Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
Piotrkowska_210
28 marca 2015
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

Próchnika

Więckowskiego

Zielona

6 Sierpnia

Andrzeja

Zamenhofa

Mickiewicza

Żwirki

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Brzeźna

Rewolucji 1905

Jaracza

Narutowicza

Traugutta

Moniuszki

Tuwima

Nawrot

Roosevelta

Piłsudskiego

Wigury

 

ulica Piotrkowska 210

ulica Piotrkowska 210 nr hip. 582

do 1850 r. nr 32

 

 

Na froncie posesji stał murowany dom rządowy, zbudowany w latach 1825-26.

 

Zgodnie z kontraktem spisanym w łódzkim Magistracie, we wrześniu 1833 r., właścicielem nieruchomości został przybyły z Saksonii tkacz wyrobów lnianych i bawełnianych, Karol Menschel. , który zobowiązał się do wykupienia domu frontowego za sumę 3000 złp.

Tytułem zadatku Menschel wniósł 200 złp, a pozostałą kwotę, po upływie roku wolnego przemieszkania, miał spłacać w 20 rocznych ratach, bez opłacania procentu.

 

Zgodnie z umową kupna-sprzedaży, zawartą we wrześniu 1844 r., Menschel sprzedał nieruchomość Pawłowi Ramisch (seniorowi).

Po przedwczesnej śmierci Pawła Ramischa sr. posesja przeszła w ręce nieletnich sukcesorów - Antoniego i Pawła jr. (synów z pierwszego małżeństwa), oraz Adolfa i Edwarda (synów z drugiego małżeństwa).

W wyniku przeprowadzonego procesu spadkowego i orzeczenia Trybunału Cywilnego w Warszawie, wydanego w październiku 1868 r., nieruchomość przy Piotrkowskiej 210 została wystawiona na sprzedaż w drodze licytacji. W maju 1869 r. najwyższą ofertę, w kwocie 800 rubli, złożył Edward Ramisch, który w listopadzie tego samego roku sprzedał ją swojemu bratu przyrodniemu, Pawłowi Ramisch jr.

Dokument z 1869 r., związany z podziałem majątku po Pawle sr., przedstawia ówczesny stan zabudowy posesji przy Piotrkowskiej 210:

  • dom frontowy parterowy, z cegły mieszanej, na podmurówce z kamieni polnych, z dwoma izbami szczytowymi na poddaszu, z murowanym kominem, kryty dachówką karpiówką, dł. 26¾ łokcia, szer. 14¼ łokcia, wys. od cokołu do gzymsu 5 łokci,
  • domek na podmurówce z kamieni polnych, zbudowany z bali drewnianych 5 calowych, z murowanym kominem, kryty gontem, dł. 23¼ łokcia, szer. 12¼ łokcia, wys. 4½ łokcia,
  • kloaka zbudowana w ryglówkę, na 4 słupach, obita deskami 1½ cala, kryta gontem,
  • brama wjazdowa z ulicy na podwórze, ze słupami i okuciem zwyczajnym.

* - 1 łokieć = 0,576 m

* - 1 cal = 2,54 cm

Pod koniec lat 70-tych Paweł Ramisch jr. wykupił grunt działki.

1879-1880 - "O wykupie bezterminowych czynszów przez Pawła Ramischa z gruntu nr 32/582 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Stosownie do umowy kupna-sprzedaży, zawartej w kwietniu 1880 r., Paweł Ramisch jr. sprzedał nieruchomość Józefowi Gampe, za kwotę 5800 rubli.

W rękach Józefa Gampe, później jego syna Karola i spółki "Gampe i Albrecht”, posesja przy Piotrkowskiej 210 (również przy Piotrkowskiej 208) pozostawała do wybuchu II wojny światowej.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1892 - "O zatwierdzeniu plany na budowę przez Józefa Gampe murowanego, parterowego domu pod numerem 582 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz (sk)]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Gampe i Albrecht Fabryka wyrobów bawełnianych

Piotrkowska

Tree