piotrkowska-nr.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone
Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w czerwcu 1832 r., plac nr 186 przy ulicy Piotrkowskiej (dz. Piotrkowska 181) objął tkacz przybyły z Czech, Franciszek Birke.
Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki bawełniano płuciennej, składającej się z 3 warsztatów tkackich, przy której 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego gontami krytego.
Nieruchomość była w rękach Birke przynajmniej do połowy lat 50-tych. Można przypuszczać, że do Franciszka Birke (seniora) należała w tym samym czasie sąsiednia posesja, przy Piotrkowskiej 179.
Stosownie do kontraktu, z kwietnia 1866 r., właścicielem nieruchomości został Ludwik Sommer.
Zgodnie z protokołem, z kwietnia 1868 r., Sommer sprzedał nieruchomość Augustowi Missbach.
Na froncie Piotrkowskiej stał dom z drzewa mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 30, szerokości łokci 16, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.
* - 1 łokieć = 0,576 m
Przynajmniej od lat 80-tych, do końca pierwszej połowy lat 90-tych XIX w.*, właścicielem nieruchomości był fabrykant, Karol Hoffrichter.
Sprzedaż nieruchomości nastąpiła wkrótce po wykupieniu gruntu działki.
1896 - "O przejściu prawa władania czynszową nieruchomością nr 186/719 w mieście Łodzi na Adolfa i Karola Hoffrichterów i Fanny Wacławik". [zobacz]
1896 - "O wykupie czynszu przez Fannę Wacławik z gruntu nr 186/719 w mieście Łodzi". [zobacz]
Fanny Wacławik była córką Karola Hoffrichtera, żoną Augustyna Wacławika.
* - Karol Hoffrichter zmarł w 1888 r. Po jego śmierci posesja przy Piotrkowskiej 181 należała jeszcze przez kilka lat do sukcesorów.
Trzypiętrowa kamienica frontowa została zbudowana przez Leopolda Krusche, według projektu z 1897 r. autorstwa Piotra Brukalskiego.
Taryfy domów z lat 1902-1914 wymieniają jako właścicieli braci, Alfreda i Leonhardta Krusche, zaś w roku 1920 Alfreda i Oswalda Krusche.
Na szczególną uwagę zasługuje postać doktora medycyny, Alfreda Krusche (1858-1919), syna Beniamina Karola Krusche jr. (1832-1876), wnuka Beniamina Karola Krusche (1807-1882), założyciela i późniejszego współwłaściciela zakładów "Krusche i Ender" z Pabianic. Rozliczne działania Alfreda Krusche i piastowane przez niego funkcje, przyczyniły się do rozwoju łódzkiej służby zdrowia, m.in.:
W latach 20-tych okresu międzywojennego przy Piotrkowskiej 181 działał skład fabryki mydła Hermana Kross (wcześniejszy skład mieścił się przy Piotrkowskiej 173). W tym czasie firma była prowadzona przez sukcesorów założyciela, Karolinę Kross, Wilhelma Kross, Otto Kross, Augusta Kross i Idę Kross.
Nieduże przedsiębiorstwo Hermana Kross powstało pod koniec lat 80-tych. Produkcja mydła była prowadzona w podwórzu własnej posesji (nr hip. 842), przy obecnej Wólczańskiej 155.
Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na parterowy, drewniany dom stojący na froncie Wólczańskiej 155, widoczny jeszcze na archiwalnych zdjęciach. Był to jeden z domów prządków lnu, zbudowanych w drugiej połowie lat 20-tych XIX w. po zachodniej stronie ulicy Wólczańskiej, pomiędzy ulicą Kątną (dz. Wróblewskiego), a Nawrot (później Rozwadowska, obecnie Zamenhofa). Domy wystawiono na 42 szerokich i długich działkach, sięgających pierwotnie do lasu miejskiego (tereny po zachodniej stronie obecnej ulicy Żeromskiego i al. Politechniki), mających służyć uprawie lnu.
Archiwalne dokumenty budowlane:
1896 – „O budowie przez Leopolda Krusche murowanego, trzypiętrowego domu i i dwupiętrowej oficyny pod numerem 181/719 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]
Ogłoszenia prasowe:
Próchnika
Więckowskiego
Zielona
6 Sierpnia
Andrzeja
Zamenhofa
Mickiewicza
Żwirki
pl. Wolności
Radwańska
pl. Wolności
Brzeźna
Rewolucji 1905
Jaracza
Narutowicza
Traugutta
Moniuszki
Tuwima
Nawrot
Roosevelta
Piłsudskiego
Wigury