Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 54

ulica Piotrkowska 54 nr hip. 501

do 1850 r. nr 115

 

 

Na mocy protokołu deklaracyjnego z lipca 1834 r. plac nr 115 (dz. Piotrkowska 54), w nowej osadzie rękodzielniczej "Łódka", objął tkacz przybyły z Czech, Prokop Luniak - zobacz rodzina Luniak .

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki wyrobów bawełnianych składającej się z 3 warsztatów, przy których 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego za otrzymaniem bezpłatnie z lasów rządowych potrzebnego na ten cel drzewa.

 

We wrześniu 1839 r. Luniak sprzedał połowę domu i placu, wchodząc od frontu po prawej stronie, krawcowi Ignacemu Lissner.

 

Drugą połowę nieruchomości Luniak sprzedał rok później, we wrześniu 1840 r., Krystianowi Kunkel - zobacz poniżej rodzina Kunkel.

 

Po upływie roku, we wrześniu 1841 r., Kunkel sprzedał swoją część Franciszkowi Pietschmann.

 

Zgodnie z deklaracją złożoną w Magistracie, w grudniu 1848 r., Lissner sprzedał swoją połowę Franciszkowi Pietschmann, który stał się, tym samym, właścicielem całej nieruchomości.

Do Pana Franciszka należał drewniany, trzyizbowy dom frontowy z dwuizbową, murowaną przybudówką, oraz oficyna fabryczna o 1 izbie i 7 oknach.

Na początku lat 50-tych Pietschmann był jednym z większych łódzkich producentów tkanin wełnianych. Oto co pisze Oskar Flatt w publikacji "Opis miasta Łodzi" z 1853 r.:

Fabryka Franciszka Pitschmann, o 16 warsztatach; zatrudnia ludzi 26. W roku zeszłym wyrobiono 4200 arsz. flanelli i 3400 chustek; na to użyto surowej wełny 200 pudów; wartość produkcyi 8000 Rsr; wartość narzędzi 800 Rsr..

Żoną Franciszka Pietschmanna, poślubioną w 1837 r., w kościele św. Trójcy (akt 49), była Karolina Rettig (zobacz rodzina Rettig). Rok po śmierci Franciszka (zmarł w 1856 r.) Karolina poślubiła Ludwika Ubenhaun.

Zobacz przedstawicieli rodziny Franciszka Pietschmanna na Piotrkowska Tree.

 

W lutym 1859 r. Karolina, secundo voto Ubenhaun, sprzedała tylną część nieruchomości, pod ówczesnym adresem Dzielnej 1355, Karolowi Klosse.

 

W sierpniu 1859 r. Pani Karolina sprzedała frontową część nieruchomości, rozciągającą się od ulicy Piotrkowskiej do Dzielnej 1355, Leopoldowi Hentschel.

 

Na początku lat 60-tych, nie później niż w kwietniu 1862 r., Häntschel sprzedał nieruchomość Franciszkowi Fischer seniorowi.

Tkacz Franciszek Fischer senior (ur. ok. 1817 - zm. 1862 akt 525) przybył na ziemie polskie z Czech, z miasta Rumburk. Na początku lat 40-tych XIX w. mieszkał w Pabianicach, gdzie w 1840 r. ożenił się z Teresą Rudolf (akt 43) i gdzie przyszło na świat dwoje pierwszych dzieci. Ok. 1843 r. Franciszek sr. osiedlił się w Łodzi.

Po śmierci Franciszka sr. w grudniu 1862 r., nieruchomość przeszła w ręce wdowy, Teresy, później syna, Franciszka Fischer juniora.

W latach 70-tych wykupiono grunt działki.

1876 - "O wykupie czynszów przez Franciszka Fischera z gruntu nr 115/501 w mieście Łodzi". [zobacz]

Dwupiętrowa kamienica narożna powstała w 1876 r.

W latach 1889-90 wzniesiono dwupiętrowy „pałac” przy Dzielnej 1 (dz. Narutowicza 1).

Posesja pozostawała w rękach rodziny Fischerów przynajmniej do lat 20-tych XX w.

Zobacz przedstawicieli rodziny Fischer na Piotrkowska Tree.

 

* * *

 

W latach 80-tych XIX w. funkcjonował pod tym adresem skład fabryczny firmy "Gampe i Albrecht".

 

Na przełomie XIX i XX w. parter budynku Fischerów wypełniony był sklepami. Eleganckie delikatesy Maurycego Sprzączkowskiego (zobacz Piotrkowska 76 i 103) imponowały wyborem win i towarów kolonialnych. Sprzączkowski prowadził również największe w Królestwie Polskim przedstawicielstwo składów herbaty „Piotra Orłowa”.

 

Pod tym adresem funkcjonował skład wędlin Ignacego Rassalskiego sr. - zobacz rodzina Rassalskich.

Główny sklep Ignacego sr. mieścił się w domu własnym, na ulicy Konstantynowskiej 319 (póź. Konstantynowska 12, dz. Legionów 12). Okazała kamienica Rassalskich, zbudowana w miejscu wcześniejszego domu parterowego, powstała ok. 1911 r.

1889 - "O budowie przez Rassalskiego oficyny z lodownią, na nieruchomości pod numerem 319 przy ulicy Konstantynowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

1911 - "Projekt budowy przez Ignacego Rassalskiego murowanego, trzypiętrowego domu i dwóch takich samych czteropiętrowych oficyn pod numerem 12 przy ulicy Konstantynowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

Posesja Rassalskich na Konstantynowskiej sąsiadowała z nieruchomością Fryderyka Sellina (Konstantynowska 14-16).

 

W okresie międzywojennym działał przy Piotrkowskiej 54 skład (kantor) fabryki wyrobów włókienniczych Mozesa Klajmana. Przedsiebiorstwo założone w 1921 r. przy ulicy Zagajnikowej 31 (dz. Kopcińskiego 31) produkowało tkaniny jedwabne i wełniane, zatrudniało 200 robotników i wykazywało roczny obrót na poziomie ponad 3 mln złp (rok 1936). W latach 30-tych XX w. firma Mozesa Klajmana była prowadzona przez jego synów, Dawida i Lejba Klajmanów.

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1889 – „ Projekt budowy murowanego, dwupiętrowego, a od strony podwórza trzypiętrowego, domu mieszkalnego i trzypiętrowej oficyny mieszkalnej na nieruchomości przez Franciszka Fischera pod numerem 501 przy ulicy Dzielnej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1910 – „Projekt na przebudowę przez Alberta Fischera parteru murowanego, dwupiętrowego domu i nadbudowę drugiego piętra nad piętrową oficyną pod numerami 1-54/501 na rogu ulic Piotrkowskiej i Dzielnej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • Gampe i Albrecht Skład fabryczny
 • M. Sprzączkowski Skład win, herbaty, delikatesów
 • S. J. Lewiński Zakład elektrotechniczny i optyczny
 • Ignacy Rassalski Skład wędlin
 • A. Rotszyld Tkalnia wyrobów wełnianych i półwełnianych
 • Stanisław Jaworski (daw. M. Sprzączkowski) Skład win, herbaty, delikatesów
 • S. Lasman Magazyn konfekcyj damskiej
 • M. Klajman (właśc. D. i L. Klajman) Fabryka wyrobów włókienniczych
 • B. Buzyn Fabryka wyrobów włókienniczych

 

 

rodzina Kunkel

Zobacz przedstawicieli rodziny Kunkel na Piotrkowska Tree.

Bracia Krystian, Fryderyk i Ludwik Kunkel, majstrowie murarscy, przybyli do naszego miasta z Prus. Oto co pisze Anna Rynkowska:

Jeszcze do połowy lat trzydziestych nie mieszkał w Łodzi żaden budowniczy legitymujący się urzędowym patentem. Zastępowali go wykwalifikowani, zdolni majstrowie murarscy i ciesielscy. Akta archiwalne często podają ich nazwiska: Ernest Kesler, Mateusz Stoll, Krystian i Fryderyk Kunklowie. Ze Zgierza dojeżdżał murarz Antoni Lebelt i cieśla Jan Mauch, z Konstantynowa - murarz Frydrych Henke.

W drugiej połowie lat 20-tych Fryderyk Kunkel wystawił murowany, piętrowy dom własny przy Nowym Rynku 1 (dz. pl. Wolności 8) MA.

W latach 30-tych murowane, parterowe domy własne wystawili:

 • Krystian - przy Średniej 35 (dz. Pomorska 8) i Średniej 86 (dz. Legionów 9, jezdnia ulicy Zachodniej) MA,
 • Ludwik - przy Średniej 42 (dz. Pomorska 7) MA.

Syn Krystiana i Karoliny z d. Baganz, Ludwik Ferdynand Teodor Kunkel, poślubił w 1865 r. Henriettę Bechtold (zobacz rodzina Bechtold).

Krystian Kunkel zmarł w 1842 r.

Rodzina Ludwika była skoligacona z rodzinami Stentzel i Fial, właścicielami nieruchomości przy Piotrkowskiej 127.

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
26 marca 2015
Piotrkowska_54
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej