piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone
Próchnika
Więckowskiego
Zielona
6 Sierpnia
Andrzeja
Zamenhofa
Mickiewicza
Żwirki
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Brzeźna
Rewolucji 1905
Jaracza
Narutowicza
Traugutta
Moniuszki
Tuwima
Nawrot
Roosevelta
Piłsudskiego
Wigury
Na mocy kontraktu, spisanego we wrześniu 1833 r., plac nr 41 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 192), ze stojącym na froncie murowanym domem rządowym, należał do tkacza przybyłego z Czech, Franciszka Zosel.
Franciszkowi towarzyszyła żona Helena z d. Hempel i dzieci:
W 1846 r. Adolf Zosel ożenił się z Karoliną Frank, córką nauczyciela Jana Franka. Małżeństwa dzieci Adolfa związały rodzinę Zosel z rodzinami Buhle, Nippe i Vogel.
Zobacz przedstawicieli rodziny Zosel na Piotrkowska Tree.
Stosownie do kontraktu, spisanego w październiku 1841 r., Zosel sprzedał nieruchomość kupcowi, Karolowi Gräber (Graeber).
Od 1839 r. Gräber był również właścicielem sąsiedniej posesji, przy Piotrkowskiej 190.
Przynajmniej od końca lat 60-tych obie posesje, przy Piotrkowskiej 192 i 190, oznaczone po 1850 r. pojedynczym nr hip. 573, należały do wdowy po Henryku, Amalii Gräber.
W 1855 r. córka Karola i Amalii Gräber, Ludwika Matylda, poślubiła Jana Gwizdczyńskiego (akt 18), inspektora policyi w mieście Łodzi. Pan młody, kawaler, miał 48 lat, a panna młoda lat 18.
Ożenek widać posłużył inspektorowi, bo jak wynika z taryf domów i dokumentów budowlanych, przynajmniej na początku lat 90-tych Jan Gwizdczyński był nadal właścicielem nieruchomości.
Ok. 1894 r. południową połowę nieruchomości kupił Józef Lajzer Lehman i w ten sposób powrócono do stanu pierwotnego.
We wprowadzonej w tym czasie numeracji policyjnej, posesja Lehmana przyjęła nr 192, a posesja Gwizdczyńskiego nr 190.
Kamienica Lehmana powstała ok. 1901 r. Projekt (a właściwie projekty, z których pierwszy pochodzi z 1894 r.) przewidywał wystawienie kamienicy trzypiętrowej (drugie zdjęcie w galerii), ale ostatecznie stanął budynek dwupiętrowy.
Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal Lehmana jako właściciela.
Archiwalne dokumenty budowlane:
1894 – „O budowie przez Józefa Lajzera Lehmana murowanego, trzypiętrowego, podpiwniczonego domu z poddaszem i takimi dwoma oficynami i murowanego, parterowego budynku gospodarczego pod numerem 192/573b przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1900/1901 – „O budowie przez Józefa Lajzera Lehmana murowanego, trzypiętrowego domu z podobną oficyną i ustępów oraz nadbudowie pierwszego, drugiego i trzeciego piętra nad parterową oficyną pod numerem 192/573 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1902 – „O dobudowie przez Józefa Lajzera Lehmana do istniejących parterowych ustępów nowej części takiego budynku gospodarczego pod numerem 192/573 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe: