Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
Piotrkowska_182
27 marca 2015
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

Próchnika

Więckowskiego

Zielona

6 Sierpnia

Andrzeja

Zamenhofa

Mickiewicza

Żwirki

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Brzeźna

Rewolucji 1905

Jaracza

Narutowicza

Traugutta

Moniuszki

Tuwima

Nawrot

Roosevelta

Piłsudskiego

Wigury

 

ulica Piotrkowska 182

ulica Piotrkowska 182 nr hip. 569

do 1850 r. nr 46

 

zdjęcie w galerii przedstawia domy rządowe przy Piotrkowskiej 174-182 (od lewej)

 

 

Na froncie stał murowany dom rządowy, zbudowany w latach 1825-26.

 

W 1827 r., po przybyciu do Łodzi, mieszkała pod tym adresem rodzina Johana Gotthelfa Eisert. W 1828 r. Eisert objął plac o nr 211, przy obecnej Piotrkowskiej 229.

 

Na mocy kontraktu zawartego z Urzędem Municypalnym miasta Łodzi, we wrześniu 1833 r., Jan Gottfryd Jocht kupił dom frontowy kosztem rządu pobudowany na placu nr 46 w Nowej Osadzie Rękodzielniczej Łódka zwanej (dz. Piotrkowska 182), za kwotę 3 tys. złp. Spłata była rozłożona na 21 miesięcznych rat - pierwsza 200 złp i pozostałe po 140 złp.

 

Stosownie do kontraktu, spisanego w maju 1839 r., nieruchomość kupił Józef Seifert, który uruchomił w podwórzu osmolarnię z rozwerkiem (kieratem).

Po śmierci Józefa (zm. 1854 akt 230) nieruchomość przeszła w ręce jego córki, Marii, w tym czasie żony Augusta Bittner.

 

Zgodnie z kontraktem, z września 1857 r., Maria Bittner sprzedała nieruchomość swojej siostrze, Annie i jej mężowi, Antoniemu Gattermann.

Na początku lat 80-tych Gottermann wykupił grunt działki.

1882 - "O wykupie czynszów przez Antoniego Gattermana z gruntu nr 59/569 w mieście Łodzi". [zobacz]

Od 1863 r. Antoni Gattermann był opiekunem posesji Zgromadzenia Majstrów Tkackich i dzierżawcą prawej strony Meisterhausu, wraz z jedną izbą na poddaszu. Dzierżawca prowadził jednocześnie szynk w narożnej izbie frontowej.

W latach 1877-1882 Antoni Gattermann piastował funkcję starszego Zgromadzenia Majstrów Tkackich.

 

Od drugiej połowy lat 90-tych XIX w., do lat 20-tych XX w., posesja była własnością rodziny Lichtenfeld.

 

Poniższe informacje uzyskałem od Pani Magdaleny Cel, prawnuczki Edwarda Zell (Cel).

Edward Zell (po I wojnie używał nazwiska Cel) był właścicielem firmy budowlanej, powstałej w 1910 r., zarejestrowanej pod adresem Piotrkowskiej 182 (po roku 1928 przy Piotrkowskiej 155). Firma Edwarda Zell brała udział w budowie, między innymi, okazałej kamienicy przy Zielonej 15, wzniesionej w 1911 r. Przedsiębiorstwo, w okresie późniejszym, przybrało charakter rodzinny i funkcjonowali w nim również młodsi bracia Edwarda - Ferdynand i Oskar.

Piotrkowska 182 była nie tylko miejscem zarejestrowania przedsiębiorstwa budowlanego – był to również adres zamieszkania, zarówno Edwarda, jak i innych członków rodziny Zell. 

Posesja Piotrkowskiej 182 (nr hip. 569), kończąca się na przełomie XIX i XX w. na ulicy Mikołajewskiej 115 (dawniej Dzika, później Sienkiewicza), należała przez długi czas do rodziny Lichtenfeld. Dostępne taryfy domów wymieniają Lichtenfeldów zarówno jako właścicieli posesji przy Piotrkowskiej 182, jak i Sienkiewicza 115. Prawdopodobnie w latach 20-tych okresu międzywojennego dokonano podziału parceli. Nabywcą wschodniej części działki, od strony ulicy Sienkiewicza, została druga żona Edwarda Zell (wtedy już Cel).

W 1930 r., na froncie posesji Sienkiewicza 115, Edward zbudował trzypiętrową kamienicę. Zamieszkali tam, podobnie jak dawniej, przy Piotrkowskiej 182, również inni członkowie rodziny Zell. Zmodernizowany budynek pozostał dzisiaj jedynym obiektem dawnej pierzei.

 

Na początku XIX w. rodzina Zell mieszkała w podłódzkich Pabianicach. Pierwszą, która przeniosła się do Łodzi, była Domina Zell. Miało to związek ze ślubem Pani Dominy z Franciszkiem Kober, młodszym bratem Alozego Kober. W miarę upływu lat również inni członkowie rodziny Zell osiedlili się w Łodzi, choć nie wiadomo od kiedy przy Piotrkowskiej 182.

Wspomniana powyżej kamienica przy Zielonej 15, to tylko jeden z wielu obiektów, przy budowie których uczestniczyła firma Edwarda Zella. Dzisiaj możemy odnaleźć część z tych budynków, dzięki zachowanym jeszcze klapom kanalizacyjnym, swoistej pieczęci „Kantoru budowlanego braci Zell - братья Целль строителная кoнтoра”. Poniżej lista tych miejsc:

 • Piotrkowska 26,
 • Piotrkowska 50,
 • Piotrkowska 83,
 • Piotrkowska 111,
 • Piotrkowska 122,
 • Piotrkowska 130,
 • Piotrkowska 132,
 • Wschodnia 74,
 • Rewolucji 1905 r. 4,
 • Rewolucji 1905 r. 5,
 • Kilińskiego 162.

 

Poniższe informacje przesłał Pan Jakub Maciej Michalski, mieszkający, w dzieciństwie, przy Piotrkowskiej 182:

"Adaś" - tak potocznie nazwany został blok przy Piotrkowskiej 172-180, w którym przez długie lata funkcjonował znany w Łodzi salon Mody Polskiej. Nazwa wzięła się stąd, że na dźwigu, który był używany przy jego budowie, widniał napis "Adaś".
Między wspomnianym "Adasiem", a posesją Piotrkowskiej 182, był wjazd dla samochodów na tyły bloku, oraz do kilku stojących tam jeszcze wtedy kamienic.
Na froncie posesji Piotrkowskiej 182 stał parterowy dom z mieszkalnym poddaszem (mieszkaniem dozorcy). Dół budynku zajmowały trzy sklepy: pierwszy od lewej (od strony "Adasia") - sklep spożywczo cukierniczy, środkowy - zakład fotograficzny, a po stronie prawej - sklep z butami i torbami należący do Pana Sowy, który przed rozbiórką przeniósł się na róg Piotrkowskiej i Narutowicza, w podcienie.
Od rezydencji Seeligerów przy Piotrkowskiej 184 , dom oddzielała drewniana brama, zamykana zawsze na noc przez dozorcę, Pana Bujaka. W bramie, po obu stronach, stały odbojniki w formie metalowych krasnali.
Wracając do mojego domu - było to mieszkanie w dwupiętrowej, murowanej oficynie, po lewej stronie podwórka, przylegającej do domu frontowego.
Na zdjeciu, na szczycie oficyny od strony Piotrkowskiej, widać taras, na który wychodziło okno kuchenne i drzwi balkonowe. Każdego roku, na 1-majowe świeto, wszyscy przychodzili do nas oglądać pochód.
Za oficyną stał niewielki, parterowy budynek gospodarczy
(dop.: dawny budynek masarni), który w tym czasie był wykorzystywany przez dozorcę. Za tym domkiem zaczynała się duża, czteropiętrowa kamienica (dop.: prawdopodobnie podwyższona - dokument archiwalny, patrz poniżej, przedstawia projekt budowy kamienicy trzypiętrowej). Na jej końcu, prostopadle do parceli, stała następna, okazała oficyna tej samej wysokości. W budynku poprzecznym była brama wjazdowa na drugie podwórko, gdzie stały jeszcze dwie oficyny przylegające do kamienicy poprzecznej , oraz mnóstwo komórek i prowizorycznych garaży."

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1896 – „O zatwierdzeniu projektu na budowę przez Efraima Zelmana Lichtenfelda murowanej, podpiwniczonej, trzypiętrowej oficyny mieszkalnej”. [zobacz]

1901 – „O dobudowie przez Efraima Zalmana Lichtenfelda murowanej, parterowej masarni pod numerem 182/569 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1912 - "Projekt budowy przez Klaudię Justynę Lichtenfeld murowanego, czteropiętrowego, z poddaszem i podpiwniczeniem, poprzecznego, domu mieszkalnego z takimi samymi oficynami i murowanego ustępu pod numerem 182 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

1913 - "Projekt urządzenia przez Władysława Lichtenfelda pracowni artystycznej na poddaszu istniejącego czteropiętrowego domu pod numerem 182 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • Eugenia Snay Szkoła prywatna ogólna
 • F. Majeranowski Zakład krawiecki
 • Edward Cel (Zell) Przedsiębiorstwo budowlane

Piotrkowska

Tree