Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
Piotrkowska_168
27 marca 2015
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

Próchnika

Więckowskiego

Zielona

6 Sierpnia

Andrzeja

Zamenhofa

Mickiewicza

Żwirki

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Brzeźna

Rewolucji 1905

Jaracza

Narutowicza

Traugutta

Moniuszki

Tuwima

Nawrot

Roosevelta

Piłsudskiego

Wigury

 

ulica Piotrkowska 168

ulica Piotrkowska 168 nr hip. 562

do 1850 r. nr 53

 

 

Na podstawie Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w kwietniu 1836 r., plac pod nr 53 przy ulicy Piotrkowskiej w Nowej Osadzie tkackiej Łódka do miasta Łodzi należącej (dz. Piotrkowska 168), objął tkacz przybyły z Austryi, Alojzy Kober.

Nowy właściciel zobowiązał się do prowadzenia w ciągłym ruchu fabryki tkackiej składającej się z warsztatów 4, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do pobudowania w przeciągu najdalej lat 2 na obranym jako wyżej placu domu drewnianego jednofamilijnego dachówką krytego.

Trudno powiedzieć czy Pan Alojzy zmienił plany dotyczące domu frontowego, czy po niedługim czasie wystawił drugi obiekt, w miejscu pierwotnego, w każdym razie w latach 40-tych stał już na froncie parterowy dom murowany.

Jedno z pięciu okien frontowych, w lewym rogu budynku, Kober przerobił na drzwi wejściowe i uruchomił sklep z artykułami korzennymi.

W 1841 r. Kober wydzierżawił pomieszczenie sklepowe Wincentemu Orłowskiemu, aptekarzowi z Kłodawy i w ten sposób otworzyła podwoje druga łódzka apteka - zobacz początki łódzkiego aptekarstwa.

Działania handlowe Alojzego Kobera nie ograniczyły się do Piotrkowskiej 168. W 1839 r. otworzył sklep przy Piotrkowskiej 139, określany mianem „szynku soli”. Niecodzienną nazwę wyjaśnia podanie Kobera, jakie wystosował do burmistrza Łodzi, z prośbą o zezwolenie na otwarcie sklepu. Swoje zamierzenie motywował tak:

publiczność miejscowa dotąd na utrudzenie żaląca się (bowiem o dwie i więcej wiorst po zakupowanie soli udawać się musiała) najwięcej dozna dogodności.

Burmistrz się zgodził i "szynk soli" otworzono.

Budynek przy Piotrkowskiej 168 został wyburzony w 1979 r. Ostatnie chwile domu Kobera uwiecznił na zdjęciach łódzki fotograf, Ryszard Kasprowicz - zobacz.

 

Alojzy Kober urodził się w Schönberg, obecnie czeskim Šumperk. W 1835 r., już w Łodzi, ożenił się z Amalią (akt 5), starszą o 5 lat wdową po Ignacym Zosel.

Młodszy brat Alojzego, Franciszek Kober, ożenił się Dominą (akt 31), z zamieszkałej w tym czasie w Pabianicach rodziny Zell.

Od 1835 r. do Kobera należała również nieruchomość przy Piotrkowskiej 178, wcześniejsza własność Ignacego Zosel, pierwszego męża Amalii.

Alojzy Kober był szanowaną w Łodzi postacią. W latach 1850-53 piastował funkcję starszego Zgromadzenia Majstrów Tkackich.

 

Po śmierci Kobera posesja przy Piotrkowskiej 168 przeszła w ręce Augusta Desselbergera, syna Jana Desselbergera. Nowy właściciel wykupił grunt działki.

1876-1877 - "O wykupie czynszów przez Augusta Degelbergera [powinno być: Desselbergera] z placu nr 53/562 w mieście Łodzi". [zobacz]

W latach 80-tych i 90-tych nieruchomość należała do brata Augusta, Ludwika Desselbergera, później do córki Ludwika, Elzy Marii.

W 1904 r. Elza Maria poślubiła Alfreda Jana Zonera, syna Leopolda Zonera.

Zobacz przedstawicieli rodziny Desselberger na Piotrkowska Tree.

 

Taryfy domów wymieniają Elzę Marię Zoner do 1914 r., jednak już w 1910 r. Maurycy Bauer, właściciel sąsiednich nieruchomości przy Piotrkowskiej 170 i 172, rozwijał swoje przedsiębiorstwo metalowe również w podwórzu posesji Piotrkowskiej 168.

 

Taryfa domów z 1920 r. podaje Maurycego Bauer jako właściciela.

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1889 – „O budowie przez Ludwika Desselbergera parterowego mieszkania dla stróża, stajni i obory na nieruchomości numer 562 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1910 – „Projekt na dobudowę przez Maurycego Bauera murowanej piętrowej ślusarni i parterowego magazynu form pod numerami 168/562 i 170/563 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Rudolf E. Neuman Piekarnia

 

Piotrkowska

Tree