Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
Piotrkowska_41
28 marca 2015
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

 

ulica Piotrkowska 41

ulica Piotrkowska 41 nr hip. 266

do 1850 r. nr 195a

 

 

Pierwotna nieruchomość o nr 195 (dz. Piotrkowska 41 i 43) obejmowała tzw. "grunty staromiejskie", należące do mieszkańców dawnej, rolniczej Łodzi. Obszar ten, podobnie jak teren sąsiednich posesji przy Piotrkowskiej 33-39, nie został uregulowany.

 

Prawdopodobnie na początku lat 40-tych XIX w., po sprzedaży nieruchomość przy obecnej Piotrkowskiej 42-44, działkę obejmującą dzisiejszą Piotrkowską 41 i 43 kupił gospodarz rolny przybyły z Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Andrzej Matz.

Po śmierci Andrzeja, w 1854 r. (akt 364), nieruchomość została podzielona pomiędzy jego synów. Część południowa (dz. Piotrkowska 43) przeszła w ręce Fryderyka Matz (ur. 1837 akt 312), zaś północna (dz. Piotrkowska 41) Wilhelma Matz (ur. 1830 akt 232).

Anna Rynkowska, w książce "Ulica Piotrkowska", tak pisze:

Wilhelm Matz kupił w 1861 r. wiatrak od Karola Endego i przeniósł go z dawnego miejsca obok starego cmentarza na swój plac przy Piotrkowskiej 41.

Ok. połowy lat 70-tych Wilhelm Matz wystawił dwupiętrową kamienicę frontową.

Żoną Wilhelma (metrykalnie Jana Wilhelma Fryderyka) Matz była Jana Augusta Busse (ślub 1850 akt 5). Z tego związku przyszła na świat córka, Augusta, która w 1878 r. poślubiła Gustawa Schweigerta (akt 238). Nie był to pierwszy ślub pomiędzy rodzinami Schweigert i Matz. Rok wcześniej, w 1877 r., ojciec Augusty, w tym czasie już wdowiec, poślubił siostrę swojej późniejszej synowej, Emilię Schweigert (akt 2) - szwagier Wilhelma, Gustaw Schweigert, został również jego zięciem.

 

Pod koniec lat 90-tych nieruchomość przeszła w ręce Roberta Weyrauch (zobacz poniżej), który w 1903 r. przebudował budynek frontowy.

 

 

Dokumenty archiwalne:

1889 – „Projekt budowy parterowej oficyny na nieruchomości pana Matza pod numerem 266 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1896 – „ Projekt poszerzenia pięciu wystawowych okien sklepowych i drzwi oraz przebudowy schodów w murowanym, dwupiętrowym domu [frontowym] pod numerem 266 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi przez właściciela Matza”. [zobacz]

1902/03 – „O przebudowie przez Roberta Weyraucha murowanego, dwupiętrowego domu frontowego [połączonej] z nadbudową trzeciego piętra nad dwupiętrowymi oficynami z z dobudową do nich dwóch trzypiętrowych oficyn pod numerem 41/266 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • M. Rosenthal Magazyn towarów galanteryjnych
  • K. Helmichschaus Magazyn obuwia
  • R. Weyrauch Skład wędlin
  • Maison Margot Magazyn damskiej odzieży i galanterii
  • A. D. Lichtschein Fabryka wełnianych i półwełnianych materiałów damskich
  • E. Gundelach Kwiaciarnia
  • Sz. Hostyk Fabryka wyrobów włókienniczych
  • B-cia Rubinsztajn i Holcman Wyroby włókiennicze

 

 

Robert Weyrauch dorobił się majątku na produkcji wyrobów mięsnych i wędliniarskich. Na początku XX w., w spółce z Ferdynandem Schmidtem, pod szyldem "F. Schmidt i Spółka", Weyrauch wystawił na Lipowej 15 fabrykę wstążek jedwabnych.

1901 - "O budowie przez Ferdynanda Schmidta i Roberta Weyraucha współwłaścicieli firmy "F. Schmidt i Spółka" w mieście Łodzi przy ulicy Lipowej pod numerem 15/45 1) murowanej, parterowej fabryki tasiemek jedwabnych 2) parterowego pomieszczenia dla lokomobili 3) jednopiętrowych zabudowań gospodarczych 4) parterowej stróżówki". [zobacz]

Po 1910 r. Robert Weyrauch funkcjonował przy Lipowej 15 już jako samodzielny właściciel. W latach międzywojennych przedsiębiorstwem "Robert Weyrauch i synowie" kierowali Edmund i Artur Weyrauch.  W połowie lat 30-tych zakład importował jedwab naturalny z Włoch i Szwajcarii, pracował na 90 krosnach jedwabnych i zatrudniał 90 robotników (MA).

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Próchnika

Więckowskiego

Zielona

6 Sierpnia

Andrzeja

Zamenhofa

Mickiewicza

Żwirki

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Brzeźna

Rewolucji 1905

Jaracza

Narutowicza

Traugutta

Moniuszki

Tuwima

Nawrot

Roosevelta

Piłsudskiego

Wigury