pierzeja zachodnia

nr nieparzyste

pierzeja wschodnia

nr parzyste

Strona

główna

Kontakt

Piotrkowska_222

Piotrkowska 222

nr hip. 588 (do 1850 r. – nr 26)

 

Pierwotnie stał tutaj murowany dom rządowy, zbudowany w latach 1825-26.

W latach 40-tych XIX w., posesja przy Piotrkowskiej 222 należała do tkacza, Roberta Buhle. W 1850 r. Buhle ożenił się z wdową po właścicielu sąsiedniej nieruchomości, przy Piotrkowskiej 224, Samuelu Sommerfeld. Ten ostatni, kupiec i karczmarz, prowadził szynk przy Piotrkowskiej 278, obok ówczesnej drukarni materiałów bawełnianych Carla Gottlieba (Karola Bogumiła) Steinerta. Buhle, który po małżeństwie przejął szynk Sommerfelda, niedługo cieszył się nowym źródłem dochodu. W związku z prowadzoną redukcją ilości szynków w Łodzi, z polecenia prezydenta Franciszka Traegera, lokal został zamknięty. Nie mając koncesji na sprzedaż trunków, Robert Buhle otworzył przy Piotrkowskiej 222 kawiarnię. Pomysł nie okazała się trafiony i Buhle wystąpił do policmajstra Łodzi z podaniem o zezwolenie na zamianę cukierni na szynk. Poniższą treść podania prezentuje książka Anny Rynkowskiej "Ulica Piotrkowska".

"W roku 1850 ożeniłem sie z wdową po kupcu Sommerfeldzie i od tego czasu zawiaduję dwoma domami po nim pozostałymi, a nie mając funduszu, bardzo trudno mi jest opłacić wszelkie ciężary. Sommerfeld posiadał konses na sprzedaż trunków krajowych i zagranicznych, który mnie przez intrygi byłego prezydenta był odebrany. Założyłem więc kawiarnię, lecz ta nie przynosi potrzebnego dochodu, gdyż kawa i herbata w tej części miasta w której ja mieszkam, mniej są pożądane".

Pod koniec lat 60-tych XIX w. posesja przy Piotrkowskiej 222 i 224 należały nadal do Roberta Buhle.

 

W latach 80-tych XIX w. nieruchomość przy Piotrkowskiej 222 należała do Wilhelma Franza.

 

Na początku lat 90-tych XIX w., posesja przy przeszła w ręce Towarzystwa Akcyjnego Manufaktur Juliusza Heinzla (patrz Piotrkowska 224/226), wtedy już właściciela wszystkich następnych parceli, do nr 232 włącznie.

Po włączeniu nieruchomości do rozległego obszaru fabrycznego, dom frontowy posesji Piotrkowskiej 222 został rozebrany, a w jego miejscu stanął drewniany parkan, oddzielający ulicę od terenu przemysłowego. 

 

W latach 30-tych XX w., w wyniku prowadzonego procesu upadłości przedsiębiorstwa rodziny Heinzel, nieruchomości znajdowały nowych właścicieli.

 

Obecna kamienica została wybudowana w latach 1936-37 przez Wilhelma Landau i Henryka Kosches. Autorem projektu był Izydor Feinberg (Fajnberg). Obiekt posiadał 8 mieszkań.

28 marca 2015

Zostań PATRONEM piotrkowska-nr

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone