Stosownie do Protokołu Deklaracyjnego, zatwierdzonego w lutym 1830 r., plac nr 187 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 183) objął Franciszek Hoffmann.
Na mocy protokołu sporządzonego w łódzkim Magistracie, w marcu 1842 r., Hoffmann sprzedał nieruchomość Dawidowi Hesse.
Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 26, szerokości łokci 14, a wysokości łokci 4 nowej miary polskiej.
* - 1 łokieć = 0,576 m
Dawid Hesse, przetaczarz przybyły z Czech, wdowiec po Teresie z d. Strobach, ożenił się w 1827 r., już w Łodzi, z Franciszką Werner.
Córka Dawida z pierwszego małżeństwa, Teresa Hesse, poślubiła w 1839 r. Józefa Petzolda.
Zobacz przedstawicieli rodziny Hesse na Piotrkowska Tree.
Po śmierci Dawida Hesse (zmarł w 1851 r.) nieruchomość przeszła w ręce wdowy Franciszki, a po jej śmierci (zmarła w 1868 r.), w ręce syna z pierwszego małżeństwa, Dawida Hesse juniora.
Zgodnie z kontraktem sporządzonym we wrześniu 1870 r., Dawid Hesse junior sprzedał nieruchomość Krystianowi Rothe.
Taryfy domów z lat 1888-1920 wymieniają Dawida Rosenthala jako właściciela nieruchomości. W podwórzu funkcjonowała tkalnia tasiemek właściciela.
Frontowy drewniak, widoczny jeszcze na pierwszym i drugim zdjęciu w galerii, został wyburzony w latach międzywojennych.
W drugiej połowie lat 90-tych XIX w. działała pod tym adresem farbiarnia, drukarnia i apretura wyrobów bawełnianych Augusta Kerperta jr.
W okresie międzywojennym funkcjonowało przy Piotrkowskiej 183 kilka niedużych firm, między innymi:
W połowie lat 30-tych XX w. nieruchomość należała prawdopodobnie do małżonków Dyljon, o czym może świadczyć poniższy dokument.
1935-36 - "Podział nieruchomości położonej przy ul. Piotrkowskiej 183 i Wólczańskiej 142, stanowiącej własność małżonków Dyljon". [zobacz]
MA (materiały archiwalne) - zobacz
Archiwalne dokumenty budowlane:
1889 – „Projekt budowy parterowej oficyny, a także zdjęty z natury plan parterowej suszarni na nieruchomości Dawida Rosenthala pod numerem 718 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1894 – „Projekt budowy piętrowej, murowanej, podpiwniczonej oficyny mieszkalnej [oraz przybudówki - fabryki tasiemek] na nieruchomości Dawida Rosenthala pod numerem 718 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
1897 - „O budowie przez Dawida Rosenthala murowanej, dwupiętrowej oficyny i piętrowej wozowni w Łodzi numer 718/183". [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone