Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 19

ulica Piotrkowska 19 nr hip. 274

do 1850 r. nr 201

 

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w lutym 1826 r., plac nr 201 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 19-21) objął mularz Fryderyk Sperling - zobacz rodzina Sperling.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu rękodzielni mularskiej, składającej się z potrzebnych narzędzi, przy której pewna ilość ludzi użyta będzie, oraz wystawienia domu drewnianego na podmurowaniu, dachówką krytego, dwufamilijnego.

Sperling przejął plac z przysposobionem wcześniej materiałem [do budowy domu], przez Karola Langa opuszczony i przez tegoż już do zabudowania ustąpionym. Dom frontowy stanął w 1827 r.

Zobacz przedstawicieli rodziny Sperling na Piotrkowska Tree.

 

Stosownie do umowy kupna-sprzedaży, sporządzonej w lutym 1831 r., Sperling sprzedał nieruchomość Wilhelmowi Neumann.

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod dachówką mający długości łokci* 32, szerokości łokci 20, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

W 1850 r. Neumann złożył podanie o pozwolenie na wybudowanie wozowni:

Na placu Nº 201 w Nowym Mieście przy ulicy Piotrkowskiej posiadam dom drewniany pod dachówką i zabudowania tylne gospodarskie, gdy zaś mi zbywa na wozowni, a ta nieodbycie jest mi potrzebną, przeto mając zamiar wybudowania takowej ...

Wilhelm Neumann był z zawodu stolarzem, ale w podwórzu posesji prowadził apreturę. W październiku 1855 r. Neumann złożył pismo o wydanie zgody na powiększenie i wyrestaurowanie budynku apretury, dla wyższego prowadzenia fabrykacji.

Wilhelm Neumann urodził się ok. 1800 r. w Wągrowcu, w ówczesnych Prusach, późniejszym Wielkim Księstwie Poznańskim. W 1827 r., w Piaskach koło Gostynina, ożenił się z Julią Hentschel. W 1828 r. małzonkowie byli już w Łodzi. 

Julia Hentschel zmarła w 1838 r. Drugą żoną Wilhelma została Renata Fryderyka Jokisch. Córka Wilhelma i Renaty Fryderyki, Ludwika Neumann, poślubiła w 1863 r. Karola Chałupskiego, syna Andrzeja Chałupskiego.

Można przypuszczać, że Wilhelm Neumann i jego pierwsza żona, Julia Hentschel, byli spokrewnieni, odpowiednio, z Fryderykiem Hentschelem i Henriettą Neumann - zobacz rodzina Hentschel i Neumann. Do wyjaśnienia.

Zobacz przedstawicieli rodziny Wilhelma Neumanna na Piotrkowska Tree.

 

Na mocy kontraktu z marca 1859 r. Naumann sprzedał nieruchomość małżonkom Karolinie i Ludwikowi Unbehaun.

Ludwik Unbehaun, majster tkacki, poślubił w 1857 r. wdowę, Karolinę z d. Rettig (akt 117) - zobacz rodzina Rettig. Pierwszym mężem Karoliny był Franciszek Pietschmann.

Zobacz przedstawicieli rodziny Unbehaun na Piotrkowska Tree.

 

Małżonkowie Unbechaum podzielili nieruchomość.

Kontraktem z lutego 1861 r. część południową (Piotrkowska 21) kupił Józef Zand.

Rok później, w marcu 1862 r., Ludwik Unbehaun, do którego należała nadal część północna (Piotrkowska 19), wystosował do Magistratu skargę następującej treści:

Józef Zand któremu jak wiadomo W-mu prezydentowi odsprzedałem połowę placu przy ulicy Piotrkowskiej pod Nº 274 położonego, na którym Zand pobudował dom murowany o piętrze, w podwórzu zaś wzniósł oficyny z trzech już stron, w której urządził siedem okien na moje podwórze.

 

Kontraktem z listopada 1864 r. Unbehaun sprzedał część  północną (Piotrkowska 19) Abramowi Lubińskiemu. W tym czasie stał już jednopiętrowy budynek frontowy, o długości 30 łokci*, szerokości 20 łokci i wysokości 10 łokci.

* - 1 łokieć = 0,576 m

 

Pod koniec lat 90-tych XIX w. nieruchomość przeszła w ręce Berka Zajbert. Na początku XX w. nowy właściciel gruntownie przebudował kamienicę frontową.

Przedstawiciele tej samej rodziny, bracia Aron i Hersz Zajbert, właściciele przedsiębiorstwa włókienniczego, prowadzili pod tym adresem (później również we własnej kamienicy, przy Piotrkowskiej 175) kantor i skład towarów.

 

 

PODWÓRKA ULICY PIOTRKOWSKIEJ - Piotrkowska 19

 

Zdjęcie W. Pfeiffera z 1937 r., ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi, oraz zdjęcie współczesne autorstwa Ryszarda Elertazobacz

 

 

Archiwalny dokument budowlany:

1899 – „O budowie przez Berka Zajberta w mieście Łodzi murowanego, trzypiętrowego domu z pełną przebudową murowanego piętrowego domu i oficyny i nadbudową drugiego piętra”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • L. Kustow Skład mebli żelaznych
  • Józef Rutenberg Zakład jubilerski
  • B. Zeibert Skład wyrobów wełnianych
  • M. Szurek i P. Zelman Fabryka dekatyzacji i farbiarnia
  • L. Meyerowicz Magazyn jarosławski
  • B-cia Zeibert Skład fabryki wyrobów bawełnianych
  • Zeibert i Farba Fabryka podszewek i wyrobów kamgarnowych
  • B-cia Kaufman Skład towarów manufakturowych
  • Zusmanek i Dawidowicz Sprzedaż i kupno wyrobów futrzanych
  • A. M. Warszawski i S-wie Fabryka wyrobów wełnianych

 

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
28 marca 2015
Piotrkowska_19
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej