piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone
Próchnika
Więckowskiego
Zielona
6 Sierpnia
Andrzeja
Zamenhofa
Mickiewicza
Żwirki
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Brzeźna
Rewolucji 1905
Jaracza
Narutowicza
Traugutta
Moniuszki
Tuwima
Nawrot
Roosevelta
Piłsudskiego
Wigury
Stosownie do Protokołu Deklaracyjnego, zatwierdzonego w styczniu 1832 r., plac nr 185 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 179) objął Franciszek Birke - zobacz rodzina Birke.
Na mocy protokołu sporządzonego w łódzkim Magistracie, we wrześniu 1856 r., Franciszek Birke sprzedał nieruchomość swojemu synowi, Franciszkowi juniorowi.
Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 27, szerokości łokci 11, a wysokości łokci 4½ nowej miary polskiej.
* - 1 łokieć = 0,576 m
Posesja należała do rodziny Birke jeszcze na początku lat 90-tych.
Kolejny właściciel, Ewald Kern (zobacz poniżej), wykupił grunt działki.
1896-1898 - "O wykupie czynszu przez Ewalda Kerna z gruntu nr 185/720 w mieście Łodzi". [zobacz]
Piętrowa rezydencja Kerna powstała według projektu Franciszka Chełmińskiego z 1896 r.
W 1903 r., na skutek kłopotów finansowych Ewalda Kerna, nieruchomość przeszła w ręce małżeństwa Idy Amalii, z domu Jäckel i Karola Rudolfa Eisnera (ślub 1880 akt 93). Karol Rudolf, urodzony w Łodzi, w 1858 r. (akt 560), był synem Wilhelma i Berty Bohr.
Brat Karola Rudolfa, Karol Edward, ożenił się w 1875 r. z Matyldą Lukesch (vel Lukas). Córka Karola Edwarda i Matyldy, Weronika Ida Melania, poślubiła w 1902 r. Adolfa Holzschuher.
Siostra Karola Rudolfa, Alma Fryderyka, poślubiła Gustawa Adolfa Butschkata (ślub 1895 akt 106).
Bracia Gustaw Adolf i Fryderyk Brunon kontynuowali dzieło ojca, Adolfa Butschkata, założyciela znanego w Łodzi przedsiębiorstwa malarskiego i sklepu z obiciami papierowymi i obrazami. Gustaw prowadził firmę malarską, a Fryderyk sklep.
Taryfa domów z 1920 r. wymienia Almę Butschkat jako właścicielkę nieruchomości przy Piotrkowskiej 179.
Zobacz przedstawicieli rodziny Eisner na Piotrkowska Tree.
W 1930 r. nieruchomość kupiło Powszechne Towarzystwo Handlowo-Przemysłowe, dawn. F. Greenwood Sp. Akc. (zobacz poniżej).
Informacje przekazane przez Pana Stanisława Dintera
Dom Greenwoodów otrzymał w "prezencie", z początkiem lat 80-tych, Łódzki Oddział PAN. Dyrektorem tegoż oddziału był mój bliski przyjaciel, dr Krzysztof Güttler.
Dzięki staraniom Krzysztofa przeprowadzono generalny remont obiektu, który służył wcześniej bibliotece pedagogicznej i był zaniedbany.
Warto opisać bardzo pożyteczną funkcję, jaką ta instytucja spełniała w środowisku naukowym Łodzi. Z inicjatywy dyrektora Güttlera powstał klub międzyuczelniany, w którym spotykali się nauczyciele akademiccy rożnych uczelni, a także międzyuczelniane kola naukowe. Była to pierwsza taka inicjatywa w środowisku naukowym Łodzi, ze wszech miar udana i kontynuowana przez wiele lat.
Krzysztof Güttler użyczył również pomieszczenia na łódzką siedzibę klubu Rotary.
Dyrektor Güttler zabiegał o przekazanie obiektu, przez Greenwooda, na rzecz PAN. Niestety, właściciel, który nosił się z takim zamiarem, zmarł w Teksasie, a jego małżonka odstąpiła od wcześniejszych ustaleń.
W obiekcie przy Piotrkowskiej 179 działał również hotel PAN i restauracja z bardzo dobrą kuchnią. Było to jedyne miejsce, gdzie przy stole bilardowym spotykali się profesorowie UŁ, AM, PŁ i uczelni artystycznych. To rzeczywiście funkcjonowało.
Krzysztof Güttler, podobnie jak jego wuj, Marian Minich, kierujący przez 30 lat Muzeum Sztuki w Łodzi, zapisał piękną kartę w historii naszego miasta.
Krzysztof Güttler zmarł w 2014 r.
Archiwalne dokumenty budowlane:
1896 – „O budowie przez Ewalda Kerna murowanego, piętrowego domu, podobnej oficyny i piętrowego budynku gospodarczego pod numerem 191/720 [179/720] przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
Ewald Kern
Zobacz przedstawicieli rodziny Kern na Piotrkowska Tree.
Na narożnej działce, u zbiegu ulicy Karola i Długiej (dz. Żwirki 17 i Gdańskiej 149-145b), pod adresem Karola 17, powstała fabryka wyrobów metalowych Ewalda Kerna. Plac był wcześniej własnością ojca Ewalda, Wilhelma Kerna, który podarował ją synowi w połowie lat 80-tych.
1887 - "Kopia planu (zdjętego z natury) fabryki wyrobów metalowych Ewalda Kerna pod numerem 843 na rogu ulic św. Karola i Długiej w mieście Łodzi z ukazaniem niektórych przeróbek i projektem budowy budynku gospodarczego". [zobacz]
Fabryka wytwarzała krosna tkackie do produkcji wstążek, koła zębate, wały napędowe i inne elementy metalowe dla przemysłu włókienniczego. W 1896 r. zakład zatrudniał 170 robotników.
W 1902 r., na skutek kryzysu przełomu XIX i XX w., ogłoszono upadłość przedsiębiorstwa.
Zakłady przy Karola 17 przeszły w ręce Stanisława Jarocińskiego.
1910 - "Projekt budowy murowanej, piętrowej przędzalni, parterowej wiaty, parterowego ambulatorium, parterowego magazynu, piętrowej klatki schodowej, nadbudowy piętra na murowanej, parterowej z poddaszem tkalni, a także przebudowy istniejących zabudowań [oznaczonych] literami z, i, k, l celem urządzenia w nich przędzalni i tkalni na nieruchomości Jarocińskiego pod numerem 843kl/17 na rogu ulic Długiej i św. Karola w mieście Łodzi". [zobacz]
Fryderyk (Fred) Greenwood
Stephen Greenwood, ojciec Freda Greenwooda, przybył do Łodzi w latach 70-tych XIX w. z okolic Bradford, w hrabstwie Yorkshire. W 1879 r. kupił parcele przy ulicy Dzikiej (później Mikołajewska, dz. Sienkiewicza).
Po wytyczeniu ulicy Orlej, ok. 1896 r., narożny teren Greenwooda przynależał do ulicy Mikołajewskiej 78-80 i Orlej (dz. Sienkiewicza 78-80 i Orla 2-8) – obecnie południowa część „Galerii Łodzkiej”.
Obiekty fabryczne, powstałe w latach 1880-1895, obejmowały zarówno przędzalnię, tkalnię i apreturę wełny, jak i ślusarnię i odlewnię żeliwa. Już na początku lat 90-tych XIX w. zrezygnowano z wytwarzania tkanin i przystosowano zakład do produkcji maszyn i przyborów dla potrzeb przemysłu włókienniczego.
W latach 20-tych okresu międzywojennego rozszerzono działalność o naprawę samochodów i reprezentację dużych firm przemysłu motoryzacyjnego. Warsztaty samochodowe funkcjonowały przy Sienkiewicza 76, na terenie dawnej farbiarni, uruchomionej w latach 90-tych XIX w. przez Waldemara Vorwerka.
W 1930 r. Greenwood zakończył działalność przy Orlej, a obiekty wydzierżawiono firmie "Femina", Fabryka Wyrobów Trykotowych Stanisław Margules..
W latach 30-tych Fred Greenwood i jego synowie zajęli się wyłącznie działaniami handlowymi i reprezentacją innych przedsiębiorstw.
Fred Greenwood pełnił przez 30 lat funkcję honorowego konsula Zjednoczonego Królestwa.