Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
Piotrkowska_25
28 marca 2015
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

Próchnika

Więckowskiego

Zielona

6 Sierpnia

Andrzeja

Zamenhofa

Mickiewicza

Żwirki

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Brzeźna

Rewolucji 1905

Jaracza

Narutowicza

Traugutta

Moniuszki

Tuwima

Nawrot

Roosevelta

Piłsudskiego

Wigury

 

ulica Piotrkowska 25

ulica Piotrkowska 25 nr hip. 273

do 1850 r. nr 200

 

 

Pierwotna, szeroka działka o nr 200, oznaczona od 1850 r. nr hip. 273, obejmowała obecną Piotrkowską 23 i 25. W centralnej części obszaru frontowego stał parterowy dom drewniany. Taki stan nieruchomości możemy jeszcze zobaczyć na planie Józefa Lenartowskiego z 1849 r.

 

W latach 30-tych XIX w. posesja należała do Józefa Wiehan. W 1840 r. Pan Józef złożył do Magistratu podanie z prośba o wystawienie domku tylnego. Motywował następująco: z powodu iż już w podeszłych latach, jako kaleka w całym korpusie moim będąc, iż ledwie na moje stare lata potrafię się używić, więc chciałbym dla spokojności mojej domek tylni wystawić i od dzieci się rozłączyć, tylko z moją żoną wspólnie życie prowadzić, aż do zgonu życia mego.

 

Na mocy kontraktu z maja 1854 r., sukcesorzy Józefa Wiehan sprzedali nieruchomość małżonkom Teresie i Franciszkowi Müller.

 

Kontraktem z lutego 1862 r. małżeństwo Müller sprzedało północną połowę nieruchomości (Piotrkowska 23) Wolfowi vel Wilhelmowi Zand.

W maju 1867 r. małżonkowie Müller sprzedali część południową (Piotrkowska 25) braciom Jakóbowi Majerowi i Nucie Bellin. Przez kilka lat, od 1867 r., do 1874 r., nieruchomość przy Piotrkowskiej 25 była oznaczona numerem hipotecznym "273b", później nr "273".

 

W 1868 r. bracia Bellin wystawili murowaną, jednopiętrową oficynę. Można przypuszczać, że kamienica frontowa została zbudowana w zbliżonym czasie.

 

Przynajmniej od lat 80-tych do rodziny Bellin należała również posesja o nr hip. 272a (Cegielniana 28, dz. Więckowskiego 3), łącząca się prostopadle z nieruchomością przy Piotrkowskiej 25.

 

Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal członków rodziny Bellin i ich sukcesorów jako właścicieli nieruchomości przy Piotrkowskiej 25 i Cegielnianej 30.

 

 

W 1892 r., po 2 latach funkcjonowania przy Piotrkowskiej 22, Maurycy Spokorny otworzył aptekę przy Piotrkowskiej 25.

W latach 1884-89 apteka Spokornego działała przy Piotrkowskiej 46, w lokalu prowadzonym wcześniej (również później, od 1890 r.) przez Fryderyka Müllera.

Na potrzeby nowego najemcy, właściciel nieruchomości przy Piotrkowskiej 25 przebudował okna i drzwi lokalu frontowego w lewej części kamienicy - projekt przebudowy części fasady przedstawia drugie zdjęcie w galerii. Przebudowa z 1892 r. zachowała się do dzisiaj.

Maurycy Spokorny, zięć Ludwika Friedländera, współwłaściciela fabryki przy Spacerowej 3 (dz. Kościuszki 3), nie ograniczał się tylko do branży aptekarskiej. W 1886 r. uruchomił fabrykę materiałów opatrunkowych przy ulicy Juliusza 29, obecnie Dowborczyków 6, obiekty nie istnieją.

1886 - "O budowie przez Maurycego Spokornego murowanej jednopiętrowej fabryki materiałów opatrunkowych z kotłownią i kominem pod numerem 1192 w mieście Łodzi". [zobacz]

Z rozległym obszarem działalności M. Spokornego, zarówno w Łodzi, jak i później w Warszawie, możemy zapoznać się na stronie Polskiego Słownika Biograficznego - zobacz.

 

Przez blisko 40 lat, począwszy od przełomu XIX i XX w., do wybuchu II wojny światowej, funkcjonował pod tym adresem sklep z wędlinami koszernymi Sendera Dyszkina.

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1889 - "O budowie przez Sulę Belin murowanej, dwupiętrowej oficyny mieszkalnej pod numerem 273 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

1892 – „O zatwierdzeniu planu na przebudowę okien i drzwi we frontowym domu Suli Belin pod No 273 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1903 – „O instalacji przez Jakuba Belina w części trzypiętrowej, murowanej oficyny mechanicznych maszyn pończoszniczych pod numerami 272 i 273 na nieruchomości pomiędzy ulicami Cegielnianą a Piotrkowską w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • M. Spokorny Apteka, instytut wód mineralnych
 • A. Brzeziński Kantor rekomendacyi służących
 • M. Kernstein Skład materiałów obiciowych i dodatków tapicerskich
 • R. Preisman Skład materiałów aptecznych i farb
 • Sender Dyszkin Fabryka wędlin koszernych
 • Szlenker, Wydżga i Weyer Łódzki skład fabryki
 • M. Lipiec i J. Zundelewicz Apteka
 • Gustaw Jernat Fabryka pończoch
 • S. Süssman Zakład mechaniczny i elektrotechniczny
 • „Kościuszko” Zakład introligatorski
 • S. i M. Baharier Skład artykułów technicznych

Piotrkowska

Tree