Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w lipcu 1826 r., plac nr 63 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 7) objął tkacz przybyły z Prus, Jan Gottlieb Viebig.
Jan Gottlieb zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki sukna, składającej się z 1 warsztatu do tkania i 1 machiny do przędzenia, przy której 4 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu jednofamilijnego z drzewa.
Viebig nie wywiązał się z przyrzeczenia wybudowania domu frontowego, nieruchomość została mu odebrana i przekazana Andrzejowi Jeske.
Nowy właściciel wystawił dom drewniany mieszkalny pod dachówką, mający długości łokci* 30, szerokości łokci 24, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.
* - 1 łokieć = 0,576 m
W sierpniu 1857 r. Jeske sprzedał nieruchomość Ignacemu Effenberger.
Effenberger zamierzał początkowo wyremontować frontowy dom drewniany, który skutkiem czasu i używalności uległ znacznemu zdezelowaniu się, ale ostatecznie wystawił w jego miejscu nowy, parterowy dom murowany.
Zgodnie z umowami sporządzonymi w grudniu 1863 r. i sierpniu 1864 r. nieruchomość przeszła w ręce Fryderyki (Frajdy) Lande (z domu Zand, rozwiedziona Fogel), żony Samuela Lande.
Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie dom murowany mieszkalny, pod dachówka, mający długości łokci 30 szerokości łokci 24 a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.
W marcu 1866 r. Samuel Lande złożył w Magistracie podanie o podwyższenie domu frontowego, oraz budowę oficyny. Lande pisał tak: mając zamiar na domu massiv murowanym parterowym pod Nº 281 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi położonym, wznieść piętro tak aby dom ten był długi stop 74, szeroki stóp 47½, wysoki stóp 27½, z oficyną massiv murowaną - kryte blachą żelazną.
* - 1 stopa = 0,3048 m
Reklama prasowa zamieszczona w "Lodzer Zeitung" w 1867 r. (zobacz reklamy prasowe) rzuca światło na profesję Samuela Lande.
W okresie 1912-1920 jako właściciele wymienieni są bracia Zygfryd i Dawid Lande (zobacz poniżej).
Syn Samuela i Fryderyki, Dawid Lande, był współwłaścicielem nieruchomość przy Piotrkowskiej 7 prawdopodobnie już wcześniej, na początku XX w. Może o tym świadczyć poniższy dokument archiwalny.
1903 – „Projekt poszerzenia otworów drzwiowych w ścianie frontowej murowanego, piętrowego frontowego domu na nieruchomości inżyniera Dawida Lande pod numerem 281/7 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
* * *
W latach 60-tych funkcjonował pod tym adresem skład papieru i obić papierowych Leobela Sachs.
Ogłoszenia prasowe:
Dawid Lande
Zobacz przedstawicieli rodziny Lande na Piotrkowska Tree.
Dawid Lande (1868-1928) urodził się w Łodzi. W 1886 r. ukończył Wyższą Szkołę Rzemieślniczą przy Nowym Rynku (dz. pl. Wolności 14). W latach 1886-91 studiował w Instytucie Inżynierów Cywilnych w Petersburgu i otrzymał dyplom inżyniera cywilnego X klasy. W 1893 r., po dwuletniej praktyce w berlińskim biurze architektonicznym „Keyser i Grossheim”, wrócił do Łodzi.
Julia Fryderyka Rosa Lande, córka Dawida Lande i Heleny Portner, poślubiła Rolfa Alfreda Biedermanna, syna Alfreda Biedermanna i Zofii Malwiny Meyer. W 1919 r. Julia Biedermann wystąpiła ze społeczności religijnej wyznania mojżeszowego, o czym świadczy prezentowany dokument - zobacz.
Z pracowni Dawida Lande wyszły projekty wielu okazałych kamienic i gmachów użyteczności publicznej.
Poniższa lista przedstawia zaledwie drobny fragment łódzkiego dorobku Dawida Lande, autora ponad 200 projektów budynków w Łodzi i Warszawie.
Obiekty mieszkalne:
Obiekty użyteczności publicznej:
Dawid Lande zmarł w Karlovych Varach. Został pochowany w Łodzi, na cmentarzu żydowskim przy ulicy Brackiej.
Wigury
Piłsudskiego
Roosevelta
Nawrot
Tuwima
Moniuszki
Traugutta
Narutowicza
Jaracza
Rewolucji 1905
Brzeźna
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Żwirki
Mickiewicza
Zamenhofa
Andrzeja
6 Sierpnia
Zielona
Więckowskiego
Próchnika
piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone