Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
Piotrkowska_179
30 marca 2015
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

 

ulica Piotrkowska 179

ulica Piotrkowska 179 nr hip. 720

do 1850 r. nr 185

 

 

Stosownie do  Protokołu Deklaracyjnego, zatwierdzonego w styczniu 1832 r., plac nr 185 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 179) objął Franciszek Birke.

 

Na mocy protokołu sporządzonego w łódzkim Magistracie, we wrześniu 1856 r., Franciszek Birke sprzedał nieruchomość swojemu synowi, Franciszkowi Birke (juniorowi).

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 27, szerokości łokci 11, a wysokości łokci 4½ nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Posesja należała do Franciszka Birke jeszcze na początku lat 90-tych.

 

Kolejny właściciel, Ewald Kern (zobacz poniżej), wykupił grunt działki.

1896-1898 - "O wykupie czynszu przez Ewalda Kerna z gruntu nr 185/720 w mieście Łodzi". [zobacz]

Piętrowa rezydencja Kerna powstała według projektu Franciszka Chełmińskiego z 1896 r.

 

W 1903 r., na skutek kłopotów finansowych Ewalda Kerna, nieruchomość przeszła w ręce małżeństwa Idy Amalii, z domu Jeckel i Karola Rudolfa Eisner (ślub 1880 akt 93).

Karol Rudolf, urodzony w Łodzi, w 1858 r. (akt 560), był synem Wilhelma i Katarzyny Bohr. Siostra Karola Rudolfa, Alma Fryderyka, poślubiła Gustawa Adolfa Butschkat (ślub 1895 akt 106).

Bracia Gustaw Adolf i Fryderyk Brunon kontynuowali dzieło ojca, Adolfa Butschkat, założyciela znanego w Łodzi przedsiębiorstwa malarskiego i sklepu z obiciami papierowymi i obrazami. Gustaw prowadził firmę malarską, a Fryderyk sklep.

Taryfa domów z 1920 r. wymienia Almę Butschkat jako właścicielkę nieruchomości przy Piotrkowskiej 179.

 

W 1930 r. nieruchomość kupiło Powszechne Towarzystwo Handlowo-Przemysłowe, dawn. F. Greenwood Sp. Akc. (zobacz poniżej).

 

Informacje przekazane przez Pana Stanisława Dintera

Dom Greenwoodów otrzymał w "prezencie", z początkiem lat 80-tych, Łódzki Oddział PAN. Dyrektorem tegoż oddziału był mój bliski przyjaciel, dr Krzysztof Güttler.

Dzięki staraniom Krzysztofa przeprowadzono generalny remont obiektu, który służył wcześniej bibliotece pedagogicznej i był zaniedbany.

Warto opisać bardzo pożyteczną funkcję, jaką ta instytucja spełniała w środowisku naukowym Łodzi. Z inicjatywy dyrektora Güttlera powstał klub międzyuczelniany, w którym spotykali się nauczyciele akademiccy rożnych uczelni, a także międzyuczelniane kola naukowe. Była to pierwsza taka inicjatywa w środowisku naukowym Łodzi, ze wszech miar udana i kontynuowana przez wiele lat.

Krzysztof Güttler użyczył również pomieszczenia na łódzką siedzibę klubu Rotary.

Dyrektor Güttler zabiegał o przekazanie obiektu, przez Greenwooda, na rzecz PAN. Niestety, właściciel, który nosił się z takim zamiarem, zmarł w Teksasie, a jego małżonka odstąpiła od wcześniejszych ustaleń.

W obiekcie przy Piotrkowskiej 179 działał również hotel PAN i restauracja z bardzo dobrą kuchnią. Było to jedyne miejsce, gdzie przy stole bilardowym spotykali się profesorowie UŁ, AM, PŁ i uczelni artystycznych. To rzeczywiście funkcjonowało.

Krzysztof Güttler, podobnie jak jego wuj, Marian Minich, kierujący przez 30 lat Muzeum Sztuki w Łodzi, zapisał piękną kartę w historii naszego miasta.

Krzysztof Güttler zmarł w 2014 r.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1896 – „O budowie przez Ewalda Kerna murowanego, piętrowego domu, podobnej oficyny i piętrowego budynku gospodarczego pod numerem 191/720 [179/720] przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Ewald Kern Fabryka maszyn, odlewnia żelaza i metalów
  • Powszechnego Towarzystwa Handlowo-Przemysłowego Freda Greenwooda Odlewnia żelaza, fabryka maszyn, warsztaty reperacyjne samochodów

 

 

Ewald Kern

Na narożnej działce, u zbiegu ulicy Karola i Długiej (dz. Żwirki 17 i Gdańskiej 149-145b), pod adresem Karola 17, powstała fabryka wyrobów metalowych Ewalda Kerna. Plac był wcześniej własnością ojca Ewalda, Wilhelma Kerna, który podarował ją synowi w połowie lat 80-tych.

1887 - "Kopia planu (zdjętego z natury) fabryki wyrobów metalowych Ewalda Kerna pod numerem 843 na rogu ulic św. Karola i Długiej w mieście Łodzi z ukazaniem niektórych przeróbek i projektem budowy budynku gospodarczego". [zobacz]

Fabryka wytwarzała krosna tkackie do produkcji wstążek, koła zębate, wały napędowe i inne elementy metalowe dla przemysłu włókienniczego. W 1896 r. zakład zatrudniał 170 robotników.

W 1902 r., na skutek kryzysu przełomu XIX i XX w., ogłoszono upadłość przedsiębiorstwa.

Zakłady przy Karola 17 przeszły w ręce Stanisława Jarocińskiego.

1910 - "Projekt budowy murowanej, piętrowej przędzalni, parterowej wiaty, parterowego ambulatorium, parterowego magazynu, piętrowej klatki schodowej, nadbudowy piętra na murowanej, parterowej z poddaszem tkalni, a także przebudowy istniejących zabudowań [oznaczonych] literami z, i, k, l celem urządzenia w nich przędzalni i tkalni na nieruchomości Jarocińskiego pod numerem 843kl/17 na rogu ulic Długiej i św. Karola w mieście Łodzi". [zobacz]

 

 

Fryderyk (Fred) Greenwood

Stephen Greenwood, ojciec Freda Greenwooda, przybył do Łodzi w latach 70-tych XIX w. z okolic Bradford, w hrabstwie Yorkshire. W 1879 r. kupił parcele przy ulicy Dzikiej (później Mikołajewska, dz. Sienkiewicza).

Po wytyczeniu ulicy Orlej, ok. 1896 r., narożny teren Greenwooda przynależał do ulicy Mikołajewskiej 78-80 i Orlej (dz. Sienkiewicza 78-80 i Orla 2-8) – obecnie południowa część „Galerii Łodzkiej”.

Obiekty fabryczne, powstałe w latach 1880-1895, obejmowały zarówno przędzalnię, tkalnię i apreturę wełny, jak i ślusarnię i odlewnię żeliwa. Już na początku lat 90-tych XIX w. zrezygnowano z wytwarzania tkanin i przystosowano zakład do produkcji maszyn i przyborów dla potrzeb przemysłu włókienniczego.

W latach 20-tych okresu międzywojennego rozszerzono działalność o naprawę samochodów i reprezentację dużych firm przemysłu motoryzacyjnego. Warsztaty samochodowe funkcjonowały przy Sienkiewicza 76, na terenie dawnej farbiarni, uruchomionej w latach 90-tych XIX w. przez Waldemara Vorwerka.

W 1930 r. Greenwood zakończył działalność przy Orlej, a obiekty wydzierżawiono firmie "Femina", Fabryka Wyrobów Trykotowych Stanisław Margules..

W latach 30-tych Fred Greenwood i jego synowie zajęli się wyłącznie działaniami handlowymi i reprezentacją innych przedsiębiorstw.

Fred Greenwood pełnił przez 30 lat funkcję honorowego konsula Zjednoczonego Królestwa.

 

Próchnika

Więckowskiego

Zielona

6 Sierpnia

Andrzeja

Zamenhofa

Mickiewicza

Żwirki

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Brzeźna

Rewolucji 1905

Jaracza

Narutowicza

Traugutta

Moniuszki

Tuwima

Nawrot

Roosevelta

Piłsudskiego

Wigury