Na mocy kontraktu, spisanego we wrześniu 1833 r., plac nr 41 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 192), ze stojącym na froncie murowanym domem rządowym, należał do tkacza przybyłego z Czech, Franciszka Zosel.
Franciszkowi towarzyszyła żona Helena z d. Hempel i dzieci:
W 1846 r. Adolf Zosel ożenił się z Karoliną Frank, córką nauczyciela Jana Franka. Małżeństwa dzieci Adolfa związały rodzinę Zosel z rodzinami Buhle, Nippe i Vogel.
Zobacz przedstawicieli rodziny Zosel na Piotrkowska Tree.
Stosownie do kontraktu, spisanego w październiku 1841 r., Zosel sprzedał nieruchomość kupcowi, Karolowi Gräber (Graeber).
Od 1839 r. Gräber był również właścicielem sąsiedniej posesji, przy Piotrkowskiej 190.
Przynajmniej od końca lat 60-tych obie posesje, przy Piotrkowskiej 192 i 190, oznaczone po 1850 r. pojedynczym nr hip. 573, należały do wdowy po Henryku, Amalii Gräber.
W 1855 r. córka Karola i Amalii Gräber, Ludwika Matylda, poślubiła Jana Gwizdczyńskiego (akt 18), inspektora policyi w mieście Łodzi. Pan młody, kawaler, miał 48 lat, a panna młoda lat 18.
Ożenek widać posłużył inspektorowi, bo jak wynika z taryf domów i dokumentów budowlanych, przynajmniej na początku lat 90-tych Jan Gwizdczyński był nadal właścicielem nieruchomości.
Ok. 1894 r. południową połowę nieruchomości kupił Józef Lajzer Lehman i w ten sposób powrócono do stanu pierwotnego.
We wprowadzonej w tym czasie numeracji policyjnej, posesja Lehmana przyjęła nr 192, a posesja Gwizdczyńskiego nr 190.
Kamienica Lehmana powstała ok. 1901 r. Projekt (a właściwie projekty, z których pierwszy pochodzi z 1894 r.) przewidywał wystawienie kamienicy trzypiętrowej (drugie zdjęcie w galerii), ale ostatecznie stanął budynek dwupiętrowy.
Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal Lehmana jako właściciela.
Archiwalne dokumenty budowlane:
1894 – „O budowie przez Józefa Lajzera Lehmana murowanego, trzypiętrowego, podpiwniczonego domu z poddaszem i takimi dwoma oficynami i murowanego, parterowego budynku gospodarczego pod numerem 192/573b przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1900/1901 – „O budowie przez Józefa Lajzera Lehmana murowanego, trzypiętrowego domu z podobną oficyną i ustępów oraz nadbudowie pierwszego, drugiego i trzeciego piętra nad parterową oficyną pod numerem 192/573 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1902 – „O dobudowie przez Józefa Lajzera Lehmana do istniejących parterowych ustępów nowej części takiego budynku gospodarczego pod numerem 192/573 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone