pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_35

Piotrkowska 35

nr hip. 268a (do 1850 r. – 196b)

 

Plan Józefa Lenartowskiego z 1849 r. przedstawia teren po zachodniej stronie Piotrkowskiej, pomiędzy obecną ulicą Więckowskiego i Zieloną, jako białą plamę, bez zaznaczonych parceli. Obszar ten, z wyjątkiem dwóch płytkich działek przy Piotrkowskiej 29 i 31, określany mianem "gruntów staromiejskich", należał do mieszkańców dawnej, rolniczej Łodzi. Ze względu na wygórowane ceny, nie doszło do wykupu terenu przez Rząd Gubernialny.

Nietypowy, ukośny przebieg posesji tej części Piotrkowskiej jest pozostałością po pierwotnym przebiegu gruntów rolnych.

 

Przynajmniej od lat 40-tych XIX w. nieruchomość przy obecnej Piotrkowskiej 35 należała do małżeństwa Wilhelminy i Fryderyka Sperling (zobacz poniżej).

Na froncie stał parterowy dom drewniany. Obiekt jest jeszcze widoczny na fotografii E. Stummana z drugiej połowy lat 70-tych (zdjęcie w galerii).

 

W kwietniu 1857 r. małżonkowie Sperling sprzedali nieruchomość swemu synowi, Ferdynandowi Sperling i jego żonie, Florentynie, za kwotę rubli srebrem siedemset.

 

W listopadzie 1870 r. podpisano umowę zamiany. Ferdynand i Florentyna Sperling zamienili się nieruchomościami z małżeństwem Ruchli i Szmula Mordki Lipszyc, którzy byli ówcześnie właścicielami nieruchomości w osadzie nowe Bałuty, dobrach Łagiewniki Powiecie Łodzińskim, liczbą czwartą lit. A i liczbą czwartą lit. B oznaczonych, nie uwłaszczonych, składających się z placu i dwóch mórg gruntu, oraz zabudowań.

Wartość nieruchomości przy Piotrkowskiej 35 oszacowano na kwotę 3 tys.rubli srebrem, zaś własność małżeństwa Lipszyc na nowych Bałutach, na kwotę 600 rubli srebrem.

 

Kontraktem z czerwca 1872 r. małżonkowie Lipszyc sprzedali nieruchomość małżeństwu Sury i Dawida Berger, za kwotę 10 tys. rubli.

Trzypiętrowa kamienica został wystawiona przez Bergerów w 1895 r.

 

Kolejnym właścicielem nieruchomości został Franciszek Schimmel (Szimmel).

Taryfa domów z 1920 r. wymienia rodzeństwo Małgorzaty i Jerzego Franciszka Schimmel jako właścicieli.

 

W latach 30-tych okresu międzywojennego mieścił się pod tym adresem (również przy Piotrkowskiej 121) sklep firmowy Fabryki Czekolady i Cukrów "Arkadia" (MA), należącej do Fischela Rosensteina. Przed I wojną światową fabryka mieściła się przy ulicy Podrzecznej 18, a począwszy od  lat 20-tych funkcjonowała w piętrowej oficynie własnej posesji przy ulicy Ogrodowej 13 (MA).

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Dokumenty archiwalne:

1893–„Projekt budowy murowanego, trzypiętrowego domu z poddaszem [oficyny poprzecznej] i murowanego, parterowego budynku gospodarczego na nieruchomości Dawida Bergera pod numerem 268 [268a] przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1910 – „Projekt na przebudowę przez Franciszka Szimmela okien i drzwi na parterze murowanego, trzypiętrowego domu pod numerem 35 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • W. Markus Fabryka wyrobów półwełnianych i bawełnianych
 • Leon Flatto Skład papieru i materiałów piśmiennych
 • H. D. Grus Skład towarów manufakturowych
 • L. Siegelberg Skład futer i kapeluszy filcowych
 • „L’Urbaine” Francuskie Towarzystwo Ubezpieczeń
 • „Le Monde Moderne” Magazyn kapeluszy damskich
 • A. Magazanik i Sz. D. Reichstein Fabryka wyrobów wełnianych i bawełnianych
 • F. Chelemen Zakład świateł gazowo-żarowych
 • J. Futerman Skład obić meblowych i powozowych
 • Ludwik Dziwiński Skład materiałów aptecznych, farb i perfumerji
 • S. Danzig Skład towarów manufakturowych
 • M. Geduld Restauracja
 • J. Windman Sprzedaż obuwia własnego wyrobu

 

Fryderyk Sperling i synowie

Fryderyk Sperling i jego żona, Wilhelmina, z domu Sperber, przybyli do Łodzi w drugiej połowie lat 20-tych XIX w.

Przynajmniej od lat 40-tych Fryderyk Sperling był właścicielem nieruchomości przy ówczesnej Piotrkowskiej 196 (dz. Piotrkowska 35, 37 i 39), oraz Piotrkowskiej 197a (dz. Piotrkowska 31). Przez kilka lat, w drugiej połowie lat 40-tych, do Sperlinga należała również nieruchomość przy Piotrkowskiej 49.

Z małżeństwa Fryderyka i Wilhelminy urodzili się synowie Gustaw (ur. 1832 akt 82) i Ferdynand (ur. 1838 akt 232). Gustaw kupił od rodziców nieruchomość przy obecnej Piotrkowskiej 37, zaś Ferdynand przy Piotrkowskiej 35.

 

28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone