pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

INDEKS

właściciele nieruchomości

INDEKS

przedsiębiorcy

Piotrkowska_45

 

Piotrkowska 45

nr hip. 264 (do 1850 r. - 194

 

Pierwsze zdjęcie w galerii przedstawia ReFotografię autorstwa Stefana Brajtera

 

Anna Rynkowska, w książce "Ulica Piotrkowska", tak pisze:

W osadzie tkackiej pierwszy szynk powstał w 1827 r. przy Piotrkowskiej 45, na rogu ulicy Zielonej. Właścicielem był Wencel Bartosz, który w prowadzeniu szynku wyręczał się Florianem Kindermannem.

 

Kontraktem z listopada 1848 r. małżonkowie Wentzel i Marianna Bartosch sprzedali nieruchomość dziedzicznie posiadaną [w odróżnieniu od nieruchomości wieczysto czynszowej] przy Piotrkowskiej 194 (dz. Piotrkowska 45) Józefowi Richter, za sumę 585 rubli srebrem. Transakcja dotyczyła całej nieruchomości, to jest domu frontowego massiv murowanego z wszelkiemi zabudowaniami tylnemi, wraz z gruntem do tego domu należącym.  Sprzedający zastrzegli sobie prawo do pomieszkania w izbie tej którą teraz zajmują, bezpłatnie, aż do Świętego Wojciecha [23 kwietnia] 1849 r.

Nowy właściciel kontynuował profesję poprzedniego. W spisie szynków łódzkich z 1866 r. Józef Richter jest wymieniony jako prowadzący szynk trunków krajowych. Być może dodatkowym zajęciem Pana Józefa było ... udzielanie lekcji tańca (MA).

 

Umową z grudnia 1874 r. Richter sprzedał narożna nieruchomość małżonkom Hanie i Szaji Wiślickim, za sumę 21.270 rubli srebrem (!).

Przez ponad 20 lat Richter zmienił obraz posesji w niewielkim stopniu. W 1874 r. zabudowa nieruchomości składała się z domu parterowego frontowego massiv murowanego, oficyny murowanej o jednym piętrze, domku tylnego murowanego, oraz innych zabudowań drewnianych. Mając na uwadze niewielkie zmiany w zabudowie, relacja zakupu do sprzedaży robi wrażenie.

Ok. 1875 r. małżeństwo Wiślickich wystawiło okazałą kamienicę narożną. Budowniczym, czy jak ówcześnie określano enterprenerem, był Teodor Rudziński.

Taryfa domów z 1920 r. wymienia sukcesorów Hany i Szaji Wiślickich jako właścicieli.

Warto wymienić również okazałą kamienicę Szaji Wiślickiego, wystawioną ok. 1895 r. przy Zielonej 3.

1895 - "O zatwierdzeniu projektu budowy przez Szaję Wiślickiego, w Łodzi pod numerem 45/264, murowanego, trzypiętrowego domu mieszkalnego i takich samych oficyn". [zobacz]

Krótka historia powstania kamienicy Wiślickiego przy Zielonej 3 i Chaima Wintera przy Zielonej 5, jest opisana na stronie Piotrkowskiej 39.

 

W latach 90-tych XIX w., w kamienicy Wiślickiego mieściła się cukiernia Jana Janowskiego. Cieszyła się ona złą sławą, jako siedlisko spekulantów i „czarnej giełdy”.

Pod tym adresem miały swoje lokale również inne, znane w Łodzi cukiernie - WesołowskichMichała Ulrichsa

 

Na przełomie XIX i XX w. funkcjonowało sześć sklepów od strony ulicy Piotrkowskiej i siedem od Zielonej.

 

W dzienniku "Rozwój", w październiku 1905 r., ukazał się artykuł (MA) dotyczący skandalicznych zaniedbań i co za tym idzie, fatalnych warunków higienicznych na posesji Wiślickiego przy Piotrkowskiej 45/Zielonej 1. Jak pisał dziennikarz, "Nazwisko p. Wiślickiego, jako protektora cholery, uwiecznić należy w dziejach kronikarskich naszego miasta".

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1891 – „O przebudowie przez Abrama [Szaję] Wiślickiego parteru celem urządzenia cukierni w dwupiętrowym budynku położonym pod numerem 264 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1895 – „Projekt odnowienia drzwi mających prowadzić do cukierni Jana Janowskiego na nieruchomości N 264/45 należącej do Wiślickiego położonej w Łodzi przy ulicy Zielonej”. [zobacz]

1902 – „O budowie przez Szaję Wiślickiego narożnego balkonu na pierwszym piętrze murowanego, dwupiętrowego domu pod numerem 45/264 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1911 – „Projekt wyburzenia ściany szczytowej i zastąpienia jej żelaznymi kolumnami na pierwszym piętrze domów Szaji Wiślickiego i Reismana pod numerami 264/45 i 265/43 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

 • Antoni Pruski Pracownia obuwia
 • N. Lejzerman Filia Warszawskiej Fabryki Obuwia
 • L. Fijałkowski Sprzedaż eliksiru japońskiego
 • Władysław Dąbrowski Zakład grawersko-pieczętarski
 • M. Krell Skład mydła i świec z fabryki J. Handke
 • N. Iwanowa Pensya prywatna żeńska
 • L. Wesołowski (daw. J. Janowski) Cukiernia
 • B-cia Wesołowscy Cukiernia
 • Teodor Wesołowski Cukiernia
 • M. Siegelberg Wyroby platerowane, oksydowane i brązowe
 • M. Ulrichs Cukiernia
 • J. Boczko Pracownia ubiorów wojskowych
 • I. Drukier Skład towarów manufakturowych
 • K. Scheibler i L. Grohman S. A. Oddział sprzedaży hurtowej

28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone