Przynajmniej od lat 40-tych XIX w. stał tutaj parterowy dom murowany, z 4 izbami na parterze i 2 na poddaszu. Był własnością farbiarza, Gottlieba Berndt.
Od 1843 r. Berndt wynajmował część domu prywatnej szkole elementarnej Jana Frank. Po kilku latach Frank przeniósł szkołę na Piotrkowską 127.
W lipcu 1855 r. Berndt otrzymał od Magistratu zgodę na reparacyę farbiarni:
Przychylnie do zaniesionego podania Magistrat udziela pozwolenie P. Gottliebowi Berndt na reparacyę farbierni przy ulicy Piotrkowskiej pod Nº 734 przez zaprowadzenie nowego fundamentu oraz niektórych ścian.
Taryfa domów z roku 1893 podaje nadal rodzinę Berndt jako właścicieli.
Ok. połowy lat 90-tych XIX w. posesja należała do Emmy Heinzel., a w niedługim czasie, ok. 1898 r., przeszła w ręce małżeństwa Rozalii i Jakuba Sachs.
W latach 90-tych i na początku XX w. funkcjonowała pod tym adresem restauracja z ogrodem.
Warto zwrócić uwagę na zbieżność historii odnoszącej się do Piotrkowskiej 151 i Piotrkowskiej 44. Dokładnie w tym samym czasie, w połowie pierwszej dekady XX w., gdy właścicielem obu posesji była Rozalia Sachs (prawdopodobnie wdowa po Jakubie), nastąpiło ich przejęcie przez Bank Handlowy w Łodzi i Łódzki Bank Kupiecki. Na bazie tych informacji należy sądzić, że w przypadku obu nieruchomości mamy do czynienia z przedstawicielami tej samej rodziny Sachs.
Powiązania rodziny Sachs z Piotrkowskiej 151 dotyczą prawdopodobnie nie tylko Piotrkowskiej 44, ale również Piotrkowskiej 107. Do wyjaśnienia.
Dwupiętrowy pałacyk został zbudowany w 1910 r. dla następnego właściciela, Gustawa Adolfa Kindermanna. Autorem projektu był prawdopodobnie wiedeńczyk, Karl Seidl, twórca wzniesionego kilka lat wcześniej pałacu dla młodszego brata Gustawa Adolfa, Juliusza Kindermanna - zobacz rodzina Kindermann.
Gustaw Adolf Kindermann urodził się w 1864 r. (akt 468), zmarł w 1920 r. (akt 594). W 1895 r. poślubił Marię Wertschitzką (akt 187), córkę Gustawa Wertschitzkiego.
Po śmierci Gustawa obiekt służył jego synowi, Arnoldowi (ur. 1896 akt 928) i jego rodzinie. W tym czasie pomieszczenia na parterze były wynajmowane administracji zakładów Schlösserowskich z Ozorkowa.
Arnold Kindermann aktywnie popierał niemieckich faszystów. Uciekł na zachód w 1945 r., przed zbliżającymi się wojskami sowieckimi.
Archiwalne dokumenty budowlane:
1892 – „O zatwierdzeniu planu budowy przez Emmę Heinzel murowanych: parterowej oficyny, parterowych budynków gospodarczych i przeróbki parterowego domu mieszkalnego pod numerem 734 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1901/02 – „Zdjęty z natury plan podwyższenia sali restauracyjnej na nieruchomości Józefa Zaksa pod numerem 151/734 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1910 – „Projekt na budowę przez Adolfa Kindermana murowanego, dwupiętrowego domu i trzypiętrowej oficyny i parterowej stajni pod numerem 151/734 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone