Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 97

ulica Piotrkowska 97 nr hip. 761

do 1850 r. nr 141

 

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego spisanego we wrześniu 1838 r., plac nr 141 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 97) objął tkacz Franciszek Ludwig.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki wyrobów bawełnianych, składającej się z 3 warsztatów, przy której 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia, z własnych materiałów, domu drewnianego.

Na froncie Piotrkowskiej stanął dom drewniany kryty gontem, o długości 25½ łokcia*, szerokości 14 łokci i wysokości 4½ łokcia.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Franciszek Ludwig (ur. 1791, zm. 1871 akt 78) przybył do Łodzi z miasta Cvikov w Czechach. W latach 30-tych objął plac nr 105 przy ulicy Piotrkowskiej (obecnie południowa połowa nieruchomości przy Piotrkowskiej 72), gdzie rozpoczął budowę drewnianego domu frontowego. W 1838 r. sprzedał niedokończony dom i przeniósł się na Piotrkowską 97. Franciszkowi towarzyszyła żona Krystyna z d. Schindler i dzieci:

Zobacz przedstawicieli rodziny Ludwig na Piotrkowska Tree.

 

Kontraktem spisanym w sierpniu 1857 r. Franciszek przekazał nieruchomość swojemu synowi, Józefowi Ludwig.

W miejscu frontowego drewniaka, według projektu Jana Karola Mertschinga z 1859 r., Józef Ludwig wystawił dom murowany mieszkalny pod dachówką, mający długości łokci 32, szerokości łokci 20, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

W listopadzie 1863 r., na skutek regulacji ulicy Andrzeja, działka Piotrkowskiej 97, sięgająca pierwotnie do ulicy Wólczańskiej, została podzielona. Z 338 prętów* pozostawiono 116 od strony Piotrkowskiej, a pozostałą część, 222 pręty, zabrano na utworzenie placów przy Andrzeja. W ramach zadośćuczynienia Ludwig otrzymał 1 morgę gruntu (ogrodu) w innej części Łodzi.

* - 300 prętów = 1 morga = 0,5598 ha = 5598 m².

W grudniu 1872 r., wkrótce po ukonstytuowaniu Towarzystwa Kredytowego m. Łodzi (MA), Józef Ludwig zaciągnął pożyczkę w wysokości 4.600 rubli (MA).

Narożny budynek dwupiętrowy został zbudowany przez Ludwiga w 1873 r. Do tylnej części domu, od strony ulicy Andrzeja, przylegała ręczna tkalnia właściciela.

W drugiej połowie lat 70-tych tkalnię Ludwiga prowadził (był właścicielem?) Teodor Kahl. W latach 50-tych Kahl, z zawodu buchalter, był zameldowany przy Piotrkowskiej 97.

W 1880 r. ogłoszono upadłość  Józefa Ludwiga, kupca miasta Łodzi, o czym donosi tygodnik piotrkowski "Tydzień" (MA).

 

Przynajmniej od drugiej połowy lat 80-tych nieruchomość była w rękach Edwarda Lüngen.

Właściciel zrezygnował z fabrycznego charakteru części posesji i przeznaczył całą nieruchomość na cele mieszkalne.

Ok. 1895 r. Lüngen zbudował okazałą, frontową kamienicę od strony ulicy Andrzeja (dz. Andrzeja Struga 2).

Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal Edwarda Lüngen jako właściciela.

 

Przynajmniej od połowy lat 30-tych XX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 97 należała do braci Fryderyka i Gustawa Ignatowicz. W tym czasie dokonano przebudowy obiektu narożnego (MA). Nowa, modernistyczna forma budynku zachowała się do dzisiaj.

 

* * *

 

Przy Piotrkowskiej 97 mieściła się znana cukiernia Michała Urlichsa, otworzona w 1896 r. W latach późniejszych funkcjonowała równolegle druga cukiernia Ulrichsa, przy Piotrkowskiej 45.

Na początku XX w. Michał Ulrichs nabył sąsiednią posesję, po drugiej stronie ulicy Andrzeja, przy Piotrkowskiej 95.

 

Na przełomie XIX i XX w., w nadbudowanym od strony Andrzeja atelier, działał zakład fotografii artystycznej Abrama Arbuza "Rembrandt", a kilka lat później atelier Stanisława Zaborskiego "Moderne".

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1895 – „ Projekt budowy murowanego, trzypiętrowego domu z poddaszem i oficyną, dwupiętrowej oficyny z poddaszem, piętrowego budynku gospodarczego oraz przebudowy w istniejącym domu Lingena pod numerem 761 przy ulicach Piotrkowskiej i św. Andrzeja w mieście Łodzi”. [zobacz]

1896 – „O nadbudowie przez Edwarda Lingena 1 i 2 piętra nad istniejąca parterową oficyna przy ulicy Piotrkowskiej numer 97/761 w Łodzi”. [zobacz]

1897 - "O nadbudowie przez Edwarda Lüngena atelier fotograficznego na piętrowym domu mieszkalnym pod numerem 761 w Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • W. L. Kosel Skład farb
  • St. Drecki Zakład zegarmistrzowski
  • M. Ulrichs Cukiernia
  • „Rembrandt” Fotografia artystyczna
  • S. Gutman Magazyn ubiorów męzkich
  • „Moderne” St. Zaborski Zakład fotograficzny
  • „Continental” Międzynarodowe transporty
  • Oskar Lüngen i S-ka Dom agenturowy
  • Gustaw Roman Szulc Magazyn ubiorów
  • Schenker i S-kaw Warszawie Transport międzynarodowy, oddział w Łodzi

 

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
30 marca 2015
Piotrkowska_97
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej