Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 89

ulica Piotrkowska 89 nr hip. 765

do 1850 r. nr 137

 

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, zatwierdzonego w grudniu 1833 r., plac nr 137 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 89) objął Jan Bebernitz.

 

Stosownie do kontraktu z marca 1842 r., Bebernitz sprzedał nieruchomość Janowi Gottlobowi Seuberlich, do którego należała już sąsiednia nieruchomość przy Piotrkowskiej 91.

Na froncie Piotrkowskiej 89 stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 26, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Wiecej o rodzinie Jana Gottloba Seuderlicha na stronie Piotrkowskiej 91.

 

Zgodnie z kontraktem zatwierdzonym we wrześniu 1844 r. nieruchomość kupił Jan Gottlieb Opitz jr.

W 1838 r. Jan Gottlieb jr. (syn Jana Gottlieba i Marii Elżbiety Kreutziger) poślubił Joannę Elżbietę Kiessling.

Zobacz przedstawicieli rodziny Opitz na Piotrkowska Tree.

 

Na początku lat 50-tych Opitz sprzedał nieruchomość Karolowi Fryderykowi Kloss.

W 1854 r. Karol Fryderyk poślubił Karolinę Wilhelminę Schretter (akt 37). Z tego związku przyszli na świat Karol Fryderyk jr. (ur. 1855 akt 116, zm. 1887 akt 540) i Karolina Wilhelmina (ur. 1860 akt 155).

W 1883 r. miały miejsce dwa ślubu dwóch rodzeństw. Karol Fryderyk jr. poślubił Olgę Gärthner (akt 395), zaś Karolina Wilhelmina wyszła za mąż za Gustawa Augusta Gärthnera (akt 164).

Dwupiętrowa kamienica frontowa została wystawiona przez Karola Fryderyka Kloss w okresie 1877-1881 - obiektu nie ma jeszcze na planie R. Micińskiego z 1877 r., a figuruje już w dokumentacji z 1881 r., dotyczącej budowy prawej oficyny.

Zobacz przedstawicieli rodziny Kloss na Piotrkowska Tree.

 

W drugiej połowie lat 90-tych XIX w. nieruchomość należała do Karoliny Wilhelminy (primo voto Gärthner) i jej drugiego męża, Gotthelfa Rudolfa Döringa (zobacz poniżej rodzina Döring).

 

Taryfa domów z 1920 r. wymienia Karolinę Döring jako właścicielkę.

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1889 - "Projekt na budowę przez Fryderyka Klossa murowanej, podpiwniczonej, dwupiętrowej oficyny pod numerem 765 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1892 - "O zatwierdzeniu planu na budowę przez Fryderyka Klossa murowanej, dwupiętrowej oficyny mieszkalnej i przebudowy murowanego, parterowego magazynu z komórkami pod numerem 765 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

1898 – „O zmianie przez Wilhelminę Döring otworów i ścian na parterze istniejącego dwupiętrowego domu mieszkalnego w mieście Łodzi”. [zobacz]

1901 - "O przebudowie przez Rudolfa Döringa okna na parterze i wyburzeniu ścian wewnętrznych pod numerem 765 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

1914 - "Projekt urządzenia przez Gotthelfa Döringa metalowych ram okiennych i drzwiowych na fasadzie budynku z miejscami na szyldy i obniżenie podłogi pod numerem 765 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • Ł. Mokiejewski Skład wyrobów destylarni parowej, handel win
 • Józef Weikert Fabryka mebli żelaznych, welocypedów i wózków dziecinnych
 • Hammer i Haebler
 • P. Graf Skład kortów i sukna
 • „Le Monde Moderne” Magazyn kapeluszy damskich
 • Karol Semann Skład wędlin
 • Wiktor Bratkowski Magazyn bielizny i wyrobów żyrardowskich
 • Stanisław Laparty Magazyn obuwia
 • Hurowicz i Syn Skład sukna i kortów
 • S. Klaczkin i S-ka Towarzystwo Biur Wywiadowczych
 • Anna Neumann Salon fryzjerski dla dam
 • Feliks Szczeciński Biuro ekspedycyjno-przewozowe
 • Kokotek i Hamburger Skład instrumentów i materiałów dentystycznych

 

 

rodzina Döring

Zobacz przedstawicieli rodziny Döring na Piotrkowska Tree.

Wśród przybyłych do Ozorkowa sukienników z Saksonii, był Jan Gotthelf Döring z rodziną - żoną Beatą Ludwiką i dziećmi.

Syn Jana Gotthelfa i Beaty Ludwiki, Henryk August Döring, poślubił w 1825 r., w Ozorkowie, Fryderykę Wilhelminę Bork. Wybrane dzieci Henryka Augusta i Fryderyki Wilhelminy:

► Juliusz Karol, rzeźnik, ur. 1826 w Ozorkowie. Po przedwczesnej śmierci pierwszej żony, Joanny Kunkel, poślubił w 1851 r. Emilię Proppe (akt 26).

Ze związku Juliusza Karola i Emilii przyszli na świat:

 • Gotthelf Rudolf (ur. 1862 w Ozorkowie, akt 158). W 1895 r. Gotthelf Rudolf poślubił Karolinę Wilhelminę Gärtner, z domu Kloss (akt 127).
 • Paweł Aleksander (ur. 1863 w Ozorkowie, akt 142),
 • August Engelbert (ur. 1865 w Łodzi, akt 738).

Bracia Paweł Aleksander i August Engelbert, pod szyldem "Bracia Döring", wystawili przy ulicy Milscha 821 (dz. Kopernika 54-58) fabrykę wyrobów wełnianych.

1898 - "O budowie przez braci Augusta i Pawła Döringów murowanej, trzypiętrowej tkalni ręcznej, piętrowej oficyny z poddaszem i parterowych ustępów pod numerem 821ff przy Szosie Milscha w mieście Łodzi". [zobacz]

1903 - "O budowie tkalni mechanicznej na nieruchomości pod nr 54/821ff przy ulicy Milsza w Łodzi przez Augusta i Pawła braci Döring". [zobacz]

W 1909 r., po śmierci Pawła Aleksandra, fabryka przeszła w ręce Augusta Engelberta.

1910 - "Projekt odbudowy przez Augusta Engelbarta Döringa po pożarze murowanej, trzypiętrowej mechanicznej przędzalni wełny i tkalni pod numerem 58/821 przy ulicy zwanej Milscha w mieście Łodzi". [zobacz]

W okresie międzywojennym fabryka należała do małżonków Hinii i Berka Litwinów, pod szyldem "H. B. Litwin" (MA). Powierzchnie fabryczne były wykorzystywane przez różne podmioty branży włókienniczej i elektromaszynowej. Z informacji prasowych o pożarze, jaki miał miejsce w maju 1930 r. (MA), możemy dowiedzieć się o firmach dzierżawiących obiekty przemysłowe przy Kopernika 56/58.

► August Karol, stolarz, ur. 1829 w Ozorkowie. W 1849 r., w Zduńskiej Woli, poślubił Fryderykę Krystianę Sänger.

W latach 60-tych, już w Łodzi, August był właścicielem nieruchomości przy ówczesnej ulicy Zawadzkiej 439 (dz. Próchnika 10). W tym czasie na froncie posesji stał parterowy dom drewniany, wystawiony w latach 30-tych przez pierwszego właściciela, Jakuba Schmidta, ojca Juliusza (zobacz rodzina Juliusza Schmidta). W 1876 r. Döringowie wystawili przy Zawadzkiej dwupiętrową kamienicę frontową. Nowy obiekt został uwieczniony na fotografii Eliasza Stummanna (MA).

Syn Augusta Karola i Fryderyki Krystiany, Adolf Berthold Döring, poślubił w 1875 r. Eugenię Sänger, córkę Augusta - zobacz rodzina Sänger. Córka Adolfa Bertholda i Eugenii, Eugenia Krystyna Döring, poślubiła w 1896 r. Jana Juliusza Stüldta, syna Jana - zobacz rodzina Stüldt.

► Paulina Ernestyna, ur. 1831 w Ozorkowie. W 1849 r. poślubiła Leopolda Hintza.

► Brygida Wilhelmina, ur. 1833 w Ozorkowie. W 1854 r. poślubiła Fryderyka Wilhelma Hintza, brata wymienionego powyżej Leopolda - zobacz rodzina Hintz.

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
29 marca 2015
Piotrkowska_89
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej