pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Piotrkowska_26

Piotrkowska 26

nr hip. 257 (do 1850 r. – nr 187)

 

W podwórzu posesji, od 1852 r., funkcjonowała kotlarnia i odlewnia metali Carla (Karola) Magnusa Söderströma (zobacz poniżej). W tym czasie parcela o nr hip. 257 (pierwotnie nr 187) obejmowała dwie obecne posesje, przy Piotrkowskiej 26 i 28, a w środkowej części obszaru frontowego stał parterowy dom drewniany. Taki stan rzeczy miał miejsce jeszcze pod koniec lat 60-tych XIX w., o czym świadczy spis właścicieli nieruchomości z tego okresu (kalendarz Jana Petersilge na rok 1970), w którym Söderström figuruje jako właściciel całej, nie podzielonej jeszcze działki. Można przypuszczać, że wykup gruntu, jaki miał miejsce w połowie lat 70-tych, dotyczył również całego obszaru pierwotnej działki.

1874-1976 - "O wykupie czynszów przez Karola Söderströma z gruntu nr 187/257 w mieście Łodzi". [zobacz]

Plan Rudolfa Micińskiego z 1873 r. przedstawia istniejącą już kamienicę  Söderströma. Widoczny na planie Micińskiego drewniany obiekt po południowej stronie kamienicy, to być może pozostawiona część pierwotnego domu parterowego. 

 

Pod koniec lat 70-tych XIX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 26 przeszła w ręce rodziny Schröterów (Szreterów) i prawdopodobnie w tym czasie dokonano podziału nieruchomości. Taryfa domów z 1914 r. podaje nadal Schröterów jako właścicieli, zaś po I wojnie, w roku 1920, wymienieni są Gitla i Szaja Cygielberg, małżeństwo.

 

W latach 80-tych XIX w. mieściła się tutaj drukarnia i litografia Lajzera Gutstadta.

 

Dokumenty archiwalne:

1894 – „O budowie przez Mordkę Szretera murowanej, trzypiętrowej oficyny mieszkalnej z poddaszem pod numerem 26/257 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1897 - "O przebudowie przez Mordkę Hersza Szretera okna na drzwi w murowanym, dwupiętrowym domu frontowym pod numerem 257 w Łodzi". [zobacz]

1903 - " O urządzeniu przez Ernestynę Szreter pieca piekarniczego na parterze murowanej oficyny pod numerem 26/257 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

1911 - " Projekt przebudowy przez Mejlacha Filipowskiego okna w dwupiętrowym, murowanym domu pod numerem 26 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi (właściciel nieruchomości Józef Szreter). [zobacz]

 

 

Carl (Karol) Magnus Söderström

Carl Söderström (1818-1899), urodzony w Lund, w Szwecji, przybył do Zgierza w połowie lat 40-tych XIX w. W 1852 r. kupił nieruchomość przy Piotrkowskiej 257 (dz. Piotrkowska 26-28), gdzie w podwórzu uruchomił kotlarnię i odlewnię żelaza.

Lokalizacja w centrum miasta, wśród gwałtownie rosnącej liczby budynków mieszkalnych, uniemożliwiała rozwój przedsiębiorstwa. W 1878 r. produkcja została przeniesiona na tereny kupione w sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna, przy ulicy Widzewskiej 66-68 (dz. Kilińskiego 74-76).

Po opuszczeniu Piotrkowskiej Karol Söderström zamieszkał w jednopiętrowej willi, wystawionej na froncie nowych obiektów przemysłowych. Söderström zmarł 27 kwietnia 1899 r., o czym możemy przeczytać w informacji zamieszczonej w gazecie "Rozwój" (MA).

Po W 1884 r. firma została oficjalnie przejęta przez synów Söderströma, jednak już rok później przedsiębiorstwo kupiła spółka Otto Goldammera i Zygfryda Mannaberga. Pierwszy był zięciem Söderströma i pomagał już wcześniej zarządzać rodzinnym interesem, drugim zaś był żydowski kupiec z Górnego Śląska, osiadły w Łodzi przy Piotrkowskiej 193. Córka Zygfryda Mannaberga, Franciszka, poślubiła niemieckiego kupca, później przemysłowca, Emila Haeblera.

Po śmierci Mannaberga w 1893 r., Goldammer odkupił od spadkobierców prawa do nieruchomości i udziały w firmie i stał się jedynym właścicielem fabryki maszyn i odlewni żelaza.

W 1928 r. Otto Goldammer sprzedał cały teren przy Kilińskiego, za pokaźną sumę 300 tys. dolarów, Łódzkiemu Towarzystwu Elektrycznemu. Nowy właściciel wyburzył większość obiektów fabrycznych (MA). Willa, wystawiona jeszcze przez Söderströma, została podwyższona o dwie kondygnacje i przeznaczona na mieszkania dla wicedyrektorów elektrowni.

W utworzonym obecnie kompleksie „EC-1” willa jest ostatnim śladem dawnego przedsiębiorstwa metalowego.

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Ogłoszenia prasowe:

 • L. Gutstadt Drukarnia i litografia
 • Józefa Kowalewska Magazyn sukien i okryć damskich
 • S. Strakun Księgarnia i czytelnia
 • M. I. Trockenhaim Wyroby bawełniane
 • B-cia Schröter Skład przędzy i wełny
 • S. Grünspan Skład naczyń kuchennych i wyrobów blaszanych
 • Karol Schönbrenner Główny skład fabryki „Szlenker, Wydżga i Weyer”
 • A. I. Rzeszkowski Magazyn obuwia
 • B-cia Itelson Fabryka wyrobów kamgarnowych i szewiotowych
 • M. Lipszyc Fabryka wyrobów włókienniczych
 • D. M. Rokacz "Haeler" Fabryka wyrobów dzianych
26 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone