Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
Piotrkowska_151
30 marca 2015
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

Próchnika

Więckowskiego

Zielona

6 Sierpnia

Andrzeja

Zamenhofa

Mickiewicza

Żwirki

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Brzeźna

Rewolucji 1905

Jaracza

Narutowicza

Traugutta

Moniuszki

Tuwima

Nawrot

Roosevelta

Piłsudskiego

Wigury

 

ulica Piotrkowska 151

ulica Piotrkowska 151 nr hip. 734

do 1850 r. nr 168

 

 

Przynajmniej od lat 40-tych XIX w. stał tutaj parterowy dom murowany, z 4 izbami na parterze i 2 na poddaszu. Był własnością farbiarza, Gottlieba Berndt.

Od 1843 r. Berndt wynajmował część domu prywatnej szkole elementarnej Jana Frank. Po kilku latach Frank przeniósł szkołę na Piotrkowską 127.

W lipcu 1855 r. Berndt otrzymał od Magistratu zgodę na reparacyę farbiarni:

Przychylnie do zaniesionego podania Magistrat udziela pozwolenie P. Gottliebowi Berndt na reparacyę farbierni przy ulicy Piotrkowskiej pod Nº 734 przez zaprowadzenie nowego fundamentu oraz niektórych ścian.

Taryfa domów z roku 1893 podaje nadal rodzinę Berndt jako właścicieli.

 

Ok. połowy lat 90-tych XIX w. posesja należała do Emmy Heinzel., a w niedługim czasie, ok. 1898 r., przeszła w ręce małżeństwa Rozalii i Jakuba Sachs.

W latach 90-tych i na początku XX w. funkcjonowała pod tym adresem restauracja z ogrodem.

Warto zwrócić uwagę na zbieżność historii odnoszącej się do Piotrkowskiej 151 i Piotrkowskiej 44. Dokładnie w tym samym czasie, w połowie pierwszej dekady XX w., gdy właścicielem obu posesji była Rozalia Sachs (prawdopodobnie wdowa po Jakubie), nastąpiło ich  przejęcie przez Bank Handlowy w Łodzi i Łódzki Bank Kupiecki. Na bazie tych informacji należy sądzić, że w przypadku obu nieruchomości mamy do czynienia z przedstawicielami tej samej rodziny Sachs.

Powiązania rodziny Sachs z Piotrkowskiej 151 dotyczą prawdopodobnie nie tylko Piotrkowskiej 44, ale również Piotrkowskiej 107. Do wyjaśnienia.

 

Dwupiętrowy pałacyk został zbudowany w 1910 r. dla następnego właściciela, Gustawa Adolfa Kindermanna. Autorem projektu był prawdopodobnie wiedeńczyk, Karl Seidl, twórca wzniesionego kilka lat wcześniej pałacu dla młodszego brata Gustawa Adolfa, Juliusza Kindermanna - zobacz rodzina Kindermann.

Gustaw Adolf Kindermann urodził się w 1864 r. (akt 468), zmarł w 1920 r. (akt 594). W 1895 r. poślubił Marię Wertschitzką (akt 187), córkę Gustawa Wertschitzkiego.

Po śmierci Gustawa obiekt służył jego synowi, Arnoldowi (ur. 1896 akt 928) i jego rodzinie. W tym czasie pomieszczenia na parterze były wynajmowane administracji zakładów Schlösserowskich z Ozorkowa.

Arnold Kindermann aktywnie popierał niemieckich faszystów. Uciekł na zachód w 1945 r., przed zbliżającymi się wojskami sowieckimi.

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1892 – „O zatwierdzeniu planu budowy przez Emmę Heinzel murowanych: parterowej oficyny, parterowych budynków gospodarczych i przeróbki parterowego domu mieszkalnego pod numerem 734 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1901/02 – „Zdjęty z natury plan podwyższenia sali restauracyjnej na nieruchomości Józefa Zaksa pod numerem 151/734 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1910 – „Projekt na budowę przez Adolfa Kindermana murowanego, dwupiętrowego domu i trzypiętrowej oficyny i parterowej stajni pod numerem 151/734 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Stefan Zarzecki restauracja "MAURICE"
  • W. Czaplicki (daw. A. Fischer) restauracja i ogród zimowy
  • Gustaw Seelig salon sztuki

 

Piotrkowska

Tree