pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_35

Piotrkowska 35

nr hip. 268a (do 1850 r. – 196b)

 

Plan Józefa Lenartowskiego z 1849 r. przedstawia teren po zachodniej stronie Piotrkowskiej, pomiędzy obecną ulicą Więckowskiego i Zieloną, jako białą plamę, bez zaznaczonych parceli. Obszar ten, z wyjątkiem dwóch płytkich działek przy Piotrkowskiej 29 i 31, określany mianem "gruntów staromiejskich", należał do mieszkańców dawnej, rolniczej Łodzi. Ze względu na wygórowane ceny, nie doszło do wykupu terenu przez Rząd Gubernialny, a prywatna sprzedaż szła opornie.

Nietypowy, ukośny przebieg posesji tej części Piotrkowskiej jest pozostałością po pierwotnym przebiegu gruntów rolnych.

 

Przynajmniej od lat 50-tych XIX w. nieruchomość przy obecnej Piotrkowskiej 35 należała do małżeństwa Wilhelminy i Fryderyka Sperling.

 

W kwietniu 1857 r. małżonkowie Sperling sprzedali nieruchomość przy Piotrkowskiej 35 swemu synowi, Ferdynandowi Sperling i jego żonie, Florentynie, za kwotę rubli srebrem siedemset.

 

W listopadzie 1870 r. podpisano umowę zamiany. Ferdynand i Florentyna Sperling zamienili się nieruchomościami z małżeństwem Ruchli i Szmula Mordki Lipszyc, którzy byli ówcześnie właścicielami nieruchomości w osadzie nowe Bałuty, dobrach Łagiewniki Powiecie Łodzińskim, liczbą czwartą lit. A i liczbą czwartą lit. B oznaczonych, nie uwłaszczonych, składających się z placu i dwóch mórg gruntu, oraz zabudowań.

Wartość nieruchomości przy Piotrkowskiej 35 oszacowano na kwotę 3 tys.rubli srebrem, zaś własność małżeństwa Lipszyc na nowych Bałutach, na kwotę 600 rubli srebrem.

 

Kontraktem z czerwca 1872 r. małżonkowie Lipszyc sprzedali nieruchomość małżeństwu Sury i Dawida Berger, za kwotę 10 tys. rubli.

W tym casie na froncie stał parterowy dom drewniany. Obiekt jest widoczny na fotografii E. Stummana z drugiej połowy lat 70-tych (zdjęcie w galerii).

Trzypiętrowa kamienica został wystawiona przez Bergerów w 1895 r.

 

Kolejnym właścicielem nieruchomości został Franciszek Schimmel (Szimmel).

Taryfa domów z 1920 r. wymienia rodzeństwo Małgorzaty i Jerzego Franciszka Schimmel jako właścicieli.

 

W latach 30-tych okresu międzywojennego mieścił się pod tym adresem (również przy Piotrkowskiej 121) sklep firmowy Fabryki Czekolady i Cukrów "Arkadia" (MA), należącej do Fischela Rosensteina. Przed I wojną światową fabryka mieściła się przy ulicy Podrzecznej 18, a począwszy od  lat 20-tych funkcjonowała w piętrowej oficynie własnej posesji przy ulicy Ogrodowej 13 (MA).

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Dokumenty archiwalne:

1893–„Projekt budowy murowanego, trzypiętrowego domu z poddaszem [oficyny poprzecznej] i murowanego, parterowego budynku gospodarczego na nieruchomości Dawida Bergera pod numerem 268 [268a] przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1910 – „Projekt na przebudowę przez Franciszka Szimmela okien i drzwi na parterze murowanego, trzypiętrowego domu pod numerem 35 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • W. Markus Fabryka wyrobów półwełnianych i bawełnianych
 • Leon Flatto Skład papieru i materiałów piśmiennych
 • H. D. Grus Skład towarów manufakturowych
 • L. Siegelberg Skład futer i kapeluszy filcowych
 • „L’Urbaine” Francuskie Towarzystwo Ubezpieczeń
 • „Le Monde Moderne” Magazyn kapeluszy damskich
 • A. Magazanik i Sz. D. Reichstein Fabryka wyrobów wełnianych i bawełnianych
 • F. Chelemen Zakład świateł gazowo-żarowych
 • J. Futerman Skład obić meblowych i powozowych
 • Ludwik Dziwiński Skład materiałów aptecznych, farb i perfumerji
 • S. Danzig Skład towarów manufakturowych
 • M. Geduld Restauracja
 • J. Windman Sprzedaż obuwia własnego wyrobu
28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone