy Andrzeja. W ramach zadośćuczynienia Karol Gnauk otrzymał 1 morgę gruntu (ogrodu) w innej części Łodzi.
* - 300 prętów = 1 morga = 0,5598 ha = 5598 m².
Kontraktem z września 1865 r. Gnauk sprzedał nieruchomość Karolowi Bauch.
W czerwcu 1868 r. Bauch sprzedał nieruchomość Wilhelmowi Kern.
Pod koniec lat 70-tych Kern wykupił grunt działki.
1879 - "O wykupie bezterminowych czynszów przez Wilhelma Kerna z gruntu nr 143/759 w mieście Łodzi". [zobacz]
Pod koniec lat 70-tych, prawdopodobnie zaraz po wykupie gruntu, Kern sprzedał nieruchomość Jakubowi Hoffmann.
Dwupiętrowa kamienica frontowa (trzecie i czwarte zdjęcie w galerii) została wystawiona na początku lat 80-tych, według projektu Edwarda Creutzburga z 1880 r.
Hoffmann prowadził w podwórzu tkalnię chustek i kortów.
Zobacz przedstawicieli rodziny Hoffmann na Piotrkowska Tree.
Trzecie i czwarte piętro kamienicy frontowej nadbudowano w okresie międzywojennym. Informacja w Biuletynie Przetargowym z 1936 r. (MA) mówi o nadbudowie III i IV piętra na Piotrkowskiej 101. Właścicielem nieruchomości był w tym czasie F. Bornsztajn (Bornstein).
Przy Piotrkowskiej 101 funkcjonował ceniony w Łodzi skład szkła i porcelany "Olga Sanne", prowadzony przez Olgę Baum.
Przy okazji sklepu Pani Olgi, warto zapoznać się z ciekawą publikacją "Zestawy stołowe łódzkiej burżuazji XIX - XX wieku", autorstwa dr Łukasza Grzejszczaka - zobacz.
Pod adresem mieściła się redakcja dziennika Głos Poranny, wydawanego w latach 1929-39.
MA (materiały archiwalne) - zobacz
Archiwalne dokumenty budowlane:
1888 – „O budowie przez Jakuba Hoffmana trzypiętrowej oficyny na nieruchomości pod numerem 759 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1897 – „Projekt nadbudowy trzeciego piętra w istniejącej dwupiętrowej oficynie - tkalni ręcznej i dobudowy trzypiętrowej klatki schodowej na nieruchomości Hoffmana pod numerem 759 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1910 – „Projekt dobudowy piętrowego magazynu i piętrowego budynku gospodarczego, przeróbki okien na niższych kondygnacjach trzypiętrowej murowanej oficyny i przeróbek części parteru w murowanym dwupiętrowym domu frontowym, na nieruchomości Jakuba Hoffmana pod numerem 759/101 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone